Ադրբեջան-Իսրայել. Բաքուն դավաճանում է «իսլամական համերաշխության» գաղափարը
Ադրբեջանում այս շաբաթ ընդունեցին Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուին: Իսրայելի վարչապետն առանձնահատուկ ներդրում ունի Ադրբեջանի և Իսրայելի միջև ներկա հարաբերությունների կառուցման գործում: Հիշեցնենք, որ Իսրայելի և Ադրբեջանի միջև տնտեսական և քաղաքական համագործակցության խորացման հիմքերը դրել է հենց Նեթանյահուն, ով 1998 թվականին դարձավ Ադրբեջան այցելած իսրայելցի առաջին բարձրաստիճան պաշտոնյան:
Հանդիպման ժամանակ ինչպես Իլհամ Ալիևը, այնպես էլ Բենյամին Նեթանյահուն ջանք չխնայեցին Իսրայելի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների ռազմավարական բնույթն ու դրանց կարևորությունն ընդգծելու համար: Իրականում, Բաքուն և Թել Ավիվը մի շարք խնդիրներ են լուծում, երբ հայտարարում են իսրայելա-ադրբեջանական ռազմավարական հարաբերությունների մասին:
Իսրայելի համար Ադրբեջանի, ինչպես նաև Միջին Ասիայի (հիշեցնենք, որ Ադրբեջանից հետո Նեթանյահուն առաջին անգամ մեկնել է Ղազախստան) նկատմամբ հետաքրքրությունը պայմանավորված է տարածաշրջանի հարուստ էներգառեսուրսներով, որոնք էլ հանդիսանում են այս երկրների հետ Իսրայելի առևտրատնտեսական հարաբերությունների գլխավոր բաղադրիչը: Միևնույն ժամանակ Իսրայելը դիտարկում է միջինասիական երկրների միջոցով եվրոպական շուկա դուրս գալու հնարավորությունը: Իսրայելը չի թաքցնում նաև, որ Ադրբեջանի հանդեպ իր հետաքրքրությունը բխում է հատկապես Իրանին հարված հասցնելու համար համապատասխան հարթակի անհրաժեշտությունից:
Չնայած վերոնշյալ հարաբերությունների կարևորությանը՝ Իսրայելի համար միջինասիական մուսուլմանական երկրների հետ համագործակցությունն ավելի կարևոր է հրեաների և մուսուլմանների միջև գոյակցության հնարավորությունը ցույց տալու տեսանկյունից: Գաղտնիք չէ, որ Իսրայելն իր գոյության ողջ ընթացքում ձգտել է հարաբերություններ կառուցել ոչ արաբական մուսուլմանական երկրների հետ (դրա ամենավառ օրինակը, թերևս, Թուրքիայի հետ հաստատված ամուր հարաբերություններն են): Եվ միջինասիական երկրներն այս տեսանկյունից Իսրայելի համար առանձնահատուկ կարևորություն ունեն: Բացի այդ, այս երկրների հետ համագործակցության միջոցով Իսրայելը փորձում է թուլացնել Իրանի հետ նրանց կապերը:
Հատկանշական է նաև, որ եթե 90-ականների սկզբում Հարավային Կովկասի և Միջին Ասիայի նկատմամբ Իսրայելի քաղաքականությունն իրականացվում էր ավելի շատ ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի շահերը հաշվի առնելով և նրանց որոշակի միջնորդությամբ, ապա այսօր Իսրայելի քաղաքականությունն ավելի ինքնաբավ բնույթ է կրում, և իրականացվում է Ռուսաստանի և Թուրքիայի լուռ համաձայնության պայմաններում: Նշենք նաև, որ տարածաշրջանում իր քաղաքականության ակտիվացման համար Իսրայելը մեծապես օգտագործել է տնտեսական գործոնը:
Ինչ վերաբերվում է Ադրբեջանին, ապա Բաքուն իր խնդիրներն է լուծում Իսրայելի հետ հարաբերություններով: Նախ, Ադրբեջանի համար կարևոր է Իսրայելի հետ հարաբերությունների տնտեսական բաղադրիչը, հատկապես էներգետիկ և ռազմական համագործակցության տեսանկյունից: Մասնավորապես, Իսրայելի նավթի մոտ 40%-ը մատակարարվում է Ադրբեջանից: Իսկ Ալիևի հայտարարության համաձայն երկու երկրների միջև ռազմական ոլորտում կնքված պայմանագրերի արժեքը կազմում է 5 միլիարդ ԱՄՆ դոլար: Ավելին, տեղեկություններ կան այն մասին, որ կողմերը բանակցություններ են սկսել անվտանգության համաձայնագրի շուրջ:
Երկրորդ, Իսրայելի հետ հարաբերությունների կարևորությունն Ադրբեջանի համար պայմանավորված է ԱՄՆ-ի հետ Իսրայելի սերտ հարաբերություններով: Գաղտնիք չէ, որ ԱՄՆ-ում հրեական լոբբին ակտիվորեն ներկայացնում է Ադրբեջանի շահերը:
Բացի այդ, թե՛ Իսրայելում, թե՛ Ադրբեջանում բավական հեռանկարային են համարում Թուրքիա-Ադրբեջան-Իսրայել առանցքի ձևավորման գաղափարը: Եթե Թուրքիայի և Իսրայելի միջև լարվածության պայմաններում այս միության գաղափարը խնդրահարույց էր թվում, ապա թուրք-իսրայելական հաշտեցման ներկա գործընթացի համատեքստում այս գաղափարը կյանքի կոչման նոր հնարավորություններ է ստանում: Ընդ որում, Ադրբեջանում չեն բացառում, որ Թուրքիա-Ադրբեջան-Իսրայել միությունը կարող է որպես հակակշիռ ծառայել Հայաստան-Իրան-Ռուսաստան  համագործակցությանը: Միևնույն ժամանակ Բաքվում փորձում են Իսրայելի հետ համագործակցությունը ներկայացնել որպես հակակշիռ հայ-իրանական հարաբերությունների խորացմանը:
Եվ չնայած վերանշյալ բոլոր գործոններին՝ Ադրբեջանը խուսափում է Իսրայելի հետ հարաբերություններին հրապարակային բնույթ տալուց՝ զգուշանալով Իրանի արձագանքից: Եվ այս տեսանկյունից Իսրայելի վարչապետի այցն Ադրբեջան դարձավ իսրայելա-ադրբեջանական այսբերգի երևացող հատվածի բացառիկ մասնիկներից մեկը: Իրանական ղեկավարությունը բազմիցս ակնարկել են Ադրբեջանին, որ «իսլամական աշխարհի թշնամու հետ հարաբերությունները հղի են լրջագույն հետևանքներով Բաքվի համար»: Եվ հենց այն պատճառով, որ Ադրբեջանն անկարող է անտեսել Իրանի շահերը, ինչի վկայություն է օրինակ այն հանգամանքը, որ Իսրայելում մինչ այժմ Ադրբեջանի դեսպանատուն չի բացվել (թեև Իսրայելում կարծում էին, որ 2009 թվականին Իսրայելի նախագահ Շիմոն Պերեսի այցը Բաքու կօգնի այս խնդրի կարգավորմանը), ավելին՝ Ադրբեջանի նախագահը կամ վարչապետը երբեք Իսրայել չեն այցելել՝ չնայած երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատվել դեռևս 1993 թվականից:
Բայց մի՞թե Ադրբեջանում մոռացել են «իսլամական համերաշխության» գաղափարի մասին, որը վերջին տարիներին ակտիվորեն շահարկվում է պաշտոնական Բաքվի կողմից: Ադրբեջանում շատ լավ հիշում են «իսլամական միասնության» մասին հատկապես միջազգային կազմակերպություններում (ՄԱԿ, Իսլամական համագործակցության կազմակերպություն, Թյուրքալեզու պետությունների համագործակցության խորհուրդ և այլն) հակահայկական քայլեր ծրագրելիս՝ պահանջելով մուսուլմանական երկրներից հավատարիմ մնալ «իսլամական համերաշխությանը»:
Տրամաբանական է, որ Ադրբեջանը պետք է պատասխան տա մուսուլմանական երկրներին, թե ինչպես է ստացվում, որ հիմա էլ հանուն Իսրայելի ինքն է դավաճանում «իսլամական միասնությանը»:

Азербайджан-Израиль: Баку предает идею "исламской солидарности"
В Азербайджане на этой неделе принимали премьер-министра Израиля Беньямина Нетаньяху. Израильский премьер имеет особый вклад в дело построения нынешних отношений между Азербайджаном и Израилем. Напомним, что основы углубления экономических и политических отношений заложил именно Нетаньяху, который в 1998-ом стал первым израильским высокопоставленным чиновником, посетившим Азербайджан.
Во время встречи как Ильхам Алиев, так и Беньямин Нетаньяху не пожалели сил для того, чтобы подчеркнуть стратегических характер и важность отношений между Израилем и Азербайджаном. На самом деле, Баку и Тель-Авив решали ряд задач, когда заявляли о стратегических израильско-азербайджанских отношениях.
Интерес Израиля к Азербайджану, как и к Центральной Азии (напомним, что после Азербайджана Нетаньяху впервые посетил и Казахстан), обусловлен богатыми энергоносителями в регионе, которые и являются главной компонентой торгово-экономических отношений Израиля с этими странами. Одновременно Израиль рассматривает возможность выхода на европейский рынок через среднеазиатские страны. Израиль не скрывает также того, что его интерес к Азербайджану исходит из необходимости существования соответствующего плацдарма для удара по Ирану.
Несмотря на важность вышеназванных аспектов, для Израиля сотрудничество со среднеазиатскими мусульманскими странами более важно с точки зрения доказательства возможности сосуществования евреев и мусульман. Не секрет, что во все времена своего существования Израиль стремился построить отношения с неарабскими мусульманскими странами (ярким примером сказанного, возможно, являются установленные крепкие отношения с Турцией). И среднеазиатские страны с этой точки зрения для Израиля представляют особую важность. Кроме того, путем сотрудничества с этими странами Израиль пытается ослабить их связи с Ираном.
Знаменательно также то, что если в начале 90-ых политика Израиля по отношению к Южному Кавказу и Средней Азии реализовывалась более всего с учетом интересов США и Турции и при их определенном посредничестве, то сегодня политика Израиля носит более самодостаточный характер и осуществляется в условиях молчаливого согласия России и Турции. Отметим также, что для активизации своей политики в регионе Израиль в большей степени использовал экономический фактор.
Что касается Азербайджана, то Баку в отношениях с Израилем решает собственные проблемы. Во-первых, для Азербайджана в отношениях с Израилем важна экономическая составляющая, особенно с точки зрения сотрудничества в энергетической и военной сферах. В частности, около 40% поступающей в Израиль нефти приходит из Азербайджана. А, согласно заявлению Алиева, цена договоров между двумя странами в военной области составляет 5 миллиардов долларов США. Более того, есть сведения о том, что стороны начали переговоры вокруг соглашения по безопасности.
Во-вторых, важность отношений Азербайджана с Израилем обусловлена тесными отношениями США и Израиля. Не секрет, что еврейское лобби в США активно представляет интересы Азербайджана.
Кроме того, как в Израиле, так и в Азербайджане считается достаточно перспективной идея формирования оси Турция-Азербайджан-Израиль. Если, в условиях напряженности отношений между Турцией и Израилем, идея подобного союза считалась проблематичной, то в контексте нынешних процессов турецко-израильского примирения эта идея получает новую возможность воплотиться в жизнь. К тому же в Азербайджане не исключают, что союз Турция-Азербайджан-Израиль может послужить противовесом сотрудничеству Армения-Иран-Россия. Одновременно в Баку пытаются сотрудничество с Израилем представить как противовес углублению армяно-иранских отношений. И, несмотря на все вышеуказанные факторы, Азербайджан избегает придавать отношениям с Израилем публичный характер, опасаясь реакции Ирана. И с этой точки зрения визит премьер-министра Израиля в Азербайджан стал одной из исключительных частиц надводной части израильско-азербайджанского айсберга. Иранское правительство многократно намекало Азербайджану, что "отношения с врагом исламского мира полны серьезнейшими последствиями для Баку". И именно по этой причине Азербайджан не может пренебречь интересами Ирана, чему свидетельством, например, является то обстоятельство, что в Израиле до сих пор не открыто посольство Азербайджана (хотя в Израиле считали, что визит президента Израиля Шимона Переса в 2009-ом году в Баку мог бы помочь урегулированию этого вопроса). Более того, президент или премьер-министр Азербайджана никогда не посещали Израиль, хотя и дипломатические отношения между двумя странами были установлены в 1993-ем году.
Но неужели в Азербайджане забыли об идее "исламской солидарности", которая в последние годы активно эксплуатируется со стороны официального Баку?! В Азербайджане особенно очень хорошо помнят об "исламской солидарности" в международных организациях (ООН, Организация исламского сотрудничества, Совет по сотрудничеству тюркоязычных государств и т.д.), требуя от мусульманских стран оставаться верными "исламской солидарности", когда бывает необходимо предпринимать антиармянские шаги.
Логично, что Азербайджан должен дать мусульманским странам ответ на вопрос: как это получается, что сейчас - ради Израиля - он сам предает "исламскую солидарность"?..