Եվրոպական միության 2016 թվականի գլխավոր զարգացումները
2016 թվականը Եվրոպական միության համար աչքի ընկավ մի շարք ցնցումնային զարգացումներով՝ ի դեմս Մեծ Բրիտանիայի հեռացմամբ կամ Brexit-ի, ինչպես նաև միգրացիոն ճգնաժամի շարունակմամբ, աջ ծայրահեղականների առաջխաղացմամբ և այլն: Ստորև անդրադարձ կկատարենք ԵՄ ամենակարևոր իրադարձություններին և զարգացումներին:
Ամենաառաջինն ու աննախադեպը Մեծ Բրիտանիայի՝ ԵՄ կարևորագույն անդամ պետություններից մեկի հեռանալն էր կառույցի կազմից: Հունիս ամսվա վերջին աղմկահարույց բրիտանական հանրաքվեին հաջորդեց, այսպես կոչված, Brexit-ը (51.9% կողմ էին քվեարկել ԵՄ-ից երկրի դուրս գալուն, 48.1%-ը՝ դեմ): Նախկին վարչապետ, պահպանողական Դեյվիդ Քեմերոնի նախաձեռնությամբ և բնակչության կեսից ավելիի ցանկությամբ՝ Մեծ Բրիտանիան դուրս եկավ Եվրոպական ընտանիքից, ինչն իհարկե մեծ ցնցում եղավ ԵՄ համար:
Բացի տնտեսական և ֆինանսական վայրիվերումներից, որոնք ի հայտ եկան հանրաքվեից անմիջապես հետո, տեղի ունեցան մի շարք քաղաքական դրսևորումներ, երբ այլ անդամ-պետություններ փորձեցին ևս նմանատիպ հանրաքվեներ նախաձեռնել: Այսինքն Brexit-ը նպաստեց նման տրամադրությունների ակտիվացմանը նաև այլ երկրներում: Եվրահոռետես մի շարք երկրներ նույնպես կոչեր արեցին լքել Եվրոպական միությունը, կամ գոնե սկզբի համար եվրագոտին:
Սա իր հերթին նպաստեց մեկ ուրիշ կարևոր զարգացման ԵՄ ներսում՝ «Աջերի» առաջխաղացմանը մի շարք անդամ-պետություններում: Ազգայնական աջակողմյան քաղաքական շարժումներն իրար հետևից հաղթանակ տարան խորհրդարանական, տարածաշրջանային և նախագահական ընտրություններում:
Լեհաստանում, Դանիայում, Հունգարիայում, Շվեդիայում, Ֆրանսիայում, Իտալիայում, Հունաստանում և այլ ԵՄ երկրներում ծայրահեղական քաղաքական գործիչները մեծ հաջողությունների հասան:
Եվրոպացիներն աջերին դիտում են որպես ընդդիմություն, և նրանց օգտին քվեարկելով՝ իրենց բողոքի նոտան են հայտնում իշխանություններին մայրցամաքում ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակի հետ կապված:
Ինչ վերաբերում է Եվրոպայում նման միտման գլխավոր դրդապատճառին՝ միգրացիոն ճգնաժամին, ապա այն ևս իր զարգացումներն ունեցավ 2016 թվականի ընթացքում: Չնայած փախստականների ներհոսքի գագաթնակետը դեռևս նախանցյալ տարվա ամռանն էր, այնուամենայնիվ այս տարի ևս մեծ թվով միգրանտներ ԱՖրիկայից և Մերձավոր Արևելքից շարունակեցին թափանցել դեպի Եվրոպա:
Արդյունքում ԵՄ-ն Թուրքիայի հետ կնքեց մի շատ վիճելի պայմանագիր, որով երկիրը պարտավորվում էր գումարի դիմաց իր վրա վերցնել միգրացիոն բեռը: Սակայն պայմանագիրը, մեղմ ասած, այնքան էլ իրեն չարդարացրեց, իսկ Թուրքիան բռնեց շանտաժի ուղին, որի արդյունքում 2016-ին կտրուկ վատացան ԵՄ-Թուրքիա հարաբերությունները: Տարեվերջին դրանք այնքան սրվեցին, որ Թուրքիան միանգամից մի քանի քայլ հետ մղվեց իր հնարավոր անդամակցության հեռանկարից:
Փոխարենը, 2016-ի ընթացքում եվրոպական երազանքի հետ կապված նոր հույսեր արթնացան Ուկրաինայի և Վրաստանի մոտ, որոնց հետ վերջապես հաստատվեց մուտքի արտոնագրերի չեղարկման գործընթացը, և հաջորդ տարվանից արդեն այս երկրների քաղաքացիները կկարողանան առանց վիզա մուտք գործել ԵՄ տարածք, ինչն, ի դեպ, ոչ հեռու ապագայում կարող է իրականություն դառնալ նաև Հայաստանի համար:
Տարվա դրական իրադարձություններից էր նաև ԵՄ տարածքում 3 միլիոնից ավել աշխատատեղերի ստեղծումը, ինչը կտրուկ նվազեցրեց գործազրկության տոկոսն ու աղքատության շեմը անդամ-պետություններում:
Գործունյա քաղաքացիների թիվը 2016 թվականի ընթացքում ամենաբարձրն է եղել ողջ ԵՄ պատմության մեջ՝ հասնելով 232 միլիոնի: Իսկ սոցիալապես անապահով խավի տոկոսն ամենացածրն է եղել վերջին հինգ տարվա ընթացքում՝ 23.7 տոկոս:
Այնուամենայնիվ եվրոպացիների շուրջ 8,6 տոկոսը շարունակում են գործազուրկ մնալ, ինչը մտահոգիչ ցուցանիշ է ԵՄ պատասխանատու մարմինների համար:

The Main Developments in the European Union in 2016
2016 brought some shocking developments for the European Union, for example, Brexit, the migration crisis, right-wing extremists promotion, etc. "Armedia" IAA summarized EU's most important events and developments of 2016.
The first and the most unprecedented one was Great Britain’s leaving EU after the June controversial referendum (51.9% voted in favor of Brexit, while 48.1% against). The referendum was initiated by the former Prime Minister, Conservative David Cameron and showed the desire of more than half of the British population to come out of the European family, which, of course, was a big shock for the EU.
In addition to economic and financial problems, which occurred immediately after the referendum, there were also some political consequences, when other member states also tried to initiate such referendums. The Brexit thus caused similar sentiments in other EU countries, especially the most Eurosceptic ones.
This in turn led to another important developments in the EU, "the right" promotion, in particular. Nationalist right-wing political movements won one after another in parliamentary, presidential and regional elections.
The extremist politicians got more and more popularity in Poland, Denmark, Hungary, Sweden, France, Italy, Greece and other EU countries.
The main reason for this trend in Europe is first of all the migration crisis, which also had its developments in 2016. Although the peak of the refugee influx was the summer of 2015, this year also the large number of migrants from both Africa and the Middle East continued to penetrate to Europe.
As a result, the EU signed a controversial agreement with Turkey - migrant deal. But the agreement, to put it mildly, did not succeed, and Turkey took the path of blackmailing, which deteriorated EU-Turkey relations. At the end, the situation got so tense that it was declared Turkey may be deprived of its possible membership perspective.
Instead, in 2016 the visa cancellation process was finally approved for Ukraine and Georgia, and from the next year the citizens of these countries will be able to enter EU territory without a visa, which, by the way, can become a reality for Armenia as well in the nearest future.
It was also a year of positive developments in the EU since around 3 million jobs have been created and employment has risen, pushing back poverty.  The number of Europeans having work was the highest ever estimated, reaching 232 million. And the share of the EU population at risk of poverty or social exclusion (23.7 %) is the lowest in five years.