«Գազպրոմ»-ը նոր պայմաններ Է առաջարկել Վրաստանին Հայաստան ռուսական գազի տարանցման վերաբերյալ
«Գազպրոմ»-ը Հայաստան ռուսական գազի տարանցման դիմաց վճարման նոր պայմաններ Է առաջարկել Վրաստանին, մանրամասնությունները հայտնի կդառնան այն բանից հետո, երբ հարցը կքննարկվի կառավարության նիստում, լրագրողներին հայտնել Է Վրաստանի Էներգետիկայի նախագահ Կախա Կալաձեն:
Վերջինս հունվարի 10-ին «Գազպրոմ-Էքսպորտի» ղեկավարության հետ հերթական հանդիպումն Է անցկացրել ռուսական գազի տարանցման հարցի շուրջ: Դա երրորդ հանդիպումն Էր վերջին ամսվա ընթացքում, գրում է Sputnik Грузия-ն:
««Գազպրոմ»-ի կողմից արվել Է հետաքրքիր առաջարկություն: Նաեւ ցանկանում եմ ասել, որ դա վերջին առաջարկությունն Է: Հիմնական խոսակցությունը ծավալվել Է ֆինանսական վճարման անցնելու շուրջ», - ասել Է Կալաձեն՝ հավելելով, որ ռուսական կողմի այս առաջարկը բավականին հետաքրքիր է:
Հայաստան բնական գազի տարանցման վերբերյալ «Գազպրոմ-Էքսպորտ»-ի հետ Վրաստանի պայմանագրի ժամկետը լրացել Է հունվարի 1-ին:
Վրաստանը որպես գազի տարանցման դիմաց վճար ստանում Է Հայաստանին մատակարարվող ռուսական գազի ընդահուր ծավալի 10 տոկոսը: Նոր պայմանագրի շուրջ բանակցությունները ձգձգվում են այն պատճառով, որ «Գազպրոմ»-ը պնդում Է տարանցման դիմաց վճարել ոչ թե գազով, այլ փողով:

Газпром сделал новое предложение Грузии по транзиту российского газа в Армению
Газпром" предложил Грузии новые условия оплаты за транзит российского газа в Армению – детали станут известны после того, как вопрос обсудят на заседании правительства, заявил министр энергетики страны Каха Каладзе журналистам.
Министр энергетики Грузии во вторник провел очередную встречу с руководством ООО "Газпром-экспорт" по вопросу транзита российского газа в Армению. Это была третья встреча за последний месяц, передает Sputnik Грузия.
"Со стороны "Газпрома" было озвучено интересное предложение. Также хочу сказать, что это последнее предложение. Основной разговор шел в связи с переходом на финансовую оплату", -заявил Каладзе
Договор Грузии с "Газпром-экспорт", который касается транзита природного газа в Армению истек 1 января. Грузия получает 10% от общего объема поставок российского газа в Армению в качестве платы за транзит. Документ был оформлен в апреле 2016 года, спустя три месяца после истечения срока последнего соглашения. Переговоры затянулись из-за того, что "Газпром" настаивал на оплате транзита деньгами, а не газом. Российский газ Грузия не закупает с 2007 года. Основным импортером газа является Азербайджан, который в начале марта 2016 года согласился увеличить объемы поставок.