Կանադայում մահացել է Հայոց ցեղասպանությունը վերջին վերապրածը
Կանադայում հունվարի 19-ին մահացել է Հայոց ցեղասպանությունը վերջին վերապրածը` Քնար Եմենիջյանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Եմենիջյանը 107 տարեկան էր:
Եմենիջյանը ծնվել է Կեսարիայում (թուրքական Կայսերի) 1909 թվականին: Ընտանիքի բոլոր անդամներին հաջողվել է փրկվել Հայոց ցեղասպանության ժամանակ: Նրա պատմությունները հիշում է որդին՝ Հովսեփը, ով պատմում է. «Մորս հայրը զինվորական է եղել: Նրա ընտանիքին թուրք ծառայակիցն է փրկել, թաքցրել ֆերմայում: Մի քանի օր նրանք ամբարում են ապրել: Ամիսներ շարունակ ուտելու բան գրեթե չեն ունեցել: Իսկ պապս, ով բանակում է մնացել, տիֆով հիվանդացել է: Ասել են՝ «Առանց այն էլ կմեռնի» և չեն սպանել, պարզապես հեռացրել են բանակից: Նա գտել է իր ընտանիքին, բայց տիֆը նաև նրանց է հասել: Բարեբախտաբար, կարողացել են հաղթել հիվանդությանը»: Ընտանիքը կարողացել է վերադառնալ իր հրդեհված տան ավերակների մոտ: Այնտեղ էլ 10 տարի շարունակ ապրել են ուրիշի անվան տակ, ստիպված ներկայացել են որպես մուսուլման: Դրանից հետո Եգիպտոս են տեղափոխվել, վերականգնել են իրական անունները: Ավելի ուշ ընտանիքը տեղափոխվել է Կանադա:

Последняя свидетельница Геноцида армян умерла в возрасте 107 лет
Кнар Емениджян, последняя свидетельница Геноцида армян, живущая в Канаде, умерла 19 января в возрасте 107 лет.
Родилась она в городе Кесария, в Каппадокии (нынешняя Турция, теперешнее название – Кайсери), в 1909 году. 6-летним ребёнком она увидела события Геноцида и войны, передает News.am.
Рассказы помнит слово в слово её сын Овсеп. Теперь рассказывает он: ''Отец моей матери был военным. Его семью спас сослуживец, турок. Он спрятал их всех на ферме. Несколько дней они жили в хлеву. Несколько месяцев им было почти нечего есть. А мой дед, который оставался в армии, заболел тифом. Это в чём-то его и спасло. Про него сказали: ''И так умрёт!'' и убивать не стали, а просто отчислили из армии. Он нашёл свою семью, но тиф настиг и их. Правда, эту болезнь им удалось перенести''.
Они смогли вернуться на развалины своего сожжённого дома. Там и прожили под чужими именами 10 лет. Им пришлось выдавать себя за мусульман. После этого уехали в Египет, где вернули себе свои имена.
После Суэцкого кризиса 1956 года армяне, как и многие другие не арабы, почувствовали враждебное отношение к себе и переселились в Канаду.