Իսպանիայի Սաբադել քաղաքը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
Իսպանիայի Կատալոնիա ռեգիոնի Սաբադել քաղաքը հունվարի 23-ին պաշտոնապես ճանաչել և դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը: Այդ մասին Armenpress-ի հաղորդմամբ՝ տեղեկացրել է Իսպանիայում ՀՀ դեսպանությունը:
Սաբադելի քաղաքապետարանում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերի ղեկավարները ստորագրել են համատեղ հայտարարություն, համաձայն որի տեղի ունեցածը բնորոշվում է որպես ցեղասպնաություն և հանցագործություն մարդկության դեմ:
Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է. «Մարդկության դեմ գործած ցանկացած հանցանք պետք է դատապարտվի, որպեսզի նման սարսափելի իրադարձություններ չկրկնվեն աշխարհի և ոչ մի անկյունում, որևէ ազգի, ռասայի կամ դավանանքի ներկայացուցիչների հետ: Սաբադելի քաղաքային իշխանությունները ճանաչում են Հայոց ցեղասպանությունը»:
Փաստաթութը հեղինակել է «Ciudadanos» կուսակցությունը՝ այդպիսով բավարարելով հայ համայնքի համապատասխան հայցը:

Sabadell city in the Catalonia autonomous community of Spain has formally recognized Armenian Genocide,News.am reports, referring to the Embassy of Armenia to Spain.
The leaders of all political forces in the Sabadell city hall have signed a joint statement, according to which what had occurred over 100 years ago is defined as genocide and a crime against humanity.
"Any crime committed against humanity must be condemned, so that such things do not recur in any corner of the world, with the representatives of any nation, race, or creed. The Sabadell municipal authorities officially recognize the Armenian Genocide," reads the joint statement.
The Ciudadanos (Citizens) Party is the creator of this document. Party spokesperson Adrián Hernández noted that they welcome the respective support by their associate parties in the city council, since this enables Sabadell to join the other Spanish cities which already have formally recognized and condemned Armenian Genocide.