Թրամփը պայքարի մեջ է մտնում դատարանների դեմ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը համարում է, որ երկրում դատարանները քաղաքականացված են: Այդ մասին նա հայտարարել է չորեքշաբթի իրավապահ մարմինների կոնֆերանսում ելույթի ժամանակ:
«Ես երբեք չեմ ցանկանում դատարանն անվանել կողմնակալ և չեմ անվանի: Եվ մենք դեռ որոշում չունենք: Սակայն դատարանները քաղաքականացված տեսք ունեն, և մեր դատական համակարգի համար հիանալի կլիներ, եթե նրանք (դատավորները) կարողանային կարդալ փաստաթղթերը և անեին ինչ անհրաժեշտ է»,- ասել է Թրամփը:
Նախագահը պարզաբանել է, որ օրինակ իր ներգաղթյալների մասին հրահանգները «գրված են հոյակապ, և դրանցում ամեն ինչ հասկանալի է», սակայն դատական լսումների ժամանակ հնչել են մեկնաբանություններ հարցերի շուրջ, որոնք փաստաթուղթը չի պարունակում: Նա կրկնել է, որ հրահանգները վերաբերվում են միայն անվտանգության ապահովմանը, քանի որ ահաբեկչության սպառնալիքը «շատ ավելի լուրջ է, քան շատերին թվում է»:
Հիշեցնենք, որ կիրակի օրը Միացյալ Նահանգների վերաքննիչ դատարանը մերժեց բավարարել Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի պահանջը՝ բեկանել Սիեթլի դաշնային դատարանի վճիռը, որով կասեցվել է Թրամփի հրամանագիրը` հիմնականում մահմեդական յոթ երկրներից ներգաղթը ժամանակավորապես սահմանափակելու, ինչպես նաև բոլոր փախստականների մուտքը երկիր կասեցնելու մասին:
Սպիտակ տան ղեկավարի սահմանած արգելքը կասեցնելու որոշում է կայացրել Սիեթլի դաշնային դատարանի դատավոր Ջեյմս Ռոբարտը։ Նրա պնդմամբ, ներգաղթը սահմանափակող հրամանագիրը կրոնական խտրականության տեսանկյունից հակասում է ամերիկյան Սահմանադրությանը, բացի այդ, ըստ դատավորի, Միացյալ Նահանգները մեծ վնաս են կրել որոշումն իրականացնելու պատճառով։
Ի պատասխան Դոնալդ Թրամփը Ռոբարտին անվանել է «այսպես կոչված դատավոր», իսկ նրա՝ նախագահական հրամանագիրը չեղարկելու որոշումը՝ անհեթեթություն։
«Պարզապես չեմ կարողանում հավատալ, որ դատավորը կարող է մեր երկիրը նման սպառնալիքի տակ դնել», - գրել է Սպիտակ տան ներկայիս ղեկավարը: Նրա խոսքով՝ ինքն «ազգային անվտանգության նախարարությանը հրահանգել է երկիր ժամանող անձանց ստուգումներն իրականացնել շատ հանգամանորեն»:
Նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ հունվարի 27-ի հրամանագրով 90 օրով արգելափակվում է 7 երկրների` Իրանի, Իրաքի, Լիբիայի, Սոմալիի, Սուդանի, Սիրիայի և Եմենի քաղաքացիների մուտքն Ամերիկա, 120 օրով դադարեցվում է փախստականների մուտքը ցանկացած այլ երկրից և անորոշ ժամկետով կասեցվում սիրիացի փախստականների ներգաղթը:
Նշենք, որ համաձայն Public Policy Polling (PPP) ընկերության անցկացրած սոցհարցման արդյունքների՝ Թրամփի ստորագրած աղմկահարույց միգրացիոն հրամանագրին կողմ են արտահայտվել ԱՄՆ-ում հարցվածների 47%-ը, իսկ 49%-ը դեմ է եղել փաստաթղթին:

Trump Is Struggling Against Courts
US President Donald Trump said that the courts are politicized in the country, during his speech at a conference on Wednesday.
"I would never want to tell our courts are biased. But they do look very politicized," Trump said, explaining that his immigration instructions are perfectly written and quite understandable. "But the document does not contain any of the comments made during the hearing," he said reminding that the instructions apply only to the security, as the threat of terrorism "is far more serious than many people think."
It should be recalled that on Sunday the United States Court of Appeals refused the request of Donald Trump’s Administration , concerning Seattle Federal Court, which suspended Trump’s decree on temporarily restricted immigration from seven countries, mainly Muslim, as well as suspension of all refugees to enter the country.
Judge James Robart from the Federal Court of Seattle suspended this ban, since according to him, the decree was a manifestation of religious discrimination which contradicts the US Constitution. Besides, according to the judge, the United States suffered great damage as a result of this decision.
In response to Robart, Donald Trump called him a "so-called judge," whose decision to cancel the presidential decree was a nonsense.
"I just cannot believe that a judge may jeopardize our country," the head of the White House wrote.
It should be noted that on January 27 President Donald Trump made a decree banning the citizens of 7 countries from entering the US for 90 days, including Iran, Iraq, Libya, Somalia, Sudan.
According to Public Policy Polling (PPP) survey conducted the other day, Trump’s controversial decree on migration was supported by 47% of respondents, while 49% of Americans were against the document.