ԱՄՆ-ը մտադիր է ռազմական դաշինք ստեղծել Իրանի դեմ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը և արաբական դաշնակից պետությունները քննարկոում են ռազմական դաշինք ձևավորելու հնարավորությունը, որն ուղղված կլինի Իրանի դեմ և Իսրայելին կապահովի հետախուզական տվյալներով։ Այս մասին հայտնում է The Wall Street Journal-ը՝ հղում անելով Մերձավոր Արևելքի երկրների աղբյուրներին։
Նշվում է, որ դաշինքում կարող են ընդգրկվել Սաուդյան Արաբիան, ԱՄԷ-ն, Եգիպտոսն ու Հորդանանը։ Այլ արաբական երկրներ ևս կարող են միանալ բլոկին։
Հակաիրանական դաշինքը կունենա ՆԱՏՕ համակարգի տարրեր, նախատեսող  փոխադարձ պաշտպանություն՝ այսինքն՝ մասնակիցներից մեկի վրա հարձակումը կդիտարկվի որպես ագրեսիա դաշինքի մնացած բոլոր անդամների դեմ։

США планируют военный альянс против Ирана
Администрация президента США Дональда Трампа и арабские союзные государства обсуждают возможность формирования военного альянса, направленного против Ирана и обеспечивающего Израиль разведданными, пишет The Wall Street Journal со ссылками на источники в странах Ближнего востока.
Отмечается, что в альянс могут войти Саудовская Аравия, ОАЭ, Египет и Иордания. Другие арабские страны также могут присоединиться к блоку, передает Корреспондент.
Антииранское содружество будет иметь компонент системы НАТО, подразумевающий обоюдную защиту − атака на одного из членов союза будет восприниматься как нападение на альянс в целом. Проект альянса в данный момент находится в разработке.