ՊԲ հրետանու թիրախը ադրբեջանական գյուղերի հետևում թաքնված հրետանին է. ՌԱԶՄԻՆՖՈ
Փետրվարի 12-ին ադրբեջանական ԱՊԱ լրատվական գործակալությունը տարածել է տեսանյութ, որտեղ պնդում են, որ «հայկական հրետանին նշանառության տակ է պահում ադրբեջանական գյուղերը»: Սակայն նույն տեսանյութում հստակ երևում է, որ թիրախի տակ գյուղերի կողքին թաքնված ադրբեջանական հրետանին է: Այս մասին հայտնում է Ռազմ.info-ն:
Տեսանյութում ադրբեջանցի գյուղացիները ևս նշում են, որ հայկական ստորաբաժանումները մինչ այդ գյուղի բնակելի հատվածի վրա չեն կրակել, բոլոր արկերն ընկել են գյուղի մոտ:
Սակայն նույն տեսանյութում՝ հենց նկարահանման պահին մի քանի անգամ կրակում են նույն «գյուղին մոտ» հատվածին, ինչի ընթացքում հստակ երևում է, որ այնտեղ տեղակայված են ադրբեջանական զինուժի հրետանային համակարգեր, ամենայն հավանականությամբ՝ 85 մմ տրամաչափի Դ-44 թնդանոթ:
Ադրբեջանի հրետանին տեղակայված է ադրբեջանական բնակավայրի մոտ
Ըստ այդմ պարզ է դառնում, որ հայկական ստորաբաժանումների թիրախը ադրբեջանական գյուղի հետևում «թաքնված» հրետանային համակարգերն են: Հիշեցնենք, որ վերջին շրջանում, համաձայն Պաշտպանության բանակի հայտարարությունների, Ադրբեջանի զինված ուժերը հայկական դիրքերի ուղղությամբ կրակում են նաև հրանոթներից: Մասնավորապես խոսքը հենց նույն Դ-44 թնդանոթների մասին է:
Կարելի է ենթադրել հայկական կողմը պատասխան կրակ է վարում ադրբեջանական հրետանու դիրքերին, ինչի ընթացքում ադրբեջանական գյուղերին հնարավոր հասցնելիք վնասների պատասխանատվությունը մոտակայքում հրետանի տեղակայողներինն է, ոչ թե՝ կրակողներինը:

Razm.info: мишенью армянской артиллерии являются "спрятанные" за азербайджанскими селами артиллерийские орудия
Азербайджанское информационное агентство АПА 12 февраля распространило видеоматериал, в котором утверждалось, что "армянская артиллерия держит под прицелом азербайджанские села". Об этом сообщает 1in.am со ссылкой на Razm.info. Однако в том же видеоматериале ясно видно, что рядом с находящимся под прицелом селами замаскированы азербайджанские артиллерийские орудия.
В видеоматериале азербайджанские сельчане утверждают, что армянские подразделения до этого не обстреливали жилую часть этого села, все снаряды падали рядом с селом.
Однако в том же видеоматериале – даже на момент съемок - несколько раз обстреливается "прилегающий к селу" участок, в ходе чего прекрасно видно, что там размещены артиллерийские системы азербайджанских ВС – по всей вероятности пушки Д-44 калибра 85 мм, отмечает Razm.info.
Из всего этого следует, что мишенью армянских подразделений являются "спрятанные" за азербайджанским селом артиллерийские системы.