Հայկական կողմերը մշտապես կարևորել են հայերի և ադրբեջանցիների միջև երկխոսության հաստատումն ու ամրապնդումը
The NGO Academy
Հանրությունների միջև երկխոսությունը, վստահության մթնոլորտի ստեղծումը մշտապես դիտվել են հակամարտությունների կարգավորման կարևորագույն բաղադրիչներից: Այս առումով Ղարաբաղյան հակամարտությունը բացառություն չէ, սակայն կողմերից մեկը՝ Ադրբեջանը, ժողովրդական դիվանագիտությունը կամ Track 2-ը (քաղաքացիական հասարակությունների միջև շփումը) մշտապես դիտել է որպես մարտահրավեր, որը «հարված է» հասցնում պաշտոնական Բաքվի կողմից իրականացվող ատելության քարոզչությանը: Չէ՞ որ հանրությունների միջև շփումները կոտրում էին և կկոտրեին Ադրբեջանի հասարակության մեջ ձևավորված միֆը՝ ցույց տալով, թե որտեղ են հակամարտության կարգավորմանը խոչընդոտող խնդիրները, և որ կողմն է իրականում ապակառուցողական դիրքերից հանդես գալիս:
Հանրությունների միջև շփումներին խոչընդոտելու առաջին մեծ ալիքը Ադրբեջանի իշխանությունները սկսեցին դեռևս մի քանի տարի առաջ, երբ խաղաղաշինական նախաձեռնություններ իրականացնելու և հայերի հետ կապ ունենալու պատճառով ձերբակալվեցին հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ակտիվիստներ:
Ադրբեջանում ՀԿ-ների, դրամաշնորհների ստացման մասին օրենքներում մի շարք փոփոխություններ մտցնելը, որը նպատակ է հետապնդում մեծացնել պետության վերահսկողությունը ՀԿ-ների և նրանց գործունեության նկատմամբ, դարձավ հանրությունների միջև շփումների երկրորդ մեծ խոչընդոտը: Բավական է միայն նշել, որ Ադրբեջանում որևէ ՀԿ-ի դրամաշնորհ տալու համար արտասահմանյան դոնորը պետք է կառավարության հետ կնքի համաձայնագիր, ինչպես նաև բացի իր ներկայացուցչությունն Ադրբեջանում, իսկ դրամաշնորհ տալու համար ամեն անգամ պետք է ֆինանսների նախարարությունից տվյալ ծրագիրն իրագործելու իրատեսության մասին եզրակացություն ստանա:
ՀԿ-ների գործունեության վերահսկման, արտաքին աշխարհի հետ կապի սահմանափակման և հայերի հետ բոլոր տիպի առնչությունների շրջանակի նեղացման տրամաբանական շարունակությունը դարձավ Բաքվում «Հայերի և ադրբեջանցիների միջև խաղաղության հասնելու» հարթակի ստեղծումը, ինչն, իբրև թե, նպատակ է հետապնդում Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում բերել դրական նպաստ: Այնուամենայնիվ, պլատֆորմի ստեղծմանը ներգրավված անձանցից և հռչակված նպատակներից արդեն իսկ պարզ էր, որ այն լոկ ժողովրդական դիվանագիտության իմիտացիա է և խեղաթյուրում ու արատավորում է իրական  Track 2-ի էությունը: Ավելին, պլատֆորմը ոչ միայն նպատակ չի հետապնդում խթանել հանրությունների միջև երկխոսությունը, այլև հավակնում է խոչընդոտել նման ֆորմատով հետագա համագործակցությանը և ստեղծում է վտանգ, որ այլ հարթակներով հայերի հետ համագործակցողները կսկսեն ընկալվել որպես դավաճաններ և կենթարկվեն հալածանքների:
Ահա ադրբեջանական կողմը հանդես է գալիս նման ապակառուցողական կեցվածքով՝ խոչընդոտելով հանրությունների միջև երկխոսությանն այն դեպքում, երբ թե´ միջազգային հանրությունը, թե´ հայկական կողմերը բարձրաձայնում են, որ առանց հասարակությունների միջև վստահության, անհնար է խոսել Ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորման մասին: ՀՀ կողմից վստահության մթնոլորտի ստեղծման, հանրությունների միջև շփումների կարևորությունը մշտապես ընդգծվել է ՀՀ նախագահի խոսքում: Ասվածի վառ ապացույցն են, օրինակ, Դիլիջանի միջազգային դպրոցի բացման արարողության ժամանակ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետևյալ խոսքերը. «Ես անկեղծորեն ցանկանում եմ, որ այս դպրոցում սովորեն նաև ադրբեջանցի ուսանողներ: Եվ վստահ եմ, որ այդ օրը գալու է և ցանկանում եմ, որ այդ օրը գա հնարավորինս շուտ»:
Բաքվի պլատֆորմի ստեղծմանն էլ ի պատասխան հայկական կողմերը չեն դիմում համարժեք քայլի՝ գիտակցելով ժողովրդական դիվանագիտությանը ևս մեկ հարված չհասցնելու  և այն վերջնականապես չարժեզրկելու կարևորությունը: Պատահական չէ, որ Ղարաբաղյան հակամարտությանը առնչվող հարցերին բավականին խորությամբ ծանոթ միջազգային փորձագետ Թոմաս դե Վաալը իր հարցազրույցերից մեկում նշեց, որ Բաքվի պլատֆորմը ոչ մի տեղ չտանող ճանապարհ է: «Ես ողջունում եմ ժողովրդական դիվանագիտությունն ընդհանրապես և կարծում եմ, որ նման շփումների սղությունը թուլացնում է ղարաբաղյան խաղաղ գործընթացը», - ասել է դե Վաալը՝ հավելելով. «Բաքվի պլատֆորմի տեքստին և Բաքվում այն ստորագրած հայերի մասին տեղեկատվությանը ծանոթանալուց հետո կարող եմ միայն ափսոսանքով ասել, որ դա ոչ մի տեղ չտանող ճանապարհ է»: Նրա խոսքով՝ «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման եվրոպական գործընկերությունը» (EPNK) ռեալ երկխոսության միակ հարթակն է այսօր հանդիսանում:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում հասարակական կազմակերպությունների գործունեությանը, ապա վերջերս «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» օրենքում և հարակից օրինագծերում կատարվեցին փոփոխություններ՝ ՀԿ-ների պետական գրանցման վարչարարության պարզեցում, կամավորության ներգրավման, հաշվետվողականության ինստիտուտի հստակեցում, ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու հնարավորություն և այլն: Նման փոփոխությունները, տարբեր ընթացակարգերի պարզեցումը և ՀԿ-երի գործունեության դաշտի ընդլայնումը ևս մեկ անգամ փաստում են, որ Հայաստանի Հանրապետությունում  կարևորվում է քաղհասարակության դերն ու նշանակությունը, և որևէ խոչընդոտ պետության կողմից այլ երկրների հասարակությունների, քաղհասարակության կազմակերպությունների,  այդ թվում՝ ադրբեջանցիների հետ շփումներում, չի կարող ստեղծվել:
Ամփոփելով՝ պետք է փաստել, որ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում հնարավոր կլինի գրանցել էական առաջընթաց, երբ վերանան հայատյացության ու ռասիզմի դրսևորումներն Ադրբեջանում, և ձևավորվի վստահության մթնոլորտ կողմերի միջև, քանզի անցանկալի հետևանքներից խուսափելու միակ տարբերակը փոխվստահության կառուցումն ու ամրապնդումն է: Ցավոք, սակայն, Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են երիտասարդությանը դաստիարակել հայատյացության ոգով, իսկ Track 2-ի ուղղությամբ իրականացվող թվացյալ «կառուցողական» քայլերը պարզապես իմիտացիա են, ինչը փորձ է վերջնականապես վերացնել անկաշկանդ և անկեղծ շփումների հնարավորությունները, և անգամ այդ երկխոսությունը ծառայեցնել քարոզչամեքենաներին:

Для армянских сторон всегда важно установление и укрепление диалога между армянами и азербайджанцами
The NGO Academy
Диалог и формирование атмосферы доверия между обществами - важнейшие составляющие урегулирования конфликтов. В этом плане карабахский конфликт не исключение. Но одна из сторон конфликта, а именно – Азербайджан - всегда рассматривает народную дипломатию или Track 2 (уровень общения между представителями гражданского общества) в качестве угрозы, которая наносит "вред" политике распространения ненависти, реализуемой официальным Баку. Ведь общение между враждующими обществами разрушило бы и продолжило бы разрушать сложившиеся в азербайджанском обществе мифы, связанные с тем, какая из сторон конфликта на самом деле выступает с деструктивных позиций, мешая урегулированию проблемы.
Первая крупная волна, направленная против общения между конфликтующими обществами, была развернута властями Азербайджана еще несколько лет назад, когда за реализацию миротворческих проектов и диалог с армянами в стране были арестованы представители неправительственных организаций и гражданские активисты.
Вторым серьезным препятствием для общения представителей враждующих обществ стало внесение нескольких изменений в закон Азербайджана об НПО, касающихся в том числе получения грантов извне. Цель этих изменений - увеличить контроль государства над неправительственными организациями и их деятельностью. Достаточно только отметить, что для того чтобы предоставить грант какой-либо неправительственной организации в Азербайджане, иностранный донор должен заключить договор с правительством страны, открыть свое представительство в Азербайджане, а также получить от министерства финансов заключение о реалистичности реализации того или иного проекта.
Продолжением усиления контроля над деятельностью неправительственных организаций, ограничения связей с внешним миром и сужения круга всяких отношений с армянами стало создание в Азербайджане так называемой платформы "Достижение мира между армянами и азербайджанцами". Эта платформа, якобы, создана, чтобы придать положительный импульс процессу урегулирования карабахского конфликта. Но уже по составу вовлеченных в эту платформу людей и по заявленным целям становится понятно, что это - всего лишь имитация публичной дипломатии, которая искажает и нарушает суть настоящего Track 2. Более того, платформа не только не преследует цель наладить диалог между обществами, но и претендует на то, чтобы с помощью этого формата препятствовать дальнейшему сотрудничеству азербайджанцев с армянами, создавая угрозу для тех азербайджанцев, которые работают с армянами в других форматах - теперь они будут восприниматься как предатели и подвергаться преследованиям.
Азербайджанская сторона выступает с подобной деструктивной инициативой, препятствуя диалогу сторон - при том, что и международное сообщество, и армянские стороны регулярно твердят: без доверия между сторонами конфликта невозможно говорить об окончательном урегулировании карабахской проблемы. Важность формирования атмосферы доверия, налаживания диалога между обществами всегда подчеркивал в своих выступлениях и президент Армении. Ярким тому доказательством служит, например, выступление президента Армении Сержа Саргсяна на церемонии открытия международной школы в Дилижане, где он отметил: "Я искренне желаю, чтобы в этой школе учились также и азербайджанские студенты. Я уверен, что этот день наступит, и хочу, чтоб этот день наступил как можно раньше".
В ответ на создание платформы со стороны официального Баку армянские стороны не прибегли к пропорциональному шагу, осознавая важность ненанесения еще одного удара по народной дипломатии, дабы окончательно не обесценить ее. И неслучайно, что эксперт Томас де Ваал, довольно глубоко знакомый с вопросами, касающимися карабахского конфликта, в одном из своих интервью отметил, что бакинская платформа является "дорогой, ведущей в никуда". "Я приветствую народную дипломатию в целом и считаю, что недостаток такого общения ослабляет карабахский мирный процесс, - сказал де Ваал. - После ознакомления с текстом бакинской платформы и информации о подписавших ее армянах я могу только с сожалением сказать, что это – дорога, ведущая в никуда". По словам эксперта, "Европейское партнерство по мирному урегулированию карабахского конфликта" (EPNK) - единственная реальная площадка для диалога.
А что касается деятельности общественных организаций в Армении, то недавно в закон "Об общественных организациях" внесены поправки, касающиеся упрощения административных процедур при регистрации НПО, ясности в институте привлечения добровольцев, отчетности, возможности заниматься предпринимательской деятельностью и т.д. Подобные изменения и расширение сферы деятельности НПО еще раз свидетельствуют о том, что в Республике Армения придается важность роли и значению гражданского общества, и никаких барьеров со стороны властей в вопросе контактов с организациями гражданского общества и общественности других стран, в том числе Азербайджана, не может быть создано.
Подводя итоги, надо отметить, что в процессе урегулирования карабахской проблемы существенный прогресс можно будет зафиксировать в случае, когда исчезнут проявления армянофобии и расизма в Азербайджане, между сторонами будет сформирована атмосфера доверия, поскольку единственный путь избежать нежелательных последствий - это создание и укрепление взаимодоверия. Жаль, но власти Азербайджана все еще продолжают воспитывать молодежь в духе армянофобии, а кажущиеся "конструктивными" шаги в направлении Track 2 - всего лишь имитация, которая представляет собой попытку окончательно уничтожить возможность беспрепятственных и искренних контактов между сторонами карабахского конфликта, используя даже этот диалог в целях пропаганды...