Հայկական կողմերը մշտապես կարևորել են հայերի և ադրբեջանցիների միջև երկխոսության հաստատումն ու ամրապնդումը
The NGO Academy
Հանրությունների միջև երկխոսությունը, վստահության մթնոլորտի ստեղծումը մշտապես դիտվել են հակամարտությունների կարգավորման կարևորագույն բաղադրիչներից: Այս առումով Ղարաբաղյան հակամարտությունը բացառություն չէ, սակայն կողմերից մեկը՝ Ադրբեջանը, ժողովրդական դիվանագիտությունը կամ Track 2-ը (քաղաքացիական հասարակությունների միջև շփումը) մշտապես դիտել է որպես մարտահրավեր, որը «հարված է» հասցնում պաշտոնական Բաքվի կողմից իրականացվող ատելության քարոզչությանը: Չէ՞ որ հանրությունների միջև շփումները կոտրում էին և կկոտրեին Ադրբեջանի հասարակության մեջ ձևավորված միֆը՝ ցույց տալով, թե որտեղ են հակամարտության կարգավորմանը խոչընդոտող խնդիրները, և որ կողմն է իրականում ապակառուցողական դիրքերից հանդես գալիս:
Հանրությունների միջև շփումներին խոչընդոտելու առաջին մեծ ալիքը Ադրբեջանի իշխանությունները սկսեցին դեռևս մի քանի տարի առաջ, երբ խաղաղաշինական նախաձեռնություններ իրականացնելու և հայերի հետ կապ ունենալու պատճառով ձերբակալվեցին հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ակտիվիստներ:
Ադրբեջանում ՀԿ-ների, դրամաշնորհների ստացման մասին օրենքներում մի շարք փոփոխություններ մտցնելը, որը նպատակ է հետապնդում մեծացնել պետության վերահսկողությունը ՀԿ-ների և նրանց գործունեության նկատմամբ, դարձավ հանրությունների միջև շփումների երկրորդ մեծ խոչընդոտը: Բավական է միայն նշել, որ Ադրբեջանում որևէ ՀԿ-ի դրամաշնորհ տալու համար արտասահմանյան դոնորը պետք է կառավարության հետ կնքի համաձայնագիր, ինչպես նաև բացի իր ներկայացուցչությունն Ադրբեջանում, իսկ դրամաշնորհ տալու համար ամեն անգամ պետք է ֆինանսների նախարարությունից տվյալ ծրագիրն իրագործելու իրատեսության մասին եզրակացություն ստանա:
ՀԿ-ների գործունեության վերահսկման, արտաքին աշխարհի հետ կապի սահմանափակման և հայերի հետ բոլոր տիպի առնչությունների շրջանակի նեղացման տրամաբանական շարունակությունը դարձավ Բաքվում «Հայերի և ադրբեջանցիների միջև խաղաղության հասնելու» հարթակի ստեղծումը, ինչն, իբրև թե, նպատակ է հետապնդում Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում բերել դրական նպաստ: Այնուամենայնիվ, պլատֆորմի ստեղծմանը ներգրավված անձանցից և հռչակված նպատակներից արդեն իսկ պարզ էր, որ այն լոկ ժողովրդական դիվանագիտության իմիտացիա է և խեղաթյուրում ու արատավորում է իրական  Track 2-ի էությունը: Ավելին, պլատֆորմը ոչ միայն նպատակ չի հետապնդում խթանել հանրությունների միջև երկխոսությունը, այլև հավակնում է խոչընդոտել նման ֆորմատով հետագա համագործակցությանը և ստեղծում է վտանգ, որ այլ հարթակներով հայերի հետ համագործակցողները կսկսեն ընկալվել որպես դավաճաններ և կենթարկվեն հալածանքների:
Ահա ադրբեջանական կողմը հանդես է գալիս նման ապակառուցողական կեցվածքով՝ խոչընդոտելով հանրությունների միջև երկխոսությանն այն դեպքում, երբ թե´ միջազգային հանրությունը, թե´ հայկական կողմերը բարձրաձայնում են, որ առանց հասարակությունների միջև վստահության, անհնար է խոսել Ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորման մասին: ՀՀ կողմից վստահության մթնոլորտի ստեղծման, հանրությունների միջև շփումների կարևորությունը մշտապես ընդգծվել է ՀՀ նախագահի խոսքում: Ասվածի վառ ապացույցն են, օրինակ, Դիլիջանի միջազգային դպրոցի բացման արարողության ժամանակ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետևյալ խոսքերը. «Ես անկեղծորեն ցանկանում եմ, որ այս դպրոցում սովորեն նաև ադրբեջանցի ուսանողներ: Եվ վստահ եմ, որ այդ օրը գալու է և ցանկանում եմ, որ այդ օրը գա հնարավորինս շուտ»:
Բաքվի պլատֆորմի ստեղծմանն էլ ի պատասխան հայկական կողմերը չեն դիմում համարժեք քայլի՝ գիտակցելով ժողովրդական դիվանագիտությանը ևս մեկ հարված չհասցնելու  և այն վերջնականապես չարժեզրկելու կարևորությունը: Պատահական չէ, որ Ղարաբաղյան հակամարտությանը առնչվող հարցերին բավականին խորությամբ ծանոթ միջազգային փորձագետ Թոմաս դե Վաալը իր հարցազրույցերից մեկում նշեց, որ Բաքվի պլատֆորմը ոչ մի տեղ չտանող ճանապարհ է: «Ես ողջունում եմ ժողովրդական դիվանագիտությունն ընդհանրապես և կարծում եմ, որ նման շփումների սղությունը թուլացնում է ղարաբաղյան խաղաղ գործընթացը», - ասել է դե Վաալը՝ հավելելով. «Բաքվի պլատֆորմի տեքստին և Բաքվում այն ստորագրած հայերի մասին տեղեկատվությանը ծանոթանալուց հետո կարող եմ միայն ափսոսանքով ասել, որ դա ոչ մի տեղ չտանող ճանապարհ է»: Նրա խոսքով՝ «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման եվրոպական գործընկերությունը» (EPNK) ռեալ երկխոսության միակ հարթակն է այսօր հանդիսանում:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում հասարակական կազմակերպությունների գործունեությանը, ապա վերջերս «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» օրենքում և հարակից օրինագծերում կատարվեցին փոփոխություններ՝ ՀԿ-ների պետական գրանցման վարչարարության պարզեցում, կամավորության ներգրավման, հաշվետվողականության ինստիտուտի հստակեցում, ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու հնարավորություն և այլն: Նման փոփոխությունները, տարբեր ընթացակարգերի պարզեցումը և ՀԿ-երի գործունեության դաշտի ընդլայնումը ևս մեկ անգամ փաստում են, որ Հայաստանի Հանրապետությունում  կարևորվում է քաղհասարակության դերն ու նշանակությունը, և որևէ խոչընդոտ պետության կողմից այլ երկրների հասարակությունների, քաղհասարակության կազմակերպությունների,  այդ թվում՝ ադրբեջանցիների հետ շփումներում, չի կարող ստեղծվել:
Ամփոփելով՝ պետք է փաստել, որ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում հնարավոր կլինի գրանցել էական առաջընթաց, երբ վերանան հայատյացության ու ռասիզմի դրսևորումներն Ադրբեջանում, և ձևավորվի վստահության մթնոլորտ կողմերի միջև, քանզի անցանկալի հետևանքներից խուսափելու միակ տարբերակը փոխվստահության կառուցումն ու ամրապնդումն է: Ցավոք, սակայն, Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են երիտասարդությանը դաստիարակել հայատյացության ոգով, իսկ Track 2-ի ուղղությամբ իրականացվող թվացյալ «կառուցողական» քայլերը պարզապես իմիտացիա են, ինչը փորձ է վերջնականապես վերացնել անկաշկանդ և անկեղծ շփումների հնարավորությունները, և անգամ այդ երկխոսությունը ծառայեցնել քարոզչամեքենաներին:

Armenian Sides Have Always Attached Importance to the Establishment and Strengthening of Dialogue Between Armenians and Azerbaijanis
The NGO Academy
Dialogue between societies, creation of the atmosphere of confidence has always been regarded to be the most important components for conflict resolution. In this regard Karabakh conflict is not an exception, but one of the sides – Azerbaijan, public diplomacy or Track 2 (contacts between civil societies) has always seen as a challenge, which is a "blow" to the hate rhetoric of the official Baku.
Contacts among societies breaks and would have broken the myth created among the Azerbaijani society, showing where the real obstacles for the settlement of the conflict are and which side is really a destructive one.
The first big wave of hindering the contacts among societies Azerbaijani authorities started still several years ago, when representatives of CSOs, activists were arrested for carrying out peace building activities and having links with Armenians.
Changes in the laws on NGOs and on getting grants, which aims at increasing the level of state control on NGOs and their activities, became the second big obstacle for contacts between societies. It is enough to mention that for giving a grant to an NGO, the foreign donor should sign an agreement with the Azerbaijani government, as well as open its representation in Azerbaijan, while for giving the grant every time it should get a conclusion from the Ministry of Finance about the feasibility of the implementation of the project.
The creation of the platform "For reaching peace between Armenians and Azerbaijanis" as if for having a positive impact on the Karabakh conflict settlement process became the logical continuation of the control over NGOs, the limitation of the contacts with the world and narrowing of the circle of any kind of contacts with Armenians. Nevertheless, from the people engaged in the creation of the platform and from the declared goals it is already clear that this initiative is just an imitation of public diplomacy and it distorts and discredits the real essence of Track 2.  Moreover, it devalues public diplomacy and hinders further cooperation on the similar format creating a danger that those cooperating with Armenians in other formats would be perceived as traitors and would be persecuted.
Thus the Azerbaijani side comes up with such a destructive approach, hindering dialogue between the societies, while both the international community and the Armenian sides voice that without confidence among the societies it is impossible to talk about the final settlement of Karabakh conflict. The importance of the creation of the atmosphere of confidence, contacts among the societies have always been emphasized in the speeches of the RA President Serzh Sargsyan. A vivid example of this are the words of the President said during the opening ceremony of Dilijan international school: "I honestly want that Azerbaijani students also study here. I am sure that this day will come and I wish this day comes as soon as possible."
In response to the creation of Baku platform, Armenian sides did not resort to any relevant step understanding the importance of not creating other obstacles for public diplomacy and not finally devaluing it. It is not an accident that international expert Thomas de Vaal, who is quite deeply aware of the processes taking place in the context of Karabakh conflict, in one of his interviews said that Baku platform is a road leading to nowhere. At the same time he stressed that EPNK is the only real platform for dialogue now.
As for the activities of the NGOs of Armenia, then recently changes took place in the law of "Non-governmental organizations" and in related bills - simplification of the administrative work of the registration of NGOs, the clarification of voluntary engagement, accountability, and the ability to engage in business activities, etc.
Such changes, simplification of the procedures and the expansion of the activities of NGOs once again prove that the role of the civil society is important in the RA and the state will not create any obstacles in the contacts with the societies, SCOs of other countries, of Azerbaijan as well.
Summarizing, it should be mentioned that it would be possible to record a serious progress in Karabakh conflict settlement process, when the manifestations of Armenophobia and racism in Azerbaijan cease to be and an atmosphere of confidence is created among the sides, as the only way to avoid unwanted consequences is the creation and strengthening of mutual trust. Unfortunately the Azerbaijani authorities continue growing up their youth with hatred towards Armenians, while the allegedly "constructive" steps done towards Track 2 are just imitations, which is an attempt to completely eliminate the possibility of sincere and open communication, and make that dialogue serve their propaganda machine.