Հասան Ռոհանին կառաջադրվի նախագահական մրցապայքարում
Իրանի Իսլամական Հանրապետության փոխնախագահ Հուսեյն Ալի Ամիրին հաստատել է լուրն այն մասին, որ ներկայիս նախագահ Հասան Ռոհանին  կպայքարի նախագահության երկրորդ ժամկետի համար: Այդ մասին այսօր հայտնել է AFP գործակալությունը, հաղորդում  է «Ռեգնում» գործակալությունը:
Նախագահական ընտրություններն Իրանում կանցկացվեն այս տարվա մայիսին: Ալի Ամիրի խոսքերով, վերջին մի քանի շաբաթներին Ռոհանին եկել է եզրակացության, որ կմասնակցի ընտրություններին:
Հիշեցնենք, որ դեռևս նախորդ տարվա հոկտեմբերին Իրանի Ներքին գործերի նախարար Աբդոլրեզա Ռահմանի Ֆազլին հայտարարել է, որ գործող նախագահը մտադիր է մասնակցել 2017թ. նախանշված ընտրություններին:
Հայտնի է, որ Իրանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը նախագահի թեկնածուների գրանցումը կսկսի ապրիլի 10-14-ն ընկած ժամանակահատվածում: Նախընտրական քարոզարշավը կսկսի ապրիլի 27-ից, կավարտվի մայիսի 16-ին:
Նախագահական ընտրությունների ամսաթիվը հաստատվել է 2017թ. մայիսի 19-ը:
Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ Իրանի նախկին նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը մտադիր չէ թեկնածություն դնել:

Хасан Рухани будет баллотироваться на второй срок
Вице-президент Исламской Республики Иран Хуссейн Али Амири подтвердил информацию о том, что нынешний президент Ирана Хасан Рухани принял решение баллотироваться на второй срок. Об этом сегодня, 26 февраля, сообщает AFP, передает ИА REGNUM.
Выборы президента Ирана пройдут в мае этого года. По словам Али Амири, за последние несколько недель Рухани пришел к заключению, что примет участие в президентских выборах.
Напомним, ещё в октябре минувшего года министр внутренних дел Ирана Абдолреза Рахмани Фазли заявил, что действующий президент страны намерен участвовать в выборах главы государства в 2017 году.
Известно, что Центральная избирательная комиссия Ирана начнет регистрацию кандидатов на пост президента страны 10 апреля. Закончится регистрация 14 апреля. Официальная избирательная кампания стартует 27 апреля и закончится 16 мая.
Дата президентских выборов назначена на 19 мая 2017 года. Ранее стало известно, что предыдущий президент Ирана Махмуд Ахмадинежад не планирует выдвигать свою кандидатуру на нынешних президентских выборах.