Դիմելով ագրեսիվ գործողությունների՝ Ալիևը փորձեց մի քանի հարց լուծել
Վերջին օրերին ԼՂՀ-Ադրբեջան սահմանին լարվածության աճը հերթական անգամ ցույց տվեց, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու ցանկության մասին Բաքվի հայտարարությունները, մեղմ ասած, չեն համապատասխանում իրականությանը:
Այն, որ ԼՂՀ-Ադրբեջան սահմանին իրավիճակը սրողն ու հարձակվողը հենց Ադրբեջանն է եղել, ակնհայտ է այդ թվում նաև ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների համար, ովքեր, սակայն, այս անգամ ևս իրենց համատեղ հայտարարության մեջ հանդես չեկան Բաքվի այս քաղաքականությունը քննադատող հասցեական կոչով: Բազմիցս է նշվել, որ սա Ադրբեջանի մոտ ստեղծում է անպատժելիության մթնոլորտ, «նպաստ է բերում» Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությանը, ինչն ինչ-որ առումով կասկածի տակ է դնում նաև ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության միջնորդական առաքելության արդյունավետությունը:
Պատահական չէ, որ հայկական կողմերը մշտապես կարևորում են Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները սահմաններին հետաքննության մեխանիզմների ներդրման մասին, ինչի հարցում Ադրբեջանը հրաժարվում է ստանձնած պարտավորություններից:
Իսկ այն, որ փետրվարի 25-ին իսկապես Ադրբեջանն է դիմել ագրեսիվ գործողությունների, փաստում են թե´ հրապարակած տեսագրությունները, թե´ այն հանգամանքը, որ չեզոք գոտում Ադրբեջանը ստիպված է եղել թողնել իր զինծառայողների դիերն և հետ նահանջել:
Որո՞նք էին այս անգամ Ադրբեջանի՝ սահմաններին լարվածությունը սրելու դրդապատճառները:
Նախ, ինչպես և ցանկացած սրացման դեպքում, Ադրբեջանի իշխանություններին հերթական անգամ անհրաժեշտ էր շեղել սեփական հանրության ուշադրությունը երկրի բավականին ծանր սոցիալ-տնտեսական վիճակից:
Երկրորդ, առաջին տիկնոջ՝ Մեհրիբան Ալիևայի՝ երկրի երկրորդ դեմք դառնալը դուրս էր բոլոր միջազգային նորմերից և նպատակ էր հետապնդում իշխանությունը պահել ընտանիքի ձեռքում: Նման նշանակումը, իհարկե, աշխարհի որոշ երկրներում,  չի բացառվում նաև սեփական հանրության մոտ (չնայած երկրի փակ համակարգին) կարող էր լուրջ դժգոհություն առաջացնել: Ուստի, անհրաժեշտ էր այս ամենը մղել երկրորդ պլան ու ընթանալ առանց լուրջ ցնցումների: Իսկ հանուն սեփական իշխանությունը պահելու և էլ ավելի ուժեղացնելու համար՝ Ալիևը չէր ափսոսի նույնիսկ իր զինվորների կայնքը:
Ամփոփելով՝ պետք է նշել, որ Ադրբեջանի մանիպուլիացիոն քաղաքականությանը վերջ դնելու, պարբերաբար կրկնվող միջադեպերը և դիվերսիոն փորձերը նվազեցնելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի միջազգային հանրությունը հրաժարվի այսպես կոչված «հավասարակշռման սկզբունքից»: Հակառակ պարագայում, այդ սկզբունքի կրողները թեկուզ անուղղակի, բայց պատասխանատու են դառնում սահմաններին յուրաքանչյուր զոհի համար:

Международное сообщество должно отвергнуть принцип баланса в карабахском конфликте
Повышение уровня напряженности на карабахско-азербайджанской границе, отмеченное в последние дни, еще раз доказало, что заявления Баку о желании мирно урегулировать карабахский конфликт, мягко говоря, не соответствуют действительности.
Тот факт, что нападающей стороной на границе НКР-Азербайджан был Азербайджан, очевиден в том числе и для сопредседателей Минской группы ОБСЕ, которые, однако, в своем последнем заявлении вновь не раскритиковали подобную политику Азербайджана адресно. Мы неоднократно отмечали, что это создает в Азербайджане атмосферу безнаказанности, способствует деструктивной политике этой страны, что ставит под сомнение эффективность посреднической миссии Минской группы ОБСЕ.
Неслучайно, что армянские стороны всегда придавали большое значение договоренностям в Вене и в Санкт-Петербурге о внедрении механизмов расследования на границе, а Азербайджан в этом вопросе отказывается от обязательств.
При этом тот факт, что 25 февраля Азербайджан действительно прибег к агрессивным действиям, доказывают как видеоматериалы, опубликованные министерством обороны Карабаха, так и тот факт, что Азербайджан был вынужден оставить тела своих солдат в нейтральной зоне - недалеко от карабахских постов - и отступить.
Но каковы были причины Азербайджана для обострения ситуации на границе?
Во-первых, как и в случае предыдущей эскалации, азербайджанские власти периодически желают отвлечь внимание общества от социально-экономических проблем в стране.
Во-вторых, назначение первой леди Мехрибан Алиевой на второй главный пост страны выходит за пределы всех международных норм и направлено на сохранение власти в руках семьи. Такое назначение, конечно, в некоторых странах, а может и в собственном обществе (несмотря на закрытую систему страны) могло вызвать серьезное недовольство. И было необходимо придать этому вопросу второстепенность. А ради сохранения и укрепления своей власти Алиев не жалеет даже жизни своих солдат.
Следует отметить, что для того чтобы положить конец манипуляционной политике Азербайджана, чтобы уменьшить повторяющиеся случаи и попытки саботажа, необходимо, чтобы международное сообщество отвергло так называемый "принцип баланса". В противном случае те, кто руководствуется этим принципом, становятся - даже если и косвенно - ответственны за каждую жертву на границе.