Սիրիական բանակցություններ Ժնևում. ընդհանուր անորոշությունը թույլ չի տալիս արդյունք գրանցել
Սիրիայում ռազմական գործողություններին և ահաբեկչություններին զուգահեռ տարբեր ձևաչափերով շարունակվում են հակամարտության քաղաքական կարգավորմանն ուղղված ջանքերը: Աստանայում երկու փուլով կայացած բանակցություններից հետո Ժնևում փետրվարի վերջին մեկնարկեց ՄԱԿ-ի հովանու ներքո բանակցությունների չորրորդ փուլը, որը, սակայն, նախկինների նման մինչ այժմ որևէ էական կամ բեկումնային արդյունք արձանագրել չի կարողացել:
Սիրիական կառավարության հետ բանակցելու համար Ժնև են ժամանել ընդդիմադիր մի շարք խմբեր: Այս անգամ ևս ընդդիմադիր մեկ միասնական պատվիրակություն ձևավորել չի հաջողվել: Ինչպես և նախկինում, Սիրիայի քրդերը ներկայացված չեն բանակցություններում: Մերձավոր Արևելքի ինստիտուտը հայտնում է, որ ընդդիմությունը ներկայացնում են մի շարք խմբեր, որոնցից ամենաազդեցիկը բանակցությունների հարցով ընդդիմադիր Բարձրագույն կոմիտեն է:
Սիրիայի հարցով ՄԱԿ-ի հատուկ բանագնաց Ստեֆան դե Միստուրան հույս ուներ բանակցող կողմերի ուշադրությունը հրավիրել Սիրիայի նոր կառավարության ձևավորման, Սահմանադրության նոր նախագծի մշակման և ընտրությունների անցկացման վրա: Բայց կողմերի պահանջներն այլ են: Սիրիական կառավարության պատվիրակությունը պնդում է, որ ցանկացած բանակցությունից առաջ պետք է համաձայնություն ձեռքբերվի ահաբեկչության դեմ պայքարի շուրջ, մինչդեռ ընդդիմությունը պնդում է, որ ցանկացած քննարկում պետք է մեկնարկի քաղաքական անցման հարցը լուծելուց հետո միայն: Թեև պետք է նշել, որ ընդդիմադիր խմբերի դիրքորոշումը ևս միանման չի: Նրանց մի մասն ավելի ռադիկալ է տրամադրված և պահանջում է Սիրիայի նախագահի անմիջական հրաժարականը, ինչպես օրինակ, ընդդիմադիր Բարձրագույն կոմիտեն, իսկ մի մասն էլ ավելի չափավոր դիրքորոշում ունի: Պաշտոնական Դամասկոսի պատվիրակությունը պնդում է, որ իրական բանակցություններ կարող են անցկացվել միայն ընդդիմադիր միասնական պատվիրակության, այլ ոչ թե զանազան խմբերի հետ: Այս հակասություններին գումարվեցին տեղում զինադադարի ռեժիմի խախտումներն ու Հոմսում տեղի ունեցած արյունալի ահաբեկչությունները: Կողմերը միմյանցից պահանջում էին դատապարտել ահաբեկչությունը՝ որպես բանակցությունների շարունակման նախապայման:
Ժնևում բանակցային գործընթացի հաջողելու հնարավորությունն ի սկզբանե մեծ չէր: Վերոնշյալ բազում հակասություններից բացի դա պայմանավորված է այդ թվում նաև ընդհանուր սիրիական հակամարտության համատեքստում տիրող անորոշությամբ և ուժային վերադասավորումներով: Մի կողմից, Ռուսաստանը հետևողականորեն ամրապնդում է իր ռազմական ներկայությունը Սիրիայում՝ զուգահեռ դառնալով նաև ճգնաժամի քաղաքական կարգավորման գլխավոր դերակատար: Մյուս կողմից, դեռևս հասկանալի չէ, թե ինչ կարելի է ակնկալել Դոնալդ Թրամփի Ամերիկայի հետագա քաղաքականությունից Սիրիայում: Հենց այս ընդհանուր անորոշությունն էլ ազդում է ինչպես տեղում իրադարձությունների, այնպես էլ կարգավորման ցանկացած փորձի վրա:

Сирийские переговоры в Женеве: общая неопределенность не позволяет достичь результата
В Сирии параллельно с военными действиями и терактами продолжаются шаги, направленные на политическое решение конфликта. После переговоров в Астане при посредничестве России, Турции и Ирана в конце февраля в Женеве стартовал очередной раунд переговоров под эгидой ООН, который до сих пор не достиг какого-либо существенного или решающего результата, как и все предыдущие раунды.
Для переговоров с делегацией сирийского правительства в Женеву прибыли несколько оппозиционных групп. На этот раз также не удалось сформировать единую делегацию от оппозиции. Что касается сирийских курдов, то они вновь не представлены на переговорах. Институт Ближнего Востока отмечает, что оппозиция в Женеве представлена несколькими группами, среди которых самой влиятельной является оппозиционный Высший комитет по переговорам.
Специальный посланник ООН по Сирии Стефан де Мистура надеялся сконцентрировать внимание сторон на проблеме формирования нового правительства, разработке новой Конституции и проведении выборов. Но у сторон разные требования. Делегация сирийской оппозиции настаивает на том, что переговоры должны начаться с соглашения о борьбе против терроризма, тогда как оппозиция заявляет, что любое обсуждение должно начаться после решения вопроса политической трансформации власти. Хотя стоит отметить, что позиции оппозиционных групп сильно отличаются между собой. Часть этих групп настроена очень радикально и требует немедленной отставки президента Сирии, как, например, Высший комитет по переговорам, другие же занимают более умеренную позицию.
Официальный Дамаск настаивает на том, что реальные переговоры могут вестись только с единой делегацией оппозиции, а не с отдельными группами. К этим разногласиям прибавились еще и нарушения режима перемирия и теракты, которые произошли в Хомсе. Стороны потребовали друг у друга выступить с осуждением терактов - в качестве предусловия для продолжения переговоров.
Между тем отметим, что шансы на успех в Женеве с самого начала были не велики. К вышеуказанным разногласиям прибавляется еще и общая неопределенность в контексте сирийского конфликта и перегруппировки сил. С одной стороны Россия продолжает укреплять свое военное присутствие в Сирии, параллельно становясь также главным игроком политического процесса. С другой стороны, еще непонятно, чего следует ожидать от трамповской Америки. Именно эта неопределенность влияет как на общую ситуацию в стране, так и на любые переговоры.