Բելառուսում Հայաստանից Եվրոպա մեկնող ինքնաթիռում ռադիոակտիվ նյութեր են հայտնաբերվել
Ռադիոակտիվ նյութերը հայտնաբերվել են այն օդանավում, որը Հայաստանից Բելառուսի տարածքով տարանցմամբ եվրոպական երկրներից մեկն էր մեկնում: Այս մասին երկուշաբթի հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն «Արևմուտք-2017» բելառուսա-ռուսական վարժանքների կազմակերպման հարցերով խորհրդակցության ժամանակ: Այս մասին հայտնում է ԲելՏԱ գործակալությունը:
«Միջադեպերից մեկը կապված է օդանավում ռադիոակտիվ նյութերի հայտնաբերման հետ, որը Բելառուսի տարածքով տարանցմամբ Հայաստանից մեկնում էր եվրոպական երկրներից մեկը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ՝ վկայակոչելով երկրի նախագահին:
Բելառուսի պետական սահմանային կոմիտեիում հայտնել են, որ դեպքը տեղի է ունեցել մարտի 19-ին Գոմելի օդանավակայանում: Այն ոչ ուղևորատար ինքնաթիռ է եղել:
Ավելի վաղ Բելառուսի Պետական սահմանային կոմիտեի մամուլի ծառայությունը հայտնել էր, որ Բելառուսի սահմանապահները գիշերը կասեցրել են Ուկրաինայից զենքով ավտոմեքենայի ներխուժման փորձը։

Лукашенко: "Из Армении транзитом через Беларусь в Европу вывезли радиоактивные вещества"
Президент Беларуси Александр Лукашенко во время совещания по вопросам организации белорусско-российских учений "Запад-2017" заявил, что на борту самолета, который следовал из Армении транзитом через Беларусь в одну из европейских стран, были выявлены радиоактивные вещества, передает БелТА.
"Еще один инцидент связан с выявлением радиоактивных веществ на борту самолета, который следовал транзитом через Беларусь из Армении в одну из европейских стран", - сказал Лукашенко
"Попрошу по итогам расследования всех этих инцидентов, которые сегодня произошли на государственной границе, мне доложить", - сказал президент Беларуси.
"Это все свидетельствует о том, что расслабляться нам никак не пристало. Мы должны держать ухо востро и ни в коем случае не дать повода дестабилизировать ситуацию в нашей стране", - резюмировал глава белорусского государства.