Բելառուսում ԱՄՆ դեսպանատունն իր քաղաքացիներին կոչ է արել անհապաղ լքել երկիրը
Բելառուսում ԱՄՆ դեսպանատունն իր քաղաքացիներին  կոչ է արել անհապաղ լքել երկիրը։ Համապատասխան ծանուցումը տեղադրվել է դիվանագիտական ​​ներկայացուցչության կայքում, փոխանցում է Ինտերֆաքսը։
Որպես նման հանձնարարականի պատճառ՝ դեսպանատունը նշել է Բելառուսի հետ սահմանին երկու անցակետերը փակելու՝ Լիտվայի վերջին որոշումը և Լիտվայի, Լատվիայի և Լեհաստանի հայտարարությունը, որ այդ երկրները դիտարկում են Բելառուսի սահմանն ամբողջությամբ փակելու հնարավորությունը։
Ամերիկացիներին խորհուրդ են տվել հեռանալ Բելառուսից Լատվիայի և Լիտվայի հետ սահմանային անցակետերով կամ ինքնաթիռով։ Դեսպանատունը հիշեցրել է, որ Լեհաստանը փակել է սահմանի անցակետը, ինչպես նաև հորդորել է չմեկնել Ռուսաստանի կամ Ուկրաինայի տարածքով։
Դեսպանատունը հիշեցրել է քաղաքացիներին, ովքեր դեռ ծրագրում են ուղևորություններ Բելառուս, որ խնդիրներ առաջանալու դեպքում չեն կարողանա հույս դնել ԱՄՆ կառավարության օգնության վրա։

США призвали своих граждан покинуть Белоруссию
Посольство США в Минске в понедельник призвало своих граждан покинуть Белоруссию в связи с закрытием пограничных пунктов пропуска на границе с Евросоюзом, передает  INTERFAX.
"Граждане США в Беларуси должны немедленно покинуть страну. Рассмотрите возможность выезда через оставшиеся пограничные переходы с Литвой и Латвией или самолетом. Гражданам США не разрешается въезжать в Польшу по суше из Беларуси. Не выезжайте в Россию или Украину", - говорится в сообщении на официальном сайте дипмиссии.
Там порекомендовали не въезжать в Белоруссию и предупредили об ограниченных возможностях посольства в оказании помощи гражданам США, проживающим или путешествующим в этой стране.
В посольстве напомнили о недавнем закрытии Литвой двух КПП на границе с Белоруссией и отметили, что "правительства Польши, Литвы и Латвии заявили, что возможно дальнейшее закрытие пограничных переходов с Беларусью".