ՀՀ-ԵՄ շրջանակային համաձայնագրի նախաստորագրումն արդյունավետ երկխոսության արդյունք է
Մարտի 21-ին նախաստորագրվեց ՀՀ-ԵՄ շրջանակային նոր համաձայնագիրը՝ Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (ՀԸԳՀ):
Սա ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների իրավական նոր հիմքի ձևավորման ճանապարհի կարևոր հանգրվան է: Հաջորդ փուլերում նախատեսվում է համաձայնագրի իրավական ճշգրտում, համաձայնեցում ԵՄ անդամ երկրների հետ, ստորագրում և վավերացում ԵՄ անդամ բոլոր երկրների և Հայաստանի խորհրդարանների կողմից:
Համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները մեկնարկեցին 2015թ. դեկտեմբերից՝ այն բանից հետո, երբ ԵՄ-ն վերանայեց հարևանության քաղաքականության, այդ թվում ԱլԳ երկրների հետ հարաբերությունների իր ռազմավարությունը՝ որդեգրելով առավել տարբերակված մոտեցման սկզբունքը: Համաձայնագրի քաղաքական մասը հաջողվեց բավական արագ համաձայնեցնել՝ ելնելով նրանից, որ այն հիմնվում է և գրեթե կրկնում է բանակցված, համաձայնեցված Ասոցացման համաձայնագիրը: Առավել երկար տևեց համաձայնագրի մյուս, ոչ պակաս կարևոր՝ տնտեսական մասի համաձայնեցումը, որը կոչված էր ամրագրել ՀՀ-ԵՄ տնտեսական հարաբերությունների հնարավորինս բարձր մակարդակը՝ արդեն հաշվի առնելով ՀՀ անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին:
Այս գործընթացի և դրա արդյունքների վերաբերյալ առանձնացնենք մի քանի կարևոր դրույթ.
1. Փաստացի այս համաձայանգրի նախաստորագրումն առաջին անգամ արդեն համաձայնեցված փաստաթղթի տեսքով արտացոլեց Հայաստանի կողմից որդեգրված «և-և»-ի քաղաքականության հաջողությունը: ԵԱՏՄ-ին անդամակցելուց հետո Հայաստանը կարողացավ Եվրամիության հետ համաձայնեցնել հարաբերությունների իրավական հիմք ապահովող նոր փաստաթուղթ, որը ներառում է և´ քաղաքական, և´ տնտեսական համագործակցության շուրջ դրույթներ:
2. ԱլԳ երկրներից Հայաստանն առաջինն է, որին հաջողվեց ԵՄ հետ արդյունավետ երկխոսության միջոցով հասնել Ասոցացման համաձայնագրերի նկատմամբ այլընտրանքային ձևաչափով հարաբերությունների զարգացմանը: Դա, իր հերթին, վկայում է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների բարձր որակի և կողմերի փոխըմբռնման մասին:
3. Համաձայնագրի նախաստորագրմամբ, իսկ հետագայում նաև ստորագրմամբ Հայաստանն ամրագրեց իր հավատարմությունը եվրոպական արժեհամակարգին, երկրում բարեփոխումներն առաջ մղելու իր մտադրությանը:
Ամփոփելով նշենք, որ ՀՀ-ԵՄ շրջանակային համաձայնագրի նախաստորագրումը Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին իր մեջ այդ համատեքստում նույնպես որոշակի ուղերձներ է պարունակում՝ ցույց տվող, որ համաձայնագրի ճակատագիրը պայմանավորված չի լինելու ընտրությունների արդյունքներով, Հայաստանն, ինքնին ԵՄ համար կարևոր գործընկեր է: Միևնույն ժամանակ համաձայնագրի նախաստորագրումը դրական դիվիդենտներ է բերելու գործող իշխանություններին՝ որպես որդեգրած արտաքին քաղաքականության կարևոր հանգրվան, իսկ ընդդիմադիր այն քաղաքական ուժերը, որոնք շեշտը դնում էին «եվրոպական վերկտորը կորցնելու մեղադրանքների վրա», ձգտելու են վերախմբագրել իրենց հռետորաբանությունը:

The Pre-Signing of the RA-EU New Framework Agreement Is a Result of Effective Dialogue
On March 21 the new framework Agreement between the RA and the EU "Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement" (CEPA) was pre-signed.
This is an important milestone in the creation of a new legal base in the RA-EU relations. During the next stages legal adjustment of the agreement is expected, as well as it should be agreed by all EU Member States, signed and verified by the Parliaments of the EU States and Armenia.
The negotiations over the agreement were launched in December 2015 after the EU revised its strategy with the countries of European Neighborhood Policy, including the EaP countries adopting a more differentiated approach. The political part of the Agreement was quite easily agreed, as it was mainly based on the already negotiated and agreed Association Agreement. It was the economic part of the Agreement that took long to be agreed by the sides, taking into consideration Armenia’s membership in the EAEU.
Several important things should be pointed out in regard with this process and its results:
1. The pre-signing of this document reflects the success of Armenia’s "and-and" policy. After becoming a member of the EAEU, Armenia was able to have a new Agreement, which will become a new legal basis for the RA-EU cooperation – both political and economic one.
2. Armenia is the first among the EaP countries, which managed due to effective dialogue with the EU reach an alternative to the Association Agreement for the development of the relations. This, in turn, speaks about the high level of EU-RA relations and the mutual understanding of the sides.
3. By pre-signing and later by signing the Agreement, Armenia fixed its commitment to the European values, to its will for carrying out reforms in the country.
To sum it up, it should be mentioned that the pre-signing of the RA-EU new framework Agreement on the eve of the Parliamentary elections also mean that the fate of the Agreement is not dependent upon the results of the elections and Armenia itself is an important partner for the EU. At the same time the pre-signing of the Agreement brings dividends for the ruling party marking this event as an important milestone in their foreign policy. While those opposition forces, which put their emphasis on "the blames of losing the European vector", will try to edit their rhetoric.