ՀՀ-ԵՄ շրջանակային համաձայնագրի նախաստորագրումն արդյունավետ երկխոսության արդյունք է
Մարտի 21-ին նախաստորագրվեց ՀՀ-ԵՄ շրջանակային նոր համաձայնագիրը՝ Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (ՀԸԳՀ):
Սա ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների իրավական նոր հիմքի ձևավորման ճանապարհի կարևոր հանգրվան է: Հաջորդ փուլերում նախատեսվում է համաձայնագրի իրավական ճշգրտում, համաձայնեցում ԵՄ անդամ երկրների հետ, ստորագրում և վավերացում ԵՄ անդամ բոլոր երկրների և Հայաստանի խորհրդարանների կողմից:
Համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները մեկնարկեցին 2015թ. դեկտեմբերից՝ այն բանից հետո, երբ ԵՄ-ն վերանայեց հարևանության քաղաքականության, այդ թվում ԱլԳ երկրների հետ հարաբերությունների իր ռազմավարությունը՝ որդեգրելով առավել տարբերակված մոտեցման սկզբունքը: Համաձայնագրի քաղաքական մասը հաջողվեց բավական արագ համաձայնեցնել՝ ելնելով նրանից, որ այն հիմնվում է և գրեթե կրկնում է բանակցված, համաձայնեցված Ասոցացման համաձայնագիրը: Առավել երկար տևեց համաձայնագրի մյուս, ոչ պակաս կարևոր՝ տնտեսական մասի համաձայնեցումը, որը կոչված էր ամրագրել ՀՀ-ԵՄ տնտեսական հարաբերությունների հնարավորինս բարձր մակարդակը՝ արդեն հաշվի առնելով ՀՀ անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին:
Այս գործընթացի և դրա արդյունքների վերաբերյալ առանձնացնենք մի քանի կարևոր դրույթ.
1. Փաստացի այս համաձայանգրի նախաստորագրումն առաջին անգամ արդեն համաձայնեցված փաստաթղթի տեսքով արտացոլեց Հայաստանի կողմից որդեգրված «և-և»-ի քաղաքականության հաջողությունը: ԵԱՏՄ-ին անդամակցելուց հետո Հայաստանը կարողացավ Եվրամիության հետ համաձայնեցնել հարաբերությունների իրավական հիմք ապահովող նոր փաստաթուղթ, որը ներառում է և´ քաղաքական, և´ տնտեսական համագործակցության շուրջ դրույթներ:
2. ԱլԳ երկրներից Հայաստանն առաջինն է, որին հաջողվեց ԵՄ հետ արդյունավետ երկխոսության միջոցով հասնել Ասոցացման համաձայնագրերի նկատմամբ այլընտրանքային ձևաչափով հարաբերությունների զարգացմանը: Դա, իր հերթին, վկայում է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների բարձր որակի և կողմերի փոխըմբռնման մասին:
3. Համաձայնագրի նախաստորագրմամբ, իսկ հետագայում նաև ստորագրմամբ Հայաստանն ամրագրեց իր հավատարմությունը եվրոպական արժեհամակարգին, երկրում բարեփոխումներն առաջ մղելու իր մտադրությանը:
Ամփոփելով նշենք, որ ՀՀ-ԵՄ շրջանակային համաձայնագրի նախաստորագրումը Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին իր մեջ այդ համատեքստում նույնպես որոշակի ուղերձներ է պարունակում՝ ցույց տվող, որ համաձայնագրի ճակատագիրը պայմանավորված չի լինելու ընտրությունների արդյունքներով, Հայաստանն, ինքնին ԵՄ համար կարևոր գործընկեր է: Միևնույն ժամանակ համաձայնագրի նախաստորագրումը դրական դիվիդենտներ է բերելու գործող իշխանություններին՝ որպես որդեգրած արտաքին քաղաքականության կարևոր հանգրվան, իսկ ընդդիմադիր այն քաղաքական ուժերը, որոնք շեշտը դնում էին «եվրոպական վերկտորը կորցնելու մեղադրանքների վրա», ձգտելու են վերախմբագրել իրենց հռետորաբանությունը:

Парафирование рамочного соглашения Армения-ЕС - результат эффективного диалога
21-ого марта было парафировано новое рамочное соглашение между Арменией и Евросоюзом – Соглашение о всеобъемлющем и расширенном сотрудничестве Армения - ЕС.
Это важный этап в процессе формирования новой правовой базы для отношений Армения – ЕС. На следующих этапах ожидается уточнение юридических формулировок, согласование с членами ЕС, подписание и ратификация соглашения со стороны парламентов Армении и всех членов ЕС.
Переговоры о новом соглашении стартовали в декабре 2015 года - после того, как Евросоюз пересмотрел "Политику соседства", соответственно и политику "Восточного партнерства", взяв за основу принцип более индивидуального подхода в отношениях с каждым из партнеров. Политическую часть соглашения удалось согласовать довольно быстро, так как она основана и практически повторяет политическую часть ранее согласованного Соглашения об Ассоциации с ЕС, а согласование экономических глав документа заняло определенное время, так как было призвано сформировать новую базу, учитывая уже членство Армении в ЕАЭС.
Выделим несколько важных пунктов относительно этого процесса и самого документа:
1. Парафирование этого документа фактически стало первым письменным доказательством успеха политики «и-и», которой придерживается Армения в интеграционных процессах. После присоединения к ЕАЭС Армения смогла достичь согласования с ЕС нового правового документа, который содержит в себе положения, касающиеся как политического, так и экономического сотрудничества.
2. Армения стала первой из стран "Восточного партнерства", которой удалось путем эффективных переговоров достичь развития отношений с ЕС по формату, альтернативному подписанию соглашений об Ассоциации. Это, в свою очередь, говорит о высоком уровне отношений Армении с ЕС и взаимопонимании сторон.
3. Парафировав, а затем и подписав новое соглашение с ЕС, Армения доказывает свою преданность европейским ценностям и намерение продолжать реформы в стране.
Подводя итоги, отметим, что парафирование нового рамочного соглашения Армения-ЕС в преддверии парламентских выборов в Армении содержит в себе особый сигнал, показывающий, что судьба Соглашения не будет зависеть от результатов выборов, и Армения является важным партнером ЕС. Одновременно парафирование Соглашения принесет дивиденды действующим властям - как важное достижение взятого на вооружение внешнеполитического курса, а те оппозиционные силы, которые делали акцент на обвинения в том, что "европейский вектор потерян", будут уже стараться редактировать свою риторику.