Նախագահի վերջին այցը ԱՄԷ զուտ երկկողմ չէր
Հայ-արաբական հարաբերություններն ավանդաբար ջերմ բարեկամական բնույթ են կրում: Սակայն տարիների ընթացքում Հայաստանը հիմնականում հարաբերությունները զարգացրել է հայկական համայնք ունեցող արաբական երկրների՝ Սիրիայի, Իրաքի, Լիբանանի, Եգիպտոսի հետ: Վերջին տարիներին Երևանն իր հայացքն ուղղել է նաև տնտեսապես հարուստ Ծոցի արաբական երկրներին: Որպես այդ երկրների հետ հարաբերությունների խորացման ուղղությամբ առաջին քայլ կարելի է համարել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի 2009 թվականի պետական այցը Քուվեյթ, որը նման մակարդակի առաջին այցն էր այս տարածաշրջանի երկրներ:
Հաջորդ արաբական միապետությունը, որի հետ հարաբերությունների խորացման ուղղությամբ Երևանը քայլեր է ձեռնարկում Արաբական Միացյալ Էմիրություններն է, որը լուրջ ռեսուրսային երկիր է: 2016 թվականի նոյեմբերին կայացավ ՀՀ նախագահի առաջին պետական այցն այս երկիր: Այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործումն իրեն երկար սպասեցնել չտվեց: Ընդամենը երեք ամիս անց Աբու Դաբիում կայացավ «Հայաստան-Արաբական Միացյալ Էմիրություններ» ներդրումային համաժողովը, ինչը ցույց է տալիս, որ Հայաստանն ընձեռնված հնարավորություններից օգտվում է բավականին օպերատիվ կերպով: Մյուս կողմից, նախագահի այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման արագությունը վկայում է, որ մեր երկրի հետ համագործակցության խորացման հարցում հետաքրքրված են նաև Միացյալ Էմիրությունները: Հատկանշական է, որ նախագահի այցը լայնորեն լուսաբանվել է Ծոցի արաբական մամուլում:
Նշենք, որ Հայաստանի համար ներդրումային լավ ֆոն ապահովում են հատկապես Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին և ԵՄ հետ ունեցած գործընկերային բարձր մակարդակի հարաբերությունները, որոնք արտոնյալ պայմաններ են ստեղծում նաև տնտեսական ոլորտում: Հայաստանն արաբական երկրների համար որոշ դեպքերում կարող է կապ ապահովել ինտեգրացիոն այս միավորների հետ, որոնք բավականին մեծ շուկա ունեն: Ընդ որում, այս հանգամանքը Հայաստանին գրավիչ է դարձնում ոչ միայն ԱՄԷ-ի այլև  ողջ արաբական աշխարհի համար: Հատկանշական է, որ Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի և Աբու Դաբիի Առևտրի պալատի կազմակերպած «Հայաստան-Արաբական Միացյալ Էմիրություններ» ներդրումային համաժողովը նպատակ ուներ խթանելու Հայաստանի հետ ոչ միայն ԱՄԷ, այլև արաբական երկրների տնտեսական կապերի ակտիվացումը, գործարարների միջև շփումները:
Այս համատեքստում հարկ է նշել, որ ի տարբերություն  նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝  ԱՄԷ կատարած առաջին այցի, երկրորդը զուտ  երկկողմ չէր. Հայաստանը, ակտիվացնելով տնտեսական կապերն արաբական աշխարհի հետ, նպատակ ուներ խորացնել վերջինիս հետ ունեցած ավանդական բարեկամական հարաբերությունները: Չպետք է մոռանալ, որ ժամանակակից միջազգային հարաբերություններում կարևորագույն բաղադրիչներից է տնտեսականը, որն էլ երբեմն որոշիչ է այլ հարթություններում երկկողմ հարաբերությունների բնույթի և պետությունների միջազգային համագործակցության համար:

The President's Last Visit to the UAE Wasn’t Just Bilateral
Armenian-Arab relations traditionally have friendly character. However, over the years Armenia mainly developed the relations with those Arab countries, where big Armenian communities are - Syria, Iraq, Lebanon, and Egypt. In the recent years, Armenia has looked towards economically rich Gulf Arab states. As a first step towards strengthening relations with these countries can be considered Armenian President Serzh Sargsyan's state visit to Kuwait in 2009, which was the first visit of this level to a country in this region.
The next Arab monarchy, with which Yerevan takes steps for deepening its relations, is the United Arab Emirates - a state with serious resources. The president's first state visit to this country was held in November 2016. It did not take too long to implement the agreements reached during the visit. Just three months later, Abu Dhabi hosted the "Armenia-United Arab Emirates' investment forum", which shows that Armenia uses the opportunities rather quickly. On the other hand, the rate of implementation of the agreements reached during the visit shows that the UAE is interested in deepening cooperation with our country. Notably, the President's visit was widely covered by the Arab media of the Gulf.
It should be noted that especially Armenia's joining the Eurasian Economic Union and high level partnership with the EU, which creates preferential conditions also for the economic sector, provide good investment background for Armenia. In some cases, Armenia can be a link for the Arab states of Gulf with these integration units, which have big markets. Moreover, this fact makes Armenia attractive not only for the UAE, but for the entire Arab world. It is noteworthy that the "Armenia-United Arab Emirates' investment forum" in Abu Dabi aimed to promote the intensification of Armenia’s economic ties not only with the UAE but also with Arab countries. In this context it should be noted that unlike the President's first visit to the UAE, the second was not just bilateral. With activating economic relations with the Arab world, Armenia aims to deepen the traditional friendly relations with the latter.
We should not forget that the most important components of modern international relations is economic component, which is sometimes crucial for the nature of bilateral relations and international cooperation.