Քվեարկությունն ընթանում է բնականոն հունով. ԿԸՀ նախագահ
«Հայաստանի տարածքում ժամը ութից մեկնարկել է խորհրդարանական ընտրությունների քվեարկությունը, որն ընթանում է  բնականոն հունով»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը. հաղորդում է Panorama.am-ը:
Նա տեղեկացրել է, որ ՀՀ տարածքում կազմակերպվել է 2009 տեղամաս, որից 12-ը՝ քրեակատարողական  հիմնարկներում, բացվելու են ավելի ուշ: ԿԸՀ նախագահն ասել է, որ տեղամասային հանձնաժողովների անդամները (15 հազար 976) պարտաճանաչ ներկայացել են, բացակայությունները եղել են աննշան:
Առաջին անգամ  ընտրողների գրանցումն իրականացվում է տեխնիկական սարքավորումների կիրառմամբ: Տեղադրվել է 4000 սարքավորում:
«Մեկ դեպքում ունենք տեխնիկական սարքավորման մասնագետի փոփոխում առողջական  խնդիրների պատճառով: Lոռու մարզի երկու տեղամասում տեխնիկական սարքավորումները խափանվել են,  գրանցումն իրականացվում է համարակալված կտրոններով»,- նշեց նա:
ԿԸՀ նախագահն ասաց, որ տեղամասերի բացման ժամանակ 92 տոկոսից ավելի տեղամասերում ներկա են եղել ԶԼՄ ներկայացուցիչներ, տեղական, միջազգային դիտորդներ:

Глава ЦИК Армении - о ходе выборов
Парламентские выборы в Армении проходят нормально. Об этом заявил председатель Центральной избирательной комиссии (ЦИК) РА Тигран Мукучян, добавив, что выборы проходят на 2009 избирательных участков, а в 12 уголовно-исправительных учреждениях выборы начнутся позже.
"Участвуют 15976 членов избирательных комиссий, отсутствия незначительные. В основном, все добросовестно явились", - сказал Тигран Мукучян.
По сообщению председателя ЦИК РА, предоставлено 4000 технических оборудования, которые были заранее испытаны. "В одном случае специалист, осуществляющий регистрацию с применением технического устройства, был заменен по состоянию здоровья. На двух избирательных участках Лорийской области технические устройства дали сбой, регистрация осуществляется по талонам", – отметил он.
Как указал глава ЦИК, при открытии 92% избирательных участков присутствовали представители СМИ. А вообще на выборы явились 1263 представителя 89 СМИ и 80 представителей 31 иностранного СМИ.