Բրեքսիթի հանրաքվեն ՄԲ-ում ազգայնականության դրսևորման պլատֆորմ ծառայեց. Արիս Գեորգոպուլոս (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Ձեզ ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ հարցազրույցը Նոթինգեմի համալսարանի իրավունքի ֆակուլտետի եվրոպական և հասարակական իրավունքի դասախոս, գիտությունների դոկտոր, Աթենքի փաստաբանների կոլեգիայի անդամ Արիս Գեորգոպուլոսի հետ:
- Մարտի 29-ին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը հայտարարեց Լիսաբոնի 50-րդ հոդվածի դրույթների իրականացման մեկնարկի մասին, իսկ դա նշանակում է, որ Եվրամիությունից Բրիտանիայի անջատման գործընթացն արդեն սկսվել է: Ի՞նչ եք կարծումորո՞նք կլինեն բրիտանական կառավարության հիմնական խնդիրները «ապահարզանի» երկամյա գործընթացի ընթացքում և որո՞նք կլինեն հիմնական դժվարությունները, որոնց առջև կկանգնի Բրիտանիան:
- Սա շատ բարդ գործընթացի սկիզբ է: Գոյություն ունեն տարբեր մարտահրավերներ, որոնց առջև կկանգնեն կառավարությունը և բանակցությունների բոլոր մասնակիցները: Միացյալ թագավորության տեսանկյունից` հիմնարար խնդիր կլինի վերջին ավելի քան 40 տարիների ողջ օրենսդրական բազայի վերանայումն՝ այնպես, որ դա ուժի մեջ մնա նաև Եվրամիությունից Միացյալ թագավորության դուրս գալուց հետո:
Այդ գործընթացը, որն անվանել են «Չեղարկման մեծ օրենք» այժմ քննարկվում է պառլամենտներում (Խոսքը գնում է 1972թ. ընդունված Եվրոպական համայնքների մասին ակտը չեղարկելու վերաբերյալ, որը Մեծ Բրիտանիայի տարածքում ԵՄ օրենսդրությունը ուժի մեջ էր մտցրել) : Դա կլինի առաջին մարտահրավերը: Առաջին խնդրի գործնական պահն այն է, թե ինչպես մենք այդ ամենը կներառենք Մեծ Բրիտանիայի իրավական կարգի մեջ, ինչպիսի մեխանիզմներ կգործադրենք: Ապա գալիս է այդ կարգավորող հարցերի քննարկման գործընթացը և ընտրությունը` նրանցից որը պահպանել, իսկ որը` ոչ:
Դուք արդեն խոսեցիք «Չեղարկման մեծ օրենքի» մասին: Այդ օրինագծի կապակցությամբ կան բացարձակապես տարբեր կարծիքներ: Ո՞րն է ձեր մոտեցումը:
- Նախևառաջ, ես կարծում եմ, որ «Չեղարկման մեծ օրենքը» (ես օգտագործում եմ «Փոփոխման մեծ օրենք» եզրույթը) կփոխարինի ԵՄ-ի ողջ 40-ամյա դրույթները, մինչև որ օրենսդրական մարմինները և կառավարությունը կորոշեն, թե նորմատիվ բազայի որ մասը պետք է պահպանել, իսկ որը` ոչ:  Դա անելու տարբերակներից մեկը (բավականին տեխնիկական) այն է, որ օգտագործվի գործընթացը, որն իր մեջ ներառում է Եվրոպական համայնքների մասին օրենքի հակառակ գործընթացը` գործող իրավաբանական մեխանիզմ, որը փոփոխում է իրավաբանական հրամանները և ըստ էության կիրառում է Եվրամիության իրավունքը ներքին օրենսդրության վրա, թեև, խիստ ասած, դա գտնվում է Անգլիայի, Ուելսի , ողջ Միացյալ թագավորության  իրավական կարգից և իրավասությունից դուրս:
Այդպիսով, մենք հակառակ պրոցեսի մեջ կգտնվենք: Հարցն այն է, թե որքանով  ազատ կլինի կառավարությունը և գործադիր իշխանությունը այդ փոփոխությունները կատարելու համար, առանց պառլամենտ մտնելու անհրաժեշտության: Թեև կարծում եմ, որ դա անխուսափելի է: Այդ դեպքում հարց է ծագում` ի՞նչ կերպ պառլամենտները կներգրավվեն վերահսկողության որոշակի մակարդակի իրականացման մեջ:
Մարտի 28-ին Շոտլանդիայի պառլամենտն աջակցեց անկախության մասին հանրաքվեի անցկացմանը: Կարծո՞ւմ եք արդյոք, որ հանրաքվեն կկայանա մոտ ապագայում: Արդյո՞ք դրա արդյունքները  կտարբերվեն նախորդ հանրաքվեի արդյունքներից:
- Դա բավականին բարդ հարց է: Իրավաբանորեն խոսելով` կառավարական պայմանավորվածությունների համաձայն, որպեսզի հանրաքվեն ունենա պարտադիր իրավական ուժ, պետք է թույլատրվի Վեսթմիսթերյան պառլամենտի կողմից, այսինքն` Մեծ Բրիտանիան պետք է համաձայնություն տա նման հանրաքվե անցկացնելուն: Դա իրավաբանական ենթատեքստն է, բայց, իհարկե, կա քաղաքական իրականությունը: Այն փաստը, որ Շոտլանդիայի պառլամենտը աջակցում է երկրորդ հանրաքվեի անցկացումը, կարևոր է այն տեսակտից, որ դա դաբրիտանական կառավարության վրա քաղաքական ճնշում է գործադրելու:
Ինչ վերաբերում է մոտ ապագայում հանրաքվեի անցկացման հարցին, մենք պետք է հարց տանք` կանցկացվի՞ դա 50-րդ հոդվածի շուրջ բանակցությունների երկամյա ժամանակահատվածում, թե՞ դրանից հետո: Հիմնականում Շոտլանդիայի Առաջին նախարարի մտադրությունները կայանում էին նրանում, որպեսզի այն անցկացվի մինչև երկամյա ժամկետի ավարտը՝ ակնկալիքով, որ մինչ այդ ԵՄ-Միացյալ թագավորություն ապագա հարաբերությունների կարգավորման չափանիշները և կանոնները պարզ կլինեն:
Խնդիրն այն է, որ բանակցությունների համար երկու տարին շատ կարճ ժամանակահատված է, և շատ հավանական է, որ երկու տարվա ավարտին ոչ ոք չի իմանա, թե ինչպիսին կլինեն Մեծ Բրիտանիայի և ԵՄ միջև հարաբերությունների պայմանները:
Կտարբերվե՞ն հանրաքվեի արդյունքները: Այո’: Անկախության առաջին հանրաքվեի ժամանակ  շոտլանդական ժողովրդի մեծամասնությունը, կարծես թե, քվեարկեց հաշվի առնելով տնտեսական հետևանքները`կարծելով, որ անկախությունը բացասաբար կազդի տնտեսության վրա:
Թե ինչ փոփոխություններ կարող են տեղի ունենալ, իմ կարծիքով, կախված է այն բանից, թե ինչպես կընթանան բանակցությունները, արդյո՞ք շոտլանդացիները կկանգնեն նույն հարցի առջև երկրորդ անգամ` իրենց ընտրոթյունը կատարել ռացիոնալ տնտեսական չափանիշների հիման վրա, թե՝ ոչ: Որքան ես տեսնում եմ, Բրեքսիթի հանրաքվեն Մեծ Բրիտանիայում ի հայտ բերեց ազգայնականության նոր տեսակ, և դա անգլիական նացիոնալիզմն է:
Չգիտեմ, թե դա ինչպես է ազդել շոտլանդական ընտրազանգվածի վրա: Արդյո՞ք դա կբերի նրան, որ նրանք էլ որոշում կընդունեն, որը հիմնված չի լինի տնտեսական չափանիշների վրա, այլ կունենա ուրիշ, սենտիմենտալ գործոններ, որոնք առաջին հանրաքվեի ժամանակ մեծ դեր չխաղացին: Բայց, ինչպես արդեն ասացի, դեռ դժվար է ասելը:

Референдум по Brexit выявил новый вид национализма в Великобритании, и это английский национализм (эксклюзив)
Арис Георгопулос
преподаватель европейского и общественного права факультета права Университета Ноттингема, доктор наук, член коллегии адвокатов Афин
29 марта Тереза Мэй заявила о начале реализации положений статьи 50, а это значит, что процесс выхода Британии из ЕС уже начался. Как Вы думаете, какими будут основные задачи правительства Великобритании в течение этих двух лет процесса развода и какими будут основные трудности, с которыми столкнется Великобритания?
- Это начало сложного процесса. Существуют различные проблемы, с которыми столкнутся правительства и все участники переговоров. С точки зрения Соединенного Королевства, фундаментальной задачей будет пересмотр всей законодательной базы за последние 40 лет, которая должна оставаться в силе и после выхода Соединенного Королевства из ЕС.
Этот процесс под названием "Великий закон отмены" обсуждается сейчас в парламентах (речь идет об отмене Акта о европейских сообществах 1972 года, который ввел в действие законодательство Европейского союза на территории Великобритании). Это будет первым вызовом. Практическим отражением проблемы станет включение европейских законов в правопорядок Великобритании м то, какие механизмы будут при этом использованы. Затем - процесс рассмотрения этих регуляторов и выбор - какой из законов сохранить, а какой - нет.
Вы уже говорили о "Великом законе отмены". В отношении этого законопроекта существуют совершенно разные мнения. Каков Ваш подход?
- Прежде всего, я думаю, что "Великий закон отмены" (я использую термин "Великий закон замены") заменит все 40-летние положения ЕС перед тем, как законодательные органы и правительство Соединенного Королевства решат, какая часть нормативной базы будет сохранена и какая часть - нет. Один из способов сделать это (довольно технический) - использовать процесс, который включает в себя изменение Закона о Европейских сообществах от обратного - это существующий юридический механизм, который переделывает юридические нормативы и, по сути, включает законы Европейского Союза во внутреннее законодательство - хотя, строго говоря, это находится вне юрисдикции правового порядка Англии, Уэльса, Соединенного Королевства в целом.
Таким образом, мы будем двигаться в процессе "от обратного". Вопрос в том, сколько свободы будет предоставлено правительству и исполнительной власти для внесения поправок в эти нормативные правила 40 лет - без необходимости утверждать это заново в парламентах, хотя я думаю, что это неизбежно. Тогда возникнет вопрос, каким образом парламенты будут вовлечены в процесс осуществления контроля определенного уровня.
28 марта парламент Шотландии поддержал проведение референдума о независимости. Считаете ли вы, что референдум может состояться в ближайшем будущем? По-Вашему, будут ли его результаты отличаться от тех, которые мы увидели во время первого референдума?
- Это довольно сложный вопрос. Юридически говоря, для того, чтобы референдум имел обязательную правовую силу, он должен быть санкционирован Вестминстерским парламентом, то есть правительство Великобритании должно согласиться на проведение такого референдума.
Это юридический контекст, но, конечно, есть и политическая реальность. Тот факт, что парламент Шотландии поддержит проведение второго референдума, важен с точки зрения оказания политического давления на британское правительство.
Что касается того, произойдет это в ближайшем будущем или нет, то мы, скорее всего, должны ответить на вопрос - пройдет ли референдум в течение двухлетнего периода переговоров по Brexit-у или после этого периода? Намерения первого министра Шотландии заключались в том, чтобы провести референдум до конца этого двухлетнего периода, с тем, что к этому времени условия правил и параметры регулирования отношений Соединенного Королевства с ЕС станут ясными.
Проблема в том, что два года переговоров - это очень короткий срок, и весьма вероятно, что к концу двух лет никто не может знать, каковы будут условия отношений между Великобританией и ЕС.
Будут ли результаты двух шотландских референдумов разниться? Да! Во время первого референдума о независимости большинство шотландцев, по-видимому, голосовало, думая об экономических последствиях и о том, что независимость негативно повлияет на экономику Шотландии.
Что касается возможных изменений, то, на мой взгляд, это зависит от того, как будут продолжаться переговоры, и столкнутся ли шотландцы вновь с тем же вопросом - сделать свой выбор на основе рациональных экономических параметров или нет? Ведь сегодня я вижу, что референдум по Brexit выявил новый вид национализма в Великобритании, и это английский национализм.
Не знаю, как это повлияло на шотландский электорат. Приведет ли это к тому, что они также примут решение, не основанное на экономических параметрах, а будет иметь другие сентиментальные факторы, которые во время первого референдума не сыграли большой роли?.. Как я уже сказал, обо всем этом еще трудно судить.