Բրեքսիթի հանրաքվեն ՄԲ-ում ազգայնականության դրսևորման պլատֆորմ ծառայեց. Արիս Գեորգոպուլոս (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Ձեզ ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ հարցազրույցը Նոթինգեմի համալսարանի իրավունքի ֆակուլտետի եվրոպական և հասարակական իրավունքի դասախոս, գիտությունների դոկտոր, Աթենքի փաստաբանների կոլեգիայի անդամ Արիս Գեորգոպուլոսի հետ:
- Մարտի 29-ին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը հայտարարեց Լիսաբոնի 50-րդ հոդվածի դրույթների իրականացման մեկնարկի մասին, իսկ դա նշանակում է, որ Եվրամիությունից Բրիտանիայի անջատման գործընթացն արդեն սկսվել է: Ի՞նչ եք կարծումորո՞նք կլինեն բրիտանական կառավարության հիմնական խնդիրները «ապահարզանի» երկամյա գործընթացի ընթացքում և որո՞նք կլինեն հիմնական դժվարությունները, որոնց առջև կկանգնի Բրիտանիան:
- Սա շատ բարդ գործընթացի սկիզբ է: Գոյություն ունեն տարբեր մարտահրավերներ, որոնց առջև կկանգնեն կառավարությունը և բանակցությունների բոլոր մասնակիցները: Միացյալ թագավորության տեսանկյունից` հիմնարար խնդիր կլինի վերջին ավելի քան 40 տարիների ողջ օրենսդրական բազայի վերանայումն՝ այնպես, որ դա ուժի մեջ մնա նաև Եվրամիությունից Միացյալ թագավորության դուրս գալուց հետո:
Այդ գործընթացը, որն անվանել են «Չեղարկման մեծ օրենք» այժմ քննարկվում է պառլամենտներում (Խոսքը գնում է 1972թ. ընդունված Եվրոպական համայնքների մասին ակտը չեղարկելու վերաբերյալ, որը Մեծ Բրիտանիայի տարածքում ԵՄ օրենսդրությունը ուժի մեջ էր մտցրել) : Դա կլինի առաջին մարտահրավերը: Առաջին խնդրի գործնական պահն այն է, թե ինչպես մենք այդ ամենը կներառենք Մեծ Բրիտանիայի իրավական կարգի մեջ, ինչպիսի մեխանիզմներ կգործադրենք: Ապա գալիս է այդ կարգավորող հարցերի քննարկման գործընթացը և ընտրությունը` նրանցից որը պահպանել, իսկ որը` ոչ:
Դուք արդեն խոսեցիք «Չեղարկման մեծ օրենքի» մասին: Այդ օրինագծի կապակցությամբ կան բացարձակապես տարբեր կարծիքներ: Ո՞րն է ձեր մոտեցումը:
- Նախևառաջ, ես կարծում եմ, որ «Չեղարկման մեծ օրենքը» (ես օգտագործում եմ «Փոփոխման մեծ օրենք» եզրույթը) կփոխարինի ԵՄ-ի ողջ 40-ամյա դրույթները, մինչև որ օրենսդրական մարմինները և կառավարությունը կորոշեն, թե նորմատիվ բազայի որ մասը պետք է պահպանել, իսկ որը` ոչ:  Դա անելու տարբերակներից մեկը (բավականին տեխնիկական) այն է, որ օգտագործվի գործընթացը, որն իր մեջ ներառում է Եվրոպական համայնքների մասին օրենքի հակառակ գործընթացը` գործող իրավաբանական մեխանիզմ, որը փոփոխում է իրավաբանական հրամանները և ըստ էության կիրառում է Եվրամիության իրավունքը ներքին օրենսդրության վրա, թեև, խիստ ասած, դա գտնվում է Անգլիայի, Ուելսի , ողջ Միացյալ թագավորության  իրավական կարգից և իրավասությունից դուրս:
Այդպիսով, մենք հակառակ պրոցեսի մեջ կգտնվենք: Հարցն այն է, թե որքանով  ազատ կլինի կառավարությունը և գործադիր իշխանությունը այդ փոփոխությունները կատարելու համար, առանց պառլամենտ մտնելու անհրաժեշտության: Թեև կարծում եմ, որ դա անխուսափելի է: Այդ դեպքում հարց է ծագում` ի՞նչ կերպ պառլամենտները կներգրավվեն վերահսկողության որոշակի մակարդակի իրականացման մեջ:
Մարտի 28-ին Շոտլանդիայի պառլամենտն աջակցեց անկախության մասին հանրաքվեի անցկացմանը: Կարծո՞ւմ եք արդյոք, որ հանրաքվեն կկայանա մոտ ապագայում: Արդյո՞ք դրա արդյունքները  կտարբերվեն նախորդ հանրաքվեի արդյունքներից:
- Դա բավականին բարդ հարց է: Իրավաբանորեն խոսելով` կառավարական պայմանավորվածությունների համաձայն, որպեսզի հանրաքվեն ունենա պարտադիր իրավական ուժ, պետք է թույլատրվի Վեսթմիսթերյան պառլամենտի կողմից, այսինքն` Մեծ Բրիտանիան պետք է համաձայնություն տա նման հանրաքվե անցկացնելուն: Դա իրավաբանական ենթատեքստն է, բայց, իհարկե, կա քաղաքական իրականությունը: Այն փաստը, որ Շոտլանդիայի պառլամենտը աջակցում է երկրորդ հանրաքվեի անցկացումը, կարևոր է այն տեսակտից, որ դա դաբրիտանական կառավարության վրա քաղաքական ճնշում է գործադրելու:
Ինչ վերաբերում է մոտ ապագայում հանրաքվեի անցկացման հարցին, մենք պետք է հարց տանք` կանցկացվի՞ դա 50-րդ հոդվածի շուրջ բանակցությունների երկամյա ժամանակահատվածում, թե՞ դրանից հետո: Հիմնականում Շոտլանդիայի Առաջին նախարարի մտադրությունները կայանում էին նրանում, որպեսզի այն անցկացվի մինչև երկամյա ժամկետի ավարտը՝ ակնկալիքով, որ մինչ այդ ԵՄ-Միացյալ թագավորություն ապագա հարաբերությունների կարգավորման չափանիշները և կանոնները պարզ կլինեն:
Խնդիրն այն է, որ բանակցությունների համար երկու տարին շատ կարճ ժամանակահատված է, և շատ հավանական է, որ երկու տարվա ավարտին ոչ ոք չի իմանա, թե ինչպիսին կլինեն Մեծ Բրիտանիայի և ԵՄ միջև հարաբերությունների պայմանները:
Կտարբերվե՞ն հանրաքվեի արդյունքները: Այո’: Անկախության առաջին հանրաքվեի ժամանակ  շոտլանդական ժողովրդի մեծամասնությունը, կարծես թե, քվեարկեց հաշվի առնելով տնտեսական հետևանքները`կարծելով, որ անկախությունը բացասաբար կազդի տնտեսության վրա:
Թե ինչ փոփոխություններ կարող են տեղի ունենալ, իմ կարծիքով, կախված է այն բանից, թե ինչպես կընթանան բանակցությունները, արդյո՞ք շոտլանդացիները կկանգնեն նույն հարցի առջև երկրորդ անգամ` իրենց ընտրոթյունը կատարել ռացիոնալ տնտեսական չափանիշների հիման վրա, թե՝ ոչ: Որքան ես տեսնում եմ, Բրեքսիթի հանրաքվեն Մեծ Բրիտանիայում ի հայտ բերեց ազգայնականության նոր տեսակ, և դա անգլիական նացիոնալիզմն է:
Չգիտեմ, թե դա ինչպես է ազդել շոտլանդական ընտրազանգվածի վրա: Արդյո՞ք դա կբերի նրան, որ նրանք էլ որոշում կընդունեն, որը հիմնված չի լինի տնտեսական չափանիշների վրա, այլ կունենա ուրիշ, սենտիմենտալ գործոններ, որոնք առաջին հանրաքվեի ժամանակ մեծ դեր չխաղացին: Բայց, ինչպես արդեն ասացի, դեռ դժվար է ասելը:

Aris Georgopoulos: Brexit Referendum Became a Platform of Expression of a New Kind of Nationalism in the UK (EXCLUSIVE)
"Armedia" IAA presents an exclusive interview with a Lecturer in European and Public Law at the School of Law of the University of Nottingham, Dr Aris Georgopoulos. He is also member of the Athens Bar, registered at the Athens Court of Appeal and Head of the Research Unit for Strategic and Defence Procurement of the Public Procurement Research Group (PPRG).
On March 29 Theresa May triggered Article 50, which means that the process of leaving the EU has started. What do you think, what will the main tasks of the UK government be during these two years of divorce process and what main difficulties the UK will face?
- It is a beginning of a complicated process. There are various challenges that governments and everyone involved in the negotiations will face. From the point of view of the United Kingdom, a fundamental challenge will be the issue of dealing with all the rules and regulations of the last 40 plus years, which now will have to remain, to a degree at least, in force after the departure of the UK from the EU. This is the so-called Great Repeal Bill which will be discussed before Parliament. This would be the first challenge. The practical point of the first challenge is how we will incorporate all this into the UK legal order, what mechanisms we will use. Then comes the process of looking at these regulatory issues and choosing which ones to keep and which ones to ditch.
From the point of view of negotiations, of course, there are two levels of challenges for the UK Government – challenges vis-à-vis the 27 Member States and Parliaments and the challenges vis-à-vis the UK electorate. Before and after the referendum lots of conflicting preferences and messages were delivered. With the start of the negotiation process it will soon become clear that it would be impossible to keep all of these pre and post referendum promises.
You already talked about the Great Repeal Bill. There are quite different opinions on this bill. What is your approach on it?
- First of all I think that the Great Repeal Bill (I use the term Great “Embrace” Bill) will ensure that all the 40 years of EU rules and regulations remain in force in the UK after the UK’s withdrawal from the EU. Then the Legislature and the Government will decide which parts of the regulatory framework will be kept and which parts will be left out. One way of doing this (it is quite technical) is to use a process that is the reverse of the one followed by the European Communities Act – namely the existing legal vehicle that connects the UK legal order with the EU legal order and ensures that rights and obligations that are created in the latter have full effect in the former. One important question is how much freedom the Government, the Executive will be given for amending these 40 years of rules without having to go through Parliament(s), through secondary legislation, though I think this is inevitable. Then there will be a question how Parliament(s) will be involved in exercising their Constitutional role (scrutiny).
-  On March 28 the Scottish Parliament backed holding independence referendum. Do you consider the referendum can take place in the near future? Will the results be different from what we saw during the first one?
-  This is quite a challenging question. Legally speaking under the current Constitutional arrangements the referendum in order to have a legally binding force has to be authorized by the UK Government. This is the legal context, but, of course, there is a political reality - The fact that the desire/choice for a new independence referendum was voted for by the body that represents the Scottish people – the Scottish Parliament. The fact that the Scottish Parliament backs this option for holding a second referendum is important from a political point of view because it puts political pressure on the UK Government.
As for whether it will take place in the near future, we should approach the question by considering whether it will take place during the two-year period of Article 50 negotiations or after. Basically the intention of the First Minister of Scotland was to hold it before the end of the two-year period, with the assumption that by that time the terms and parameters of the UK-EU future relationship would be clear. The problem is that the two years of negotiations is very short and it is highly likely that by the end of the two years we will not be in the position to know the terms of the relationship between the UK and the EU.
Would the results of the referendum be different? A general observation is that during the first independence referendum the majority of the Scottish people seem to have voted taking into account the likely economic implications of independence, namely that independence would have a negative economic impact on them. I think we need to see how the negotiations will continue during the Brexit process, whether the Scottish people when confronted with the same question for the second time, will make their choice based on rational economic parameters or not, because I think the Brexit referendum became a platform of expression of a new kind of nationalism in the UK namely English nationalism, English identity. I do not know how this will affect the Scottish electorate, whether it will make them also take a decision that is not necessarily based on economic considerations, but on sentimental factors that during the first referendum did not play the decisive role. But as I said, it is still difficult to say.