Այս օրը խորհրդանշում է ղարաբաղյան պատերազմի ամենամռայլ էջերից մեկը. Քոչարյանը՝ Մարաղայի ողբերգության մասին
1992թ. ապրիլի 10-ին ադրբեջանցի օմոնականներն ավերեցին ու հրկիզեցին ինքնորոշված Արցախի Հանրապետության Մարաղա գյուղը, ողջակիզեցին ու անմարդկային դաժանություններով տանջամահ արեցին խաղաղ բնակիչներին, իսկ մի մասին էլ՝ գերեվարեցին․ ընդ որում՝ նրանցից ոմանց ճակատագիրը մինչ օրս մնում է անհայտ։
«Այս օրը խորհրդանշում է ղարաբաղյան պատերազմի ամենամռայլ, սակայն ոչ այդքան հայտնի էջերից մեկը, երբ 25 տարի առաջ ադրբեջանական կողմն իր գործողություններով կոպտագույն ոտնահարեց միջազգային հումանիտար իրավունքը։
Մի քանի ժամ ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված գյուղի բնակիչներն վերապրեցին ողջ այն վայրագություններն ու բարբարոսությունը, որոնք իրավամբ համապատասխանում են մարդկության դեմ հանցագործության բոլոր չափորոշիչներին։
Մարաղայում իրականացված հանցագործությունների անպատժելիությունը նպաստեց ամենաթողության մթնոլորտի ձևավորմանը և նոր հանցագործությունների իրագործման շարունակությանը։ Դրա անհերքելի ապացույցն են Արցախի դեմ անցած տարվա ապրիլին ձեռնարկված ագրեսիայի ժամանակ ադրբեջանական զինուժի կողմից իրականացված բարբարոս քայլերը», - նշել է ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը Մարաղայի ողբերգության 25-րդ տարելիցի կապակցությամբ։

RA Deputy Foreign Minister: 25 Years Ago in Maragha Azerbaijan Committed Gross Violation of the International Humanitarian Law
The Deputy Foreign Minister of Armenia Shavarsh Kocharyan has commented on the 25th anniversary of Maragha tragedy, which according to the press service of the RA MFA, reads as follows:
"April 10 marks one of the darkest, yet not widely known pages of the Nagorno-Karabakh war, when 25 years ago Azerbaijan committed gross violation of the International Humanitarian Law.
On April 10, 1992, the Azerbaijani "OMON" - Special Purpose Mobility Unit, destroyed and set on fire Maragha village of the self-determined Artsakh Republic, burned alive and tortured to death through inhuman cruelty its peaceful population. A part of the villagers was taken as a hostage - the fate of some of them is still unknown.
In several hours of Azerbaijan’s control over the village its inhabitants went through the atrocities and barbarism, which fully meet all the criteria of a crime against humanity.
The impunity for atrocities committed in Maragha encouraged the continuation of perpetration of new crimes in an atmosphere of complete permissiveness. The barbarism committed by the Azerbaijani armed forces during last April aggression against Artsakh undeniably prove that."