Վրաստանը հրաժարվել է ռուսական գազից՝ հօգուտ ադրբեջանականի
Վրաստանը կհրաժարվի ռուսական Գազպրոմ ընկերությունից բնական գազ գնելուց: Ինչպես հայտարարել է երկրի էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն մինչև տարեվերջ ռուսական գազի գնաման որևէ գործարք չի կնքվի:
«Бизнес Грузия»-ի փոխանցմամբ՝ Վրաստանի կառավարությունը նախատեսում է ապրիլից բնակչությանը և ձեռնարկություններին մատակարարել բացառապես ադրբեջանական գազ: Մատակարարումն իրականացնելու է Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությունը (SOCAR) և Շահ-Դենիզ հանքավայրի շահագործմամբ զբաղվող Կոնսորցիումը:
Նշվում է, որ հունվար-մարտ ամիսներին ռուսական գազի ներկրման ծավալը կազմել է 2017 թվականի համար նախատեսված գազի ներկրման ամբողջ ծավալի 4 տոկոսը:

Georgia Will Completely Shift to Azerbaijani Gas
Georgian Energy Minister Kakha Kaladze declared that Georgia will refuse to purchase natural gas from Russia’s Gazprom, Azernews reports reported citing to the Business Georgia portal .
According to him no deals will be concluded to purchase Russian gas until late 2017.
"Since April 2017, Georgia will completely switch to supplying the population and enterprises with gas from Azerbaijan. Azerbaijan’s state oil company SOCAR and the consortium for the development of the Shah Deniz gas condensate field are the suppliers of gas to Georgia. Thus, the share of Russian gas in the total volume of imports will amount to four percent."
According to the Georgian Energy Ministry, in January-March 2017, the volume of Georgia’s purchases of natural gas from Russia amounted to 100 million cubic meters.
This year, Georgia will receive 2.457 billion cubic meters of gas, of which deliveries from Azerbaijan will amount to 2.347 billion cubic meters of gas (95.5 percent).