Բեկոր Աշոտի կինը պատերազմի և խաղաղության մասին
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է ԲԱՑԱՌԻԿ հարցազրույց  Արցախյան պատերազմի հերոս Բեկոր Աշոտի (Աշոտ Ղուլյանի) կնոջ Նելլի Ղուլյանի հետ: Հարցազրույցն իրականացվել է «Լրատվամիջոցների և արվեստի միջոցով ընդգծելով կանանց դերը խաղաղաշինության և հակամարտության կարգավորման հարցում Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղում» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվել է «Հասարակություն առանց բռնության» ՀԿ-ի կողմից՝ Սևծովյան տարածաշրջանային համագործակցության հիմնադրամի աջակցությամբ:
- Շատ է խոսվում պատերազմի մասին, շատ գրքեր են գրվել և դեռ կգրվեն, բայց անձամբ ձեր՝ կնոջ աչքերով, ի՞նչ է պատերազմը:
- Արհավիրք, դաժանություն, ինչ ասեմ, անհանգստություն, շատ վատ բան: Սկսեմ նրանից, որ այդ հակամարտությունն իմ ընտանիքի համար մի քիչ ավելի շուտ է սկսվել: Երևի 1988-ից էլ շուտ, երբ արդեն գաղտնի ջոկատներ էին այստեղ ստեղծված, որոնցում իմ ամուսինն ակտիվ մասնակություն է ունեցել: Մենք չէինք հավատում 80-ականների շարժմանը, քանի որ մեր շարժումը 60-ականներին ճնշեցին, պատմությունը շարունակ ցույց է տվել, որ մեր շարժումը ճնշվել է թուրքերի, ռուսների կողմից: Երբ երկար տանից բացակայում էր, ես Աշոտին հարցնում էի՝ ի՞նչ եք մտածում, ի՞նչ պետք է լինի: Մի անգամ Աշոտը պատասխանեց. «Պատերազմ պիտի լինի»: Երևի այդ պահից ինձ մոտ ամեն ինչ փոխվեց: Առաջին հերթին ընտանիքիս համար անհանգստություն առաջացավ, արդեն մեր առաջնեկը ծնված էր, երկրորդը պետք է ծնվեր: Անընդհատ մտածում, պատկերացնում էի: Պատերազմի մասին մենք որտեղի՞ց գիտեինք: Հայրենական պատերազմից, գրքերից, ֆիլմերից, թերթերից, և այդ ամենը երբ աչքիս առաջ էր գալիս, շատ վատ էի տանում: Բայց ի՞նչ կարող էինք անել: Ինչպես ցույց է տվել հայոց պատմությունը, նման դժվար պահերին, միշտ էլ կինը զենքը հավաքել է ու եղել իր տղամարդու կողքին, իր ամուսնու համար թև ու թիկունք է եղել: Այդպես էլ ոչ միայն ես, այլև արցախցի բոլոր կանայք կցվեցինք այդ գործին (արտասվում է…):
Պատմությունից հայտնի հայ նշանավոր կանանց օրինակով, այստեղ էլ ստեղծվեցին կանանց ջոկատներ, ով հնարավորություն ուներ, մի մասն էլ նույնիսկ իր ընտանիքը թողեց, զենք վերցրեց և տղամարդկանց կողքին կռվեց: Մի մասը զոհվեց, մի մասը դեռ ապրում է:
Իմ ամուսնու հետ, երբ երկխոսում էինք այդ մասին, ասում էր կինը պետք է տանը նստի, երեխաներ պահի, երեխաներ դաստիարակի և սպասի իր ամուսնուն: Ինչ արած, այդպես էլ վարվեցի: Երբ սկսեցին Շուշիից ռմբակոծել, տեղափոխվեցինք Ստեփանակերտից ոչ շատ հեռու Խնձորիստան գյուղ՝ իմ և Աշոտի հայրական գյուղը: Աշոտն ավելի շուտ էր տեղափոխվել այնտեղ՝ ՕՄՕՆ-ից և ռուսական բանակի աչքից հեռու լինելու համար։ Ինքը սկսեց այնտեղ գաղտնի զինագործությամբ զբաղվել և ստիպված մեզ էլ տարավ գյուղ: Արդեն մեր երկրորդ երեխան էլ էր ծնվել, երբ գնացինք գյուղ: Այնտեղ ուրիշ կյանք սկսվեց: Պարբերաբար հավաքներ, Աշոտը տղաներին զենք պատրաստել էր սովորեցնում, գաղտի զենքեր, պայթուցիկներ էին պատրաստում:
Այս ժամանակ իմ դերն էր ընդունել այդ տղաներին, հոգ տանել նրանց մասին, մի կտոր հաց տալ, անհրաժեշտության դեպքում, լվանալ նաև նրանց հագուստը ու միշտ սպասել, որ ամուսինս գա, գոնե մի քանի ժամով տանը լինի, երեխաներին տեսնի:  Այդպես էլ շարունակվեց մինչև իր զոհվելը:
-  Ի՞նչ է Ձեզ համար խաղաղությունը:
- (Մտածում է…) Խաղաղությունն ինձ համար ամեն ինչ է: Այս հարաբերական խաղաղության պայմաններում մեզ՝ արցախցիներիս, համար ամենամեծ երջանկությունն է: Չնայած միշտ էլ ինչ-որ տեղ վստահ ենք եղել, որ 90-ականների նման լայնածավալ գործողություններ չեն լինի, ժամանակը՝ ապրիլյան պատերազը, ցույց տվեց, որ իսկապես սխալվել ենք: Միշտ էլ թուրքից պետք է վախենաս, միշտ էլ զգաստ, զգոն պետք է սպասես, որովհետև թուրքը չի մոռանում ոչ մի բան …
-  Ինչպե՞ս եք պատկերացնում, ո՞րն է կնոջ դերը պատերազմում:
- Կինը պետք է իր գործով զբաղվի, օջախը վառ պահի, իր ամուսնուն թև ու թիկունք լինի: 92-ի սկզբներից, երբ ավելի լայնածավալ ռազմական գործողություններ սկսվեցին, և Մարտակերտից, ինչպես նաև այլ սահմանամերձ շրջաններից, բնակչությունը տեղահանում էին, ես չէի կարողանում Աշոտին ասել` մեզ էլ տար կամ նմանատիպ ինչ-որ բան: Մի անգամ մի դեպք եղավ. Աշոտը եկավ և տեսավ ձմեռային շորերը հավաքում եմ, տարօրինակ նայեց, հարցրեց, ի՞նչ եմ անում և առանց թողնելու, որ պատասխանեմ, ասաց, որ իր ընտանիքը պետք է անպայման այստեղ մնա, այստեղ ապրի: Մեր՝ Աշոտի հայրական տունը, գյուղի վերևի մասում էր և ամբողջ գյուղի տները երևում էին: Նա ձեռքով ցույց տվեց և ասաց, որ այս բոլոր տներում մարդիկ մեր լույսին են նայում, եթե մեր լույսը հանգած տեսնեն, արդեն բոլորը կհուսահատվեն: Ու այդպես էլ մեզ դուս չբերեց գյուղից:
Տանը մենք նստած, ինքնաթիռը գալիս էր, ռումբ գցում, գնում, հարվածում էին Աղդամից, հրանոթները հասնում էին մեր դաշտ: Այդ ժամանակ մեծ տղաս՝ Արթուրը, 5 տարեկան էր, գոռում էր. «Սամայլոտը, սամայլոտը», որ վազեինք նկուղ: Երեխային այնքան էին տարել բերել, որ մի անգամ էլ չհամբերեց, ասեց «Սամալյոտի մաման… գյամ չում, ինչ ուզումա թող լինի»:
Հետո արդեն՝ Աշոտի զոհվելուց հետո, մեզ տեղափոխեցին Երևան, որովհետև երրորդ բալիկը պետք է ծնվեր (ժպտում է):
Պատերազմի ժամանակ, երբ դուք տանն էիք երեխաների հետ, ի՞նչ էիք զգում:
- Ճիշտ ասած ամբողջ գյուղն էր իրեն լավ զգում, որ Աշոտ կա:  Ես էլ ինձ շատ հանգիստ էի զգում: Հատուկ վախ չկար իմ մեջ: Ամբողջ պատերազմի ընթացքում միայն վախեցել եմ այն ժամանակ, երբ Շուշին պետք է վերցնեին, որովհետև գյուղի բնակիչների շրջանում խառնաշփոթ էր տիրում: Այդ ժամանակ գյուղում մոտ 5000 բնակիչ կար: Մեր գյուղն ավելի ապահով վայրում էր և տարբեր շրջաններից՝ Աղդամից և այլ, բնակիչներ էին եկել մեզ մոտ: Մայիսի 7-8-ն էր տարօրինակ վախ զգացի, երբ մեզ բոլորիս ստիպեցին իջնել նկուղ՝ ապահով տեղ:
Երբևէ փորձել եք Ձեր ամուսնուն հետ պահել, երբ նա գալիս էր տուն, որ նորից  չգնա:
Դե այո, ցանկացած կին, կասեր, կցանկանար, որ իր ամուսինն իր մոտ մնա (ժպտում է): Իհարկե, նրա պատասխանը բացասական էր, ասում էր, ի՞նչ մնամ, ձեզ համար ենք այս ամենը անում: Մեծ տղաս 86 թիվ է: 87-ին, երբ երեխային տանում էի դուրս զբոսնելու, շուրջս թուրքերեն խոսակցություններ էի լսում: Համալսարանի մոտ թուրք ուսանողները շատ-շատ էին: Նրանք տարբեր շրջաններից գալիս էին, սիրահարվում էին Ստեփանակերտին և չէին ցանկանում հետ գնալ: Դա նաև հայր Ալիևի քաղաքականությունն էր, բերել, երիտասարդներով լցնել Ստեփանակերտը: Մի օր զարմացրած հարցրեցի, այս ի՞նչ է, ո՞ւր գնում ենք միայն թուրքերեն խոսակցություն ենք լսում: Ամուսինս այդ ժամանակ պատասխանեց, որ սկսել ենք, պետք է մինչև վերջ հասցնենք: Հիշում եմ, երբ տարբեր միջոցառումների էին հավաքվում, մեր ծնողներն, ավելի տարիքավորները անվստահությամբ հարցնում էին՝ ի՞նչ կարող եք անել դուք: Ասում էին ամեն անգամ փորձել ենք, բայց մեզ ճնշել են: Հետո հասկացան, որ այս անգամ մեր տղաները պինդ են կանգնած:
- Իսկ ո՞րն է կնոջ դերը խաղաղության հաստատման ճանապարհին:
- Կարծում եմ, որ կինը պետք է ակտիվ մասնակցություն ունենա և´ քաղաքական, և´ հասարակական, և´ ամեն մի հարցում: Ով ինչ հնարավորություն ունի պետք է ներդնի մեր դժվարությամբ ձեռք բերած ազատությունը պահպանելու, զարգացնելու համար: Այդպես էլ եղավ իմ դեպքում: Փոքր տղաս 5 տարեկան էր, երբ ինձ առաջարկեցին մանկապարտեզում աշխատել: Ճիշտ ասած, փոքր ժամանակ ընդհանրապես չէի սիրում մանկապարտեզը, ընդամենը մի քանի ամիս եմ գնացել, բայց միչև օրս վատ տպավորություներ են մնացել:  Երբ Աշոտը մեզ տարավ գյուղ, անընդհատ ասում էի 5 տարի համալսարանում եմ սովորել, գյուղում ի՞նչ պետք է անեմ: Ինքն էլ պատասխանեց, երեխաներ շատ ես սիրում, դու էլ մանկապարտեզի ղեկավար կլինես: Կարծես, ինքը նախազգար: Ճիշտ է, արդեն ինքը չկար, 1998 թվականին ինձ առաջարկեցին դառնալ մանկապարտեզի ղեկավար: Այնուհետև անդամագրվեցի «Հայ օգնության միություն» հասարակական կազմակերպությանը, երդում տվեցի, հիմա էլ շարունակում եմ աշխատել: 3-4 տարի եղել եմ Արցախ ՀՕՄԻ ղեկավար, ատենապետուհի: 2  անգամ ընտրվել եմ ավագանու անդամ: Ինչ կարողանում եմ, անում եմ՝ օգտագործելով իմ գիտելիքները, հմտությունները՝ ներդնում եմ մեր բնակչության բարօրության համար:
Ինչո՞ւ համաձայնեցիք դառնալ մանկապարտեզի ղեկավար:
- Ունեմ մանկավարժի կրթություն: Իսկապես որ երեխաներ շատ եմ սիրում և դա եղավ  հիմնական պատճառը, չնայած նրա, որ մանկապարտեզից որևէ գաղափար չունեի: Հետո կամաց-կամաց սովորեցի, արդեն 18 տարի է, որ աշխատում եմ:
-  Այս 18 տարիների ընթացքում ի՞նչ դժվարությունների եք հանդիպել:
- Դժվարություններ միշտ էլ եղել են, ամենալավ ապրողն էլ է ունենում դժվարություններ, ամենավատն էլ:  Պետք է մարդ ամեն ինչին հանգիստ նայի: Այն մարդն եմ եղել, որ բավարարվել եմ ամեն ինչով, ինչ եղել է: Ես տարիներ հետո եմ լսել, Ժաննա Գալստյան էր պատմում, որ Աշոտն իր հետ կիսվել է և պատմել, որ հարևաններն իրեն հարցրել են, այդ ինչպես է պատահել, որ Ձեր կինը քաղաքից եկել ապրում է գյուղում, բայց այսքան ժամանակ հարևաններից ոչ մի բան չի ուզել, միթե՞ որևէ բան չի եղել պակաս: Ես ուղղակի բավարարվում էի նրանով, ինչ կար, և Փա´ռք Աստծո: Երեխաները մեկ-մեկ պատմում են, որ 92-ի հունվարն էր, տղայիս ծնունդն էր, երեխաները տորթ էին ուզում: Գյուղում այդ ժամանակ շաքարավազ չկար, բայց կաթնամթերք կար:  Մտածեցի, որ շաքարավազի փոխարեն դոշաբ օգտագործեմ ու տորթ թխեմ:  Տորթը գեղեցիկ ձևավորեցի, ճիշտ է խմորի գույնը փոխել էր, բայց դա դարձավ պատմական տորթ: Այնուհետև գյուղում ամեն-ինչ սովորեցի: Սկսեցի պանիր, չորաթան պատրաստել, կարագ հարել: Այդպես ժամանակը ստիպում է, որ ամեն ինչ անես:  Իմ կյանքն էլ այսպես դասավորվեց:
Հաշվի առնելով այն փորձությունները, որ անցել եք, ո՞րն է ձեր հիմնական խորհուրդը կամ ուղերձը Ձեր երեխաներին:
- Իմ երեխաներիս տված հիմնական խորհուրդը եղել է կյանքում ազնիվ լինելը: Իրենց հայրը շատ ազնիվ, հայրենասեր մարդ է եղել: Ասել եմ նրանց, որ իրենց հոր հիշատակը բարձր պահեն: Երեք տղա ունեմ ու ինձ թվում է լավ մարդիկ եմ դաստիարակել:
- Դժվար է լինել երեք որդիների մայր:
- Շաաատ: Շատ դժվար (ծիծաղում է): Նամանավանդ դպրոցական տարիները: Հիշում եմ պատերազմից հետո գնացել էին Երևան, տղաներս փողոցում վիճում էին այլ տղաների հետ: Ձայները լսում էի, արցուքնքներս մեջս զսպում, բայց դուրս չէի գալիս, ասում էի տղաներ են, թող սովորեն իրեք իրենց պաշտպանել:
Այդպիսի բան չկա, որ իմ տղաներն ասեն չենք սիրում, չենք ուտում: Օր է եղել, որ միայն փիփերթ ենք կերել:  Եվ պակաս ենք եղել և ավել ենք եղել: Կյանք է, ամեն ինչ էլ պատահում է:  Ամեն ինչի դիմանում ենք, միայն պատերազմ չլինի:
Ասեմ, որ այս Ապրիլյան պատերազը շատ ավելի վատ ազդեց իմ վրա: 25 տարի հետո, երբ տղաներս արդեն մեծացել են,  երկուսը բանակի սպա՝ մեկը մայոր, մյուսը ռազմական բժիշկ, կրկին անմիջական առնչություն ունեցան պատերազմի հետ: Ապրիլի 2-ին, 3-ին պետք է թոռս ծնվեր՝ ամենափոքրը, բայց բալիկս այնքան խելոք գտնվեց, որ մարտի 26-ին ծնվեց:  Մեծ տղաս պետք է արձակուրդ վերցներ, որ կնոջն օգներ, երբ պատերազմը սկսվեց: Պատերազմը շատ վատ անդրադարձավ, նոր երեխա ծնած հարսիս վրա, ով չգիտեր իր ամուսինը որտեղ է, ես էլ չգիտեի ինչ անել, չնայած, որ կողքին էի և ամեն ինչով օգնում էի:
Հիշում եմ, երբ պատերազմը սկսվեց շաբաթ օր էր, գործի եմ գնացել, որովհետև պետք է Զատիկ տոնեինք մանկապարտեզում:  Հանգիստ վեր եմ կացել, գնացել աշխատանքի: Պատկերացրեք, որ տրանսպորտի մեջ եմ իմացել կատարվածի մասին, քանի որ երեխաներից ում զանգահարում էի, ասում էին, որ ամեն ինչ լավ է, ոչ ոք ոչինչ չէր ասում: Ընկերուհիս է զանգահարել Ռուսաստանից, տագնապած հարցրել, թե ինչ է կատարվում Մարտակերտում: Ու սկսվեցին իրական դժոխային օրերը մինչև ապրիլի 5-ը: Չնայած հրադադար հաստատվեց, բայց միևնույն է վախ ունեինք, որ մայիսի սկզբին նորից կհարձակվեն: Ես այդ օրերին, չնայած բոլորին հույս էի տալիս, բայց իմ մեջ ինչ-որ բան այրվում էր:
- 90-ական թվականներին, որո՞նք էին հիմնական դժվարությունները:
- Այդ տարիներին հիմնական դժվարությունները սոցիալական էին: Խանութները դատարկ էին, ամեն ինչ ձեռք էինք բերում՝ հերթ կանգնելով: Տղաս 4-5 տարեկան էր, սակայն անդրավարտիք չուներ, որ հագներ, քանի որ խանութներում չկային: Երեխաների մանկական կերը ստիպված էինք Մոսկվայից բերել: Բայց ոչնչի մասին չէինք մտածում, ուղղակի ուզում էինք, որ պատերազմն արագ ավարտվի:
Իսկ այդ ժամանքկ՝ պատերազմից հետո զգացե՞լ եք հասարակության աջակցությունը:
- Այո, այդ ժամանակ և պատերազմի տարիներին համախմբվեցինք: Շատ հետաքրքիր է: Այս անգամ էլ ավելի ուժեղ էինք համախմբված: Պատերազմից հետո շատ-շատ էին զոհվածների ընտանիքները: Հազարից մեկը կլիներ, որ պատերազմն ուղղակի կողքով անցած լիներ: Բոլորն էլ զոհ ունեցել են: Մեկս մյուսին նայելով, իրար դուխ տալով ապրել ենք: Իհարկե, անհրաժեշտության դեպքում իրար հետ կիսվելով, ով ինչ ուներ: Կային շատ երիտասարդ կանայք, 22-23 տարեկան, ովքեր անգամ չէին հասցրել զագսով ամուսնանալ, կորցրել էին իրենց ամուսիններին պատերազմում: Նրանց մի մասն ամուսնացավ, ինչը ես ողջունում եմ: Այդ կանայք իրենց երկրորդ ամուսնու հետ երեխաներ են ունեցել, բայց նրանց ամուսինները հիմնականում հոգ են տարել նաև զոհված ամուսինների երեխաների համար: Ով ինչ հնարավորություն ունեցել է, արել է, բայց ոչ ոք մուրացկանություն չի արել: Արցախում այդ տարիներին մանկատուն չի եղել:
Կպատմեք Ձեր ընտանիքի պատմությունը:
- Իմ և Աշոտի հայրերը նույն գյուղից են եղել: Աշոտի մայրը շուտ է մահացել: Նրանց ընտանիքը Բաքվում էր ապրում: Որպեսզի իր չորս երեխաներին (Աշոտը և իր երեք քույրերը) կարողանա պահել, Աշոտի հայրը Բաքվից տեղափոխվում է Ստեփանակերտ՝ փոխանակելով իրենց տները Ստեփանակերտում բնակվող ադրբեջանցիների հետ: Այնուհետև Աշոտի հայրը ամուսնանում է այլ կնոջ հետ և տեղափոխվում այդ կնոջ գյուղ: Աշոտն, իր մոր մահից հետո, չկարողանալով նոր կնոջ հետ ապրել, քույրերի հետ մնում է Ստեփանակերտում: Աշոտը, ով ընդամենը 17 տարեկան էր և իր քույրերից մեծ էր,  միայնակ հոգ էր տանում իր քույրերի մասին: Իմ հայրական ընտանիքը, սկեսրայրիս խնդրանքով, նույնպես հոգ էր տանում Աշոտի և իր քույրերի մասին: Այդպես իրար գիտեինք:
Ես Երևանում էի սովորում, կարող էի այնտեղ ընտրություն կատարել (ընտրություն կար (ժպտում է)), սակայն ճակագիր էր: Մի ծննդյան օրվա միասին մասնակցեցինք, այդ էր պատճառը (ժպտում է): 1985 թվականին ամուսնացանք, 1986 ծնվեց մեր առաջնեկը, արդեն 1987 թվականին էլ սկսվեց շարժումը: Այդ ժամանակ տանը չէի տեսնում Աշոտին, միայն մեկ-մեկ էր գալիս, գնում: 3-4 անգամ վիրավորվել է զենքերը փորձարկելիս: Ուր էլ լիներ, երեխաների ծննդյան օրերին գալիս էր անպայման: Հիշում եմ, իր ընկերներից մեկը պատմում էր, ինչպես էին նրանք մի անգամ ուղղաթիռով Գանձասարի վանք զենք բերում, երբ ՕՄՕՆ-ը կամրջին կանգնած ստուգում էր: Ընկերն ասում է Աշոտ, արի այսօր չգնանք, նա պատասխանում է, որ ոչ, որովհետև Նելլիի ծնունդն է, պետք է գնանք։ Ես նոր եմ իմանում այդ մասին (ծիծաղում է): Աշոտն արդեն չկար, երբ 1992 թվականին ծնվեց փոքր տղաս, անունը Բեկոր է: Այդպես մեծացրեցիք մեր տղաներին, այսօր բոլորն ունեն իրենց ընտանիքիները:
Տղաների մասնագիտության ընտրությունն ինչո՞վ է պայմանավորված:
- Ճիշտն ասած, որ գլխի ընկան, թե, որքան դժվար է արդեն իսկ ուշ էր (ծիծաղում է): Մեծ տղաս Արցախում է ավարտել ռազմական ուսումնարանը, այնուհետև ավարտեց Վազգեն Սարգսյանի անվան ուսումնարանը: Արդեն 10-ից ավել տարի է, ինչ բանակում է: Հոր նման շատ մեղմ  է բնավորությամբ, շատ սիրում է իր զինվորներին: Մյուս տղաս՝ միջնեկը, Հունաստանում է ավարտել ռազմաբժշկական մասնագիտությամբ: Նա ասում էր կամ դա է, կամ չեմ սովորելու: Նա ամենաչարն է որդիներիցս (ծիծաղում է ): Նրանք բոլորն էլ շատ համեստ են, երբեք չեն ասում ում տղներն են: Ինձ շատ դեպքերում խանգարել է Աշոտի կին լինելը (ծիծաղում է): Օրինակ, կրկնուսույց ընտրելիս, նրանք չէին ցանկանում մեզ հետ գումարով պարապել:
Ո՞րն եք համարում Ձեր կյանքի ամենամեծ ձեռքբերում:
- Իմ ամենամեծ ձեռքբերումն իմ ընտանիքն է, իմ երեխաները, որ կարողացել եմ նրանց ինչ- որ բանի հասցնել: Այս դեպքում մնացած բաները, հասարակական գործունեությունը և այլն, երկրորդ պլան է մղվում….

Жена Ашота Бекора (Осколок) - о войне и мире
ИАА "Армедиа" представляет эксклюзивное интервью с женой Героя Арцахской войны Ашота Бекора (Ашот Гулян, "Осколок") - Нелли Гулян. Интервью было проведено в рамках проекта "Подчеркивая через СМИ и культуру роль женщин в вопросе миротворчества и урегулирования конфликта в Армении и Нагорном Карабахе", который финансировала организация "Черноморское региональное сотрудничество" и реализовала НПО "Общество без насилия".
- О войне говорится много, много книг написано и еще будет написано, а что же означает война в Вашем понимании, в понимании женщины?
- Катастрофа, жестокость, что могу сказать – беспокойство, что-то очень плохое. Начну с того, что этот конфликт для моей семьи начался немного раньше. Раньше, чем в 1988-ом году, когда здесь уже создавались тайные отряды, в которых мой муж принимал активное участие. Мы не верили в Движение 80-ых, поскольку в 60-ые наше Движение было подавлено. История непрерывно показывала, что наше Движение подавлялось турками, русскими. Когда Ашот долго отсутствовал дома, я спрашивал у него: "о чем вы думаете, что же должно произойти?" Однажды Ашот ответил: "Будет война". Наверно, с этого момента во мне все изменилось. В первую очередь, родилось беспокойство о моей семье, наш первенец уже родился, а второго ждали. Все время думала, представляла себе. Откуда мы могли знать что-либо о войне? По рассказам об Отечественной войне, из книг, фильмов, газет, и когда все это вставало перед глазами, я плохо переносила подобные картины. Но что мы могли поделать?! Как показала армянская история, в такие трудные моменты женщина всегда брала в руки оружие и вставала рядом со своим мужчиной, во всем становилась опорой и окрыляла своего мужа. Вот таким образом не только я, но и все женщины Арцаха примкнули к этому делу (прослезилась – ред.). По примеру известных в истории армянских женщин, здесь также были созданы женские отряды. Некоторые из них, кто имели такую возможность, даже оставили свои семьи, взяли в руки оружие и сражались плечом к плечу с мужчинами. Часть из них погибла, другая – еще живет. Когда об этом говорила с мужем, он отвечал, что женщина должна оставаться дома, кормить, воспитывать детей и ждать своего мужа. Что поделать? Я так и поступила. Когда начали бомбить из Шуши, переехали в село Хндзристан – недалеко от Степанакерта, где находились мой и Ашота отчие дома. Ашот переехал туда чуть раньше – подальше от глаз ОМОН-а и российской армии. Там он стал подпольно заниматься производством оружия, потому и нас потом перевез в деревню. Когда переехали, наш второй ребенок уже родился. В селе началась другая жизнь. Периодически все собирались, и Ашот обучал парней производить оружие, готовили взрывчатку. В то время моя роль заключалась в том, что я должна была встречать парней, заботиться о них, накормить, при необходимости мыть им одежду и все время ждать, когда муж придет домой и проведет несколько часов с нами, повидает детей. Так и продолжалось до его гибели.
- Что для Вас означает мир?
- (задумывается – ред.) Мир для меня означает все. В условиях нынешнего относительного мира для нас, арцахцев, мир - это самое большое счастье. Несмотря на то, что всегда в какой-то степени мы были уверены, что широкомасштабных действий, подобных тем, что были в 90-ых, уже не будет, тем не менее время и апрельская война показали, что на самом деле мы ошибались. Мы всегда должны опасаться азербайджанцев, быть всегда бдительными, трезво оценивать все, поскольку турок ничего не забывает...
- Какова роль женщины на войне в Вашем представлении?
- Женщина должна заниматься своим делом – не давать погаснуть огню в очаге, быть опорой и окрылять своего мужа. С начала 92-ых, когда начались более широкомасштабные военные действия и население выселялось из Мартакерта, как и из других приграничных районов, я не могла сказать Ашоту "забери нас" или что-то в этом роде. Вот что случилось однажды. Приехал Ашот и увидел, что я собираю зимнюю одежду, посмотрел странно на меня и спросил: что я делаю? И, не дожидаясь моего ответа, сказал, что его семья обязательно должна оставаться здесь, жить здесь. Наш – отчий дом Ашота -находился в верхней части села, и все остальные дома отсюда были хорошо видны. Он показал в их сторону рукой и сказал, что люди во всех этих домах смотрят на свет нашего дома. Если они увидят, что свет погас, то все потеряют надежду. И, таким образом, он не вывез нас из села. Когда прилетали самолеты и начинали бомбить, мы оставались дома. Когда стреляли из Агдама, снаряды долетали до нашего поля. В такие моменты мой старший сын – ему было 5 лет - кричал: "самолет, самолет!", и мы все бежали в подвал. Эти самолеты настолько надоели ребенку, что однажды он не вытерпел и сказал: "я... маму самолета... не хочу в подвал, пусть будет что будет!" Позднее, после гибели Ашота, нас уже перевезли в Ереван, поскольку должен был родиться третий ребенок (улыбается – ред.).
- Что Вы чувствовали во время войны, когда оставались дома с детьми?
- Честно сказать, все село чувствовало себя хорошо, когда был Ашот. И я чувствовала себя спокойно. Особого страха во мне не было. В течение всей войны боялась лишь тогда, когда должны были брать Шуши, поскольку среди жителей села царил беспорядок. В селе тогда проживало около 5000 жителей. Наше село находилось в более безопасном месте, и из различных районов – из Агдама и других мест -люди приходили к нам. Необычный страх почувствовала 7-8-го мая, когда всех нас заставили спуститься в подвал, в более безопасное место.
- Вы когда-либо пытались остановить своего мужа, когда он в очередной раз уходил из дома?
- Конечно, любая женщина сказала бы, что желала, чтобы ее муж оставался с ней дома (улыбается – ред.). И, конечно, его ответ был отрицательным, он говорил: как же я смогу остаться? Ведь все это делается для вас! Мой старший сын 86-го года рождения. В 87-ом, когда выводила ребенка на прогулку, вокруг слышала речь на азербайджанском. Около университета было много студентов-азербайджанцев. Они приезжали из различных районов, влюблялись в Степанакерт и не желали уезжать обратно. Такова была и политика Алиева-отца – заполнить молодежью (азербайджанской – ред.) Степанакерт. Однажды с удивлением спросила: что это такое? Куда мы идем? Слышим только азербайджанскую речь! Муж тогда ответил, что уже началось и мы должны довести дело до конца. Помню, когда собирались на различные мероприятия, наши родители – люди с возрастом, недоверчиво спрашивали - что же вы сможете сделать? Говорили, что пробовали не раз, но каждый раз нас давили. Потом поняли, что на этот раз наши парни стоят накрепко.
- Скажите, какова роль женщины на пути к установлению мира?
- Думаю, что женщина должна принимать активное участие и в политической, и в общественной жизни – во всех вопросах. Кто может, должен внести свой вклад в сохранение, развитие свободы, достигнутой с большими трудностями. Так и случилось со мной. Младшему сыну было 5 лет, когда мне предложили работу в детском саду. Сказать по правде, в детстве вообще не любила детский сад, ходила туда всего лишь несколько месяцев, но на всю жизнь остались плохие впечатления. Когда Ашот перевез нас в село, все время говорила, что 5 лет проучилась в университете – что же буду делать в деревне? А он ответил: ты очень любишь детей, вот и станешь руководить детским садом – словно предчувствовал. Правда, его уже не было, когда в 1998-ом году мне предложили стать руководителем детсада. Затем стала членом общественной организации "Армянский союз помощи" (АСП), дала клятву, и сегодня продолжаю работать. 3-4 года была руководителем АСП в Арцахе. Два раза избиралась в совет общины, Используя свои знания, навыки, делаю все, что могу, для благосостояния нашего населения.
- Почему согласились стать руководителем детского сада?
- У мена педагогическое образование. Детей на самом деле очень люблю и это было основной причиной, несмотря на то, что ничего не понимала в обустройстве детского сада. Потом постепенно научилась, и уже 18 лет, как работаю...
- Какие были у Вас сложности за эти 18 лет?
- Сложности были всегда. Как и живущий хуже всех, так и живущий в очень хороших условиях, все имеют свои сложности. Человек на все должен смотреть спокойно. Я была тем человеком, который довольствовался всем, что имел. Спустя годы слышала, как Жанна Галстян рассказывала о том, чем с ней делился и рассказывал Ашот - о том, как его спрашивали соседи "каким это образом Ваша жена приехала в село из города, однако столько времени ничего не просила у соседей, неужели ей всего хватало?" А я просто довольствовалась тем, что имела – и слава Богу! Дети порой рассказывают, как в январе 92-го, когда был день рождения моего сына, им захотелось поесть торт. Сахара тогда в селе не было, но молоко было. Подумала: а что, если вместо сахара в торт положить дошаб (густое сладкое месиво из плодов туты - ред.)? Красиво разукрасила торт, правда – цвет теста изменился, но зато он стал историческим тортом! Потом всему научилась в селе. Начала готовить сыр, сушить чортан, сбивать масло. Время заставляло делать все. И жизнь моя таким образом обустроилась.
- Учитывая те испытания, через которые Вы прошли, каков был ваш основной совет вашим детям?
- Основной совет, который я дала своим детям – это быть честными по жизни. Их отец был очень честным, любящим свою родину человеком. Я завещала детям высоко держать честь отца. У меня трое сыновей, и мне кажется, что я из них воспитала хороших людей.
- Трудно быть матерью троих сыновей?
- О-о-о-чень! Очень трудно (смеется –ред.), особенно в школьные годы. Помню, после войны мы поехали в Ереван. Однажды на улице разгорелся спор между моими сыновьями и местными парнями. Я слышала их голоса, сдерживала свои слезы, но не выходила во двор, говорила себе: пусть научатся сами себя защищать! Нет ничего такого, о чем мои дети сказали бы, что не любят этого, не хотят это поесть. Были дни, когда только мальву и ели. Жили и в нужде, и в достатке. Жизнь, она такая – всякое бывает. Все можно вытерпеть – лишь бы не было войны! Скажу, что апрельская война очень плохо сказалась на мне. Спустя 25 лет, когда мои сыновья уже выросли – двое из них служат в армии, офицеры: один из них в звании майора, а другой – военный врач. Обоих вновь непосредственно коснулась война. 2-3-го апреля ждали рождения внука – самый младший из всех моих внуков. Но малыш оказался умницей и родился 26-го марта. Когда началась война, старший сын должен был взять отпуск, чтобы помочь жене. Война очень плохо отразилась и на моей только родившей невестке, которая не знала, где находится ее муж. И я не знала, что делать, несмотря на то, что находилась рядом и всем помогала ей. Помню, когда началась война, была суббота. Я пошла на работу, потому что в детском саду должны были отмечать Пасху. Спокойно вышла из дома и пошла на работу. Представляете, только в транспорте узнала о случившемся, поскольку кому из детей звонила, все говорили, что все хорошо – никто из них ничего мне не сказал. Подруга из России позвонила и встревоженная спросила о том, что же делается в Мардакерте... И начались настоящие адские дни - до 5-го апреля. Несмотря на то, что установилось перемирие, тем не менее был страх, что в начале мая вновь будет нападение. В эти дни, несмотря на то, что я ободряла всех, но что-то изнутри сжигало меня.
- Если вернуться к 90-ым, какие были основные трудности тех лет?
- Основные трудности тех лет были социальными. Полки магазинов были пустые, все доставали, вставая в очереди. Сыну было 4-5 лет, а у него не было штанов, поскольку их не было в магазинах. Детское питание были вынуждены привозить из Москвы. Но не думали ни о чем, просто желали, чтобы война быстрее закончилась.
- А после войны чувствовали поддержку общества?
- Да! Именно во время войны и после нее мы сплотились. Интересно, и на этот раз (во время апрельской войны – ред.) мы сплотились сильнее. После войны было много семей, потерявших родных. Из тысяч одного минула война. У всех были погибшие. И мы поддерживали друг друга. Конечно, при необходимости делились друг с другом, кто что имел. Было много молодых, потерявших на войне мужей женщин – 22-23-ех лет, которые даже не успели оформить в ЗАГС-е брак. Часть из них затем вышла замуж, что я приветствую. У них со вторыми мужьями родились дети, но их мужья также взяли на себя заботу о детях этих женщин от первого брака, от погибших на войне мужей. Каждый делал то, что мог, но попрошайничества не было. В эти годы в Арцахе детских домов не было...
- Расскажите, пожалуйста, историю Вашей семьи.
- Мои и Ашота родители родом из одного и того же села. Мать Ашота умерла рано. Их семья жила в Баку. Чтобы содержать своих четырех детей (Ашота и трех его сестер), отец Ашота из Баку переехал в Степанакерт, обменяв свой дом с проживающими в Степанакерте азербайджанцами. Затем отец Ашота женился вновь и переехал жить к этой женщине в ее деревню Ашот, после смерти матери, не сумев ужиться с мачехой, вместе с сестрами остался в Степанакерте. Ему тогда было всего 17 лет и он был старшим из детей - в одиночку он заботился о сестрах. Семья моего отца, по просьбе моего свекра, также заботилась об Ашоте и его сестрах. Так и познакомились друг с другом. Я училась в Ереване, могла бы сделать свой выбор там, а он был (улыбается – ред.), однако такова была моя судьба. Однажды вместе были на одном дне рождения, и оттуда началось (улыбается – ред.). В 1985-ом поженились, в 86-ом родился первенец, а уже в 87-ом началось Движение. В то время Ашота дома не видела, разве что приходил иногда. 3-4 раза был ранен, когда испытывал оружие. Но, где бы он ни был, в день рождения детей непременно возвращался. Помню, рассказывал один из его друзей, как однажды они на вертолете везли в монастырь Гандзасар оружие, а в это время ОМОН на мосту проводил проверку. Товарищ посоветовал Ашоту в тот день не перевозить оружие, а он отказался, сказав, что сегодня день рождения Нелли и он должен успеть на него. А я только узнаю об этом (смеется – ред.). Ашота уже не было, когда в 1992-ом году родился наш младший сын – его зовут Бекор. Вот так и вырастила наших сыновей – сегодня у каждого из них своя семья.
- Чем обусловлен выбор профессии Вашими сыновьями?
- Говоря по правде, когда поняли, насколько это сложно – было уже поздно (смеется – ред.). Старший сын окончил в Арцахе военное училище, затем Военный институт имени Вазгена Саргсяна. Уже более 10-и лет как служит в армии. Как и его отец, имеет очень мягкий характер, очень любит своих солдат. Средний сын учился в Греции, по специальности - военный врач. Он говорил: либо это, либо не буду учиться. Он - самый непослушный из моих сыновей (смеется – ред.). Все они очень скромные и никогда не говорят, кто их отец. Мне во многих случаях мешало то, что я - жена Ашота (смеется – ред.). Например, когда нанимали репетиторов, они не хотели брать с нас деньги.
- Что Вы считаете своим самым большим достижением в жизни?
- Мое самое большое достижение – моя семья, мои дети, которым я сумела помочь достичь чего-то. В этом случае все остальное – общественная деятельность и так далее, отбрасываются на второй план..