Բեկոր Աշոտի կինը պատերազմի և խաղաղության մասին
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է ԲԱՑԱՌԻԿ հարցազրույց  Արցախյան պատերազմի հերոս Բեկոր Աշոտի (Աշոտ Ղուլյանի) կնոջ Նելլի Ղուլյանի հետ: Հարցազրույցն իրականացվել է «Լրատվամիջոցների և արվեստի միջոցով ընդգծելով կանանց դերը խաղաղաշինության և հակամարտության կարգավորման հարցում Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղում» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվել է «Հասարակություն առանց բռնության» ՀԿ-ի կողմից՝ Սևծովյան տարածաշրջանային համագործակցության հիմնադրամի աջակցությամբ:
- Շատ է խոսվում պատերազմի մասին, շատ գրքեր են գրվել և դեռ կգրվեն, բայց անձամբ ձեր՝ կնոջ աչքերով, ի՞նչ է պատերազմը:
- Արհավիրք, դաժանություն, ինչ ասեմ, անհանգստություն, շատ վատ բան: Սկսեմ նրանից, որ այդ հակամարտությունն իմ ընտանիքի համար մի քիչ ավելի շուտ է սկսվել: Երևի 1988-ից էլ շուտ, երբ արդեն գաղտնի ջոկատներ էին այստեղ ստեղծված, որոնցում իմ ամուսինն ակտիվ մասնակություն է ունեցել: Մենք չէինք հավատում 80-ականների շարժմանը, քանի որ մեր շարժումը 60-ականներին ճնշեցին, պատմությունը շարունակ ցույց է տվել, որ մեր շարժումը ճնշվել է թուրքերի, ռուսների կողմից: Երբ երկար տանից բացակայում էր, ես Աշոտին հարցնում էի՝ ի՞նչ եք մտածում, ի՞նչ պետք է լինի: Մի անգամ Աշոտը պատասխանեց. «Պատերազմ պիտի լինի»: Երևի այդ պահից ինձ մոտ ամեն ինչ փոխվեց: Առաջին հերթին ընտանիքիս համար անհանգստություն առաջացավ, արդեն մեր առաջնեկը ծնված էր, երկրորդը պետք է ծնվեր: Անընդհատ մտածում, պատկերացնում էի: Պատերազմի մասին մենք որտեղի՞ց գիտեինք: Հայրենական պատերազմից, գրքերից, ֆիլմերից, թերթերից, և այդ ամենը երբ աչքիս առաջ էր գալիս, շատ վատ էի տանում: Բայց ի՞նչ կարող էինք անել: Ինչպես ցույց է տվել հայոց պատմությունը, նման դժվար պահերին, միշտ էլ կինը զենքը հավաքել է ու եղել իր տղամարդու կողքին, իր ամուսնու համար թև ու թիկունք է եղել: Այդպես էլ ոչ միայն ես, այլև արցախցի բոլոր կանայք կցվեցինք այդ գործին (արտասվում է…):
Պատմությունից հայտնի հայ նշանավոր կանանց օրինակով, այստեղ էլ ստեղծվեցին կանանց ջոկատներ, ով հնարավորություն ուներ, մի մասն էլ նույնիսկ իր ընտանիքը թողեց, զենք վերցրեց և տղամարդկանց կողքին կռվեց: Մի մասը զոհվեց, մի մասը դեռ ապրում է:
Իմ ամուսնու հետ, երբ երկխոսում էինք այդ մասին, ասում էր կինը պետք է տանը նստի, երեխաներ պահի, երեխաներ դաստիարակի և սպասի իր ամուսնուն: Ինչ արած, այդպես էլ վարվեցի: Երբ սկսեցին Շուշիից ռմբակոծել, տեղափոխվեցինք Ստեփանակերտից ոչ շատ հեռու Խնձորիստան գյուղ՝ իմ և Աշոտի հայրական գյուղը: Աշոտն ավելի շուտ էր տեղափոխվել այնտեղ՝ ՕՄՕՆ-ից և ռուսական բանակի աչքից հեռու լինելու համար։ Ինքը սկսեց այնտեղ գաղտնի զինագործությամբ զբաղվել և ստիպված մեզ էլ տարավ գյուղ: Արդեն մեր երկրորդ երեխան էլ էր ծնվել, երբ գնացինք գյուղ: Այնտեղ ուրիշ կյանք սկսվեց: Պարբերաբար հավաքներ, Աշոտը տղաներին զենք պատրաստել էր սովորեցնում, գաղտի զենքեր, պայթուցիկներ էին պատրաստում:
Այս ժամանակ իմ դերն էր ընդունել այդ տղաներին, հոգ տանել նրանց մասին, մի կտոր հաց տալ, անհրաժեշտության դեպքում, լվանալ նաև նրանց հագուստը ու միշտ սպասել, որ ամուսինս գա, գոնե մի քանի ժամով տանը լինի, երեխաներին տեսնի:  Այդպես էլ շարունակվեց մինչև իր զոհվելը:
-  Ի՞նչ է Ձեզ համար խաղաղությունը:
- (Մտածում է…) Խաղաղությունն ինձ համար ամեն ինչ է: Այս հարաբերական խաղաղության պայմաններում մեզ՝ արցախցիներիս, համար ամենամեծ երջանկությունն է: Չնայած միշտ էլ ինչ-որ տեղ վստահ ենք եղել, որ 90-ականների նման լայնածավալ գործողություններ չեն լինի, ժամանակը՝ ապրիլյան պատերազը, ցույց տվեց, որ իսկապես սխալվել ենք: Միշտ էլ թուրքից պետք է վախենաս, միշտ էլ զգաստ, զգոն պետք է սպասես, որովհետև թուրքը չի մոռանում ոչ մի բան …
-  Ինչպե՞ս եք պատկերացնում, ո՞րն է կնոջ դերը պատերազմում:
- Կինը պետք է իր գործով զբաղվի, օջախը վառ պահի, իր ամուսնուն թև ու թիկունք լինի: 92-ի սկզբներից, երբ ավելի լայնածավալ ռազմական գործողություններ սկսվեցին, և Մարտակերտից, ինչպես նաև այլ սահմանամերձ շրջաններից, բնակչությունը տեղահանում էին, ես չէի կարողանում Աշոտին ասել` մեզ էլ տար կամ նմանատիպ ինչ-որ բան: Մի անգամ մի դեպք եղավ. Աշոտը եկավ և տեսավ ձմեռային շորերը հավաքում եմ, տարօրինակ նայեց, հարցրեց, ի՞նչ եմ անում և առանց թողնելու, որ պատասխանեմ, ասաց, որ իր ընտանիքը պետք է անպայման այստեղ մնա, այստեղ ապրի: Մեր՝ Աշոտի հայրական տունը, գյուղի վերևի մասում էր և ամբողջ գյուղի տները երևում էին: Նա ձեռքով ցույց տվեց և ասաց, որ այս բոլոր տներում մարդիկ մեր լույսին են նայում, եթե մեր լույսը հանգած տեսնեն, արդեն բոլորը կհուսահատվեն: Ու այդպես էլ մեզ դուս չբերեց գյուղից:
Տանը մենք նստած, ինքնաթիռը գալիս էր, ռումբ գցում, գնում, հարվածում էին Աղդամից, հրանոթները հասնում էին մեր դաշտ: Այդ ժամանակ մեծ տղաս՝ Արթուրը, 5 տարեկան էր, գոռում էր. «Սամայլոտը, սամայլոտը», որ վազեինք նկուղ: Երեխային այնքան էին տարել բերել, որ մի անգամ էլ չհամբերեց, ասեց «Սամալյոտի մաման… գյամ չում, ինչ ուզումա թող լինի»:
Հետո արդեն՝ Աշոտի զոհվելուց հետո, մեզ տեղափոխեցին Երևան, որովհետև երրորդ բալիկը պետք է ծնվեր (ժպտում է):
Պատերազմի ժամանակ, երբ դուք տանն էիք երեխաների հետ, ի՞նչ էիք զգում:
- Ճիշտ ասած ամբողջ գյուղն էր իրեն լավ զգում, որ Աշոտ կա:  Ես էլ ինձ շատ հանգիստ էի զգում: Հատուկ վախ չկար իմ մեջ: Ամբողջ պատերազմի ընթացքում միայն վախեցել եմ այն ժամանակ, երբ Շուշին պետք է վերցնեին, որովհետև գյուղի բնակիչների շրջանում խառնաշփոթ էր տիրում: Այդ ժամանակ գյուղում մոտ 5000 բնակիչ կար: Մեր գյուղն ավելի ապահով վայրում էր և տարբեր շրջաններից՝ Աղդամից և այլ, բնակիչներ էին եկել մեզ մոտ: Մայիսի 7-8-ն էր տարօրինակ վախ զգացի, երբ մեզ բոլորիս ստիպեցին իջնել նկուղ՝ ապահով տեղ:
Երբևէ փորձել եք Ձեր ամուսնուն հետ պահել, երբ նա գալիս էր տուն, որ նորից  չգնա:
Դե այո, ցանկացած կին, կասեր, կցանկանար, որ իր ամուսինն իր մոտ մնա (ժպտում է): Իհարկե, նրա պատասխանը բացասական էր, ասում էր, ի՞նչ մնամ, ձեզ համար ենք այս ամենը անում: Մեծ տղաս 86 թիվ է: 87-ին, երբ երեխային տանում էի դուրս զբոսնելու, շուրջս թուրքերեն խոսակցություններ էի լսում: Համալսարանի մոտ թուրք ուսանողները շատ-շատ էին: Նրանք տարբեր շրջաններից գալիս էին, սիրահարվում էին Ստեփանակերտին և չէին ցանկանում հետ գնալ: Դա նաև հայր Ալիևի քաղաքականությունն էր, բերել, երիտասարդներով լցնել Ստեփանակերտը: Մի օր զարմացրած հարցրեցի, այս ի՞նչ է, ո՞ւր գնում ենք միայն թուրքերեն խոսակցություն ենք լսում: Ամուսինս այդ ժամանակ պատասխանեց, որ սկսել ենք, պետք է մինչև վերջ հասցնենք: Հիշում եմ, երբ տարբեր միջոցառումների էին հավաքվում, մեր ծնողներն, ավելի տարիքավորները անվստահությամբ հարցնում էին՝ ի՞նչ կարող եք անել դուք: Ասում էին ամեն անգամ փորձել ենք, բայց մեզ ճնշել են: Հետո հասկացան, որ այս անգամ մեր տղաները պինդ են կանգնած:
- Իսկ ո՞րն է կնոջ դերը խաղաղության հաստատման ճանապարհին:
- Կարծում եմ, որ կինը պետք է ակտիվ մասնակցություն ունենա և´ քաղաքական, և´ հասարակական, և´ ամեն մի հարցում: Ով ինչ հնարավորություն ունի պետք է ներդնի մեր դժվարությամբ ձեռք բերած ազատությունը պահպանելու, զարգացնելու համար: Այդպես էլ եղավ իմ դեպքում: Փոքր տղաս 5 տարեկան էր, երբ ինձ առաջարկեցին մանկապարտեզում աշխատել: Ճիշտ ասած, փոքր ժամանակ ընդհանրապես չէի սիրում մանկապարտեզը, ընդամենը մի քանի ամիս եմ գնացել, բայց միչև օրս վատ տպավորություներ են մնացել:  Երբ Աշոտը մեզ տարավ գյուղ, անընդհատ ասում էի 5 տարի համալսարանում եմ սովորել, գյուղում ի՞նչ պետք է անեմ: Ինքն էլ պատասխանեց, երեխաներ շատ ես սիրում, դու էլ մանկապարտեզի ղեկավար կլինես: Կարծես, ինքը նախազգար: Ճիշտ է, արդեն ինքը չկար, 1998 թվականին ինձ առաջարկեցին դառնալ մանկապարտեզի ղեկավար: Այնուհետև անդամագրվեցի «Հայ օգնության միություն» հասարակական կազմակերպությանը, երդում տվեցի, հիմա էլ շարունակում եմ աշխատել: 3-4 տարի եղել եմ Արցախ ՀՕՄԻ ղեկավար, ատենապետուհի: 2  անգամ ընտրվել եմ ավագանու անդամ: Ինչ կարողանում եմ, անում եմ՝ օգտագործելով իմ գիտելիքները, հմտությունները՝ ներդնում եմ մեր բնակչության բարօրության համար:
Ինչո՞ւ համաձայնեցիք դառնալ մանկապարտեզի ղեկավար:
- Ունեմ մանկավարժի կրթություն: Իսկապես որ երեխաներ շատ եմ սիրում և դա եղավ  հիմնական պատճառը, չնայած նրա, որ մանկապարտեզից որևէ գաղափար չունեի: Հետո կամաց-կամաց սովորեցի, արդեն 18 տարի է, որ աշխատում եմ:
-  Այս 18 տարիների ընթացքում ի՞նչ դժվարությունների եք հանդիպել:
- Դժվարություններ միշտ էլ եղել են, ամենալավ ապրողն էլ է ունենում դժվարություններ, ամենավատն էլ:  Պետք է մարդ ամեն ինչին հանգիստ նայի: Այն մարդն եմ եղել, որ բավարարվել եմ ամեն ինչով, ինչ եղել է: Ես տարիներ հետո եմ լսել, Ժաննա Գալստյան էր պատմում, որ Աշոտն իր հետ կիսվել է և պատմել, որ հարևաններն իրեն հարցրել են, այդ ինչպես է պատահել, որ Ձեր կինը քաղաքից եկել ապրում է գյուղում, բայց այսքան ժամանակ հարևաններից ոչ մի բան չի ուզել, միթե՞ որևէ բան չի եղել պակաս: Ես ուղղակի բավարարվում էի նրանով, ինչ կար, և Փա´ռք Աստծո: Երեխաները մեկ-մեկ պատմում են, որ 92-ի հունվարն էր, տղայիս ծնունդն էր, երեխաները տորթ էին ուզում: Գյուղում այդ ժամանակ շաքարավազ չկար, բայց կաթնամթերք կար:  Մտածեցի, որ շաքարավազի փոխարեն դոշաբ օգտագործեմ ու տորթ թխեմ:  Տորթը գեղեցիկ ձևավորեցի, ճիշտ է խմորի գույնը փոխել էր, բայց դա դարձավ պատմական տորթ: Այնուհետև գյուղում ամեն-ինչ սովորեցի: Սկսեցի պանիր, չորաթան պատրաստել, կարագ հարել: Այդպես ժամանակը ստիպում է, որ ամեն ինչ անես:  Իմ կյանքն էլ այսպես դասավորվեց:
Հաշվի առնելով այն փորձությունները, որ անցել եք, ո՞րն է ձեր հիմնական խորհուրդը կամ ուղերձը Ձեր երեխաներին:
- Իմ երեխաներիս տված հիմնական խորհուրդը եղել է կյանքում ազնիվ լինելը: Իրենց հայրը շատ ազնիվ, հայրենասեր մարդ է եղել: Ասել եմ նրանց, որ իրենց հոր հիշատակը բարձր պահեն: Երեք տղա ունեմ ու ինձ թվում է լավ մարդիկ եմ դաստիարակել:
- Դժվար է լինել երեք որդիների մայր:
- Շաաատ: Շատ դժվար (ծիծաղում է): Նամանավանդ դպրոցական տարիները: Հիշում եմ պատերազմից հետո գնացել էին Երևան, տղաներս փողոցում վիճում էին այլ տղաների հետ: Ձայները լսում էի, արցուքնքներս մեջս զսպում, բայց դուրս չէի գալիս, ասում էի տղաներ են, թող սովորեն իրեք իրենց պաշտպանել:
Այդպիսի բան չկա, որ իմ տղաներն ասեն չենք սիրում, չենք ուտում: Օր է եղել, որ միայն փիփերթ ենք կերել:  Եվ պակաս ենք եղել և ավել ենք եղել: Կյանք է, ամեն ինչ էլ պատահում է:  Ամեն ինչի դիմանում ենք, միայն պատերազմ չլինի:
Ասեմ, որ այս Ապրիլյան պատերազը շատ ավելի վատ ազդեց իմ վրա: 25 տարի հետո, երբ տղաներս արդեն մեծացել են,  երկուսը բանակի սպա՝ մեկը մայոր, մյուսը ռազմական բժիշկ, կրկին անմիջական առնչություն ունեցան պատերազմի հետ: Ապրիլի 2-ին, 3-ին պետք է թոռս ծնվեր՝ ամենափոքրը, բայց բալիկս այնքան խելոք գտնվեց, որ մարտի 26-ին ծնվեց:  Մեծ տղաս պետք է արձակուրդ վերցներ, որ կնոջն օգներ, երբ պատերազմը սկսվեց: Պատերազմը շատ վատ անդրադարձավ, նոր երեխա ծնած հարսիս վրա, ով չգիտեր իր ամուսինը որտեղ է, ես էլ չգիտեի ինչ անել, չնայած, որ կողքին էի և ամեն ինչով օգնում էի:
Հիշում եմ, երբ պատերազմը սկսվեց շաբաթ օր էր, գործի եմ գնացել, որովհետև պետք է Զատիկ տոնեինք մանկապարտեզում:  Հանգիստ վեր եմ կացել, գնացել աշխատանքի: Պատկերացրեք, որ տրանսպորտի մեջ եմ իմացել կատարվածի մասին, քանի որ երեխաներից ում զանգահարում էի, ասում էին, որ ամեն ինչ լավ է, ոչ ոք ոչինչ չէր ասում: Ընկերուհիս է զանգահարել Ռուսաստանից, տագնապած հարցրել, թե ինչ է կատարվում Մարտակերտում: Ու սկսվեցին իրական դժոխային օրերը մինչև ապրիլի 5-ը: Չնայած հրադադար հաստատվեց, բայց միևնույն է վախ ունեինք, որ մայիսի սկզբին նորից կհարձակվեն: Ես այդ օրերին, չնայած բոլորին հույս էի տալիս, բայց իմ մեջ ինչ-որ բան այրվում էր:
- 90-ական թվականներին, որո՞նք էին հիմնական դժվարությունները:
- Այդ տարիներին հիմնական դժվարությունները սոցիալական էին: Խանութները դատարկ էին, ամեն ինչ ձեռք էինք բերում՝ հերթ կանգնելով: Տղաս 4-5 տարեկան էր, սակայն անդրավարտիք չուներ, որ հագներ, քանի որ խանութներում չկային: Երեխաների մանկական կերը ստիպված էինք Մոսկվայից բերել: Բայց ոչնչի մասին չէինք մտածում, ուղղակի ուզում էինք, որ պատերազմն արագ ավարտվի:
Իսկ այդ ժամանքկ՝ պատերազմից հետո զգացե՞լ եք հասարակության աջակցությունը:
- Այո, այդ ժամանակ և պատերազմի տարիներին համախմբվեցինք: Շատ հետաքրքիր է: Այս անգամ էլ ավելի ուժեղ էինք համախմբված: Պատերազմից հետո շատ-շատ էին զոհվածների ընտանիքները: Հազարից մեկը կլիներ, որ պատերազմն ուղղակի կողքով անցած լիներ: Բոլորն էլ զոհ ունեցել են: Մեկս մյուսին նայելով, իրար դուխ տալով ապրել ենք: Իհարկե, անհրաժեշտության դեպքում իրար հետ կիսվելով, ով ինչ ուներ: Կային շատ երիտասարդ կանայք, 22-23 տարեկան, ովքեր անգամ չէին հասցրել զագսով ամուսնանալ, կորցրել էին իրենց ամուսիններին պատերազմում: Նրանց մի մասն ամուսնացավ, ինչը ես ողջունում եմ: Այդ կանայք իրենց երկրորդ ամուսնու հետ երեխաներ են ունեցել, բայց նրանց ամուսինները հիմնականում հոգ են տարել նաև զոհված ամուսինների երեխաների համար: Ով ինչ հնարավորություն ունեցել է, արել է, բայց ոչ ոք մուրացկանություն չի արել: Արցախում այդ տարիներին մանկատուն չի եղել:
Կպատմեք Ձեր ընտանիքի պատմությունը:
- Իմ և Աշոտի հայրերը նույն գյուղից են եղել: Աշոտի մայրը շուտ է մահացել: Նրանց ընտանիքը Բաքվում էր ապրում: Որպեսզի իր չորս երեխաներին (Աշոտը և իր երեք քույրերը) կարողանա պահել, Աշոտի հայրը Բաքվից տեղափոխվում է Ստեփանակերտ՝ փոխանակելով իրենց տները Ստեփանակերտում բնակվող ադրբեջանցիների հետ: Այնուհետև Աշոտի հայրը ամուսնանում է այլ կնոջ հետ և տեղափոխվում այդ կնոջ գյուղ: Աշոտն, իր մոր մահից հետո, չկարողանալով նոր կնոջ հետ ապրել, քույրերի հետ մնում է Ստեփանակերտում: Աշոտը, ով ընդամենը 17 տարեկան էր և իր քույրերից մեծ էր,  միայնակ հոգ էր տանում իր քույրերի մասին: Իմ հայրական ընտանիքը, սկեսրայրիս խնդրանքով, նույնպես հոգ էր տանում Աշոտի և իր քույրերի մասին: Այդպես իրար գիտեինք:
Ես Երևանում էի սովորում, կարող էի այնտեղ ընտրություն կատարել (ընտրություն կար (ժպտում է)), սակայն ճակագիր էր: Մի ծննդյան օրվա միասին մասնակցեցինք, այդ էր պատճառը (ժպտում է): 1985 թվականին ամուսնացանք, 1986 ծնվեց մեր առաջնեկը, արդեն 1987 թվականին էլ սկսվեց շարժումը: Այդ ժամանակ տանը չէի տեսնում Աշոտին, միայն մեկ-մեկ էր գալիս, գնում: 3-4 անգամ վիրավորվել է զենքերը փորձարկելիս: Ուր էլ լիներ, երեխաների ծննդյան օրերին գալիս էր անպայման: Հիշում եմ, իր ընկերներից մեկը պատմում էր, ինչպես էին նրանք մի անգամ ուղղաթիռով Գանձասարի վանք զենք բերում, երբ ՕՄՕՆ-ը կամրջին կանգնած ստուգում էր: Ընկերն ասում է Աշոտ, արի այսօր չգնանք, նա պատասխանում է, որ ոչ, որովհետև Նելլիի ծնունդն է, պետք է գնանք։ Ես նոր եմ իմանում այդ մասին (ծիծաղում է): Աշոտն արդեն չկար, երբ 1992 թվականին ծնվեց փոքր տղաս, անունը Բեկոր է: Այդպես մեծացրեցիք մեր տղաներին, այսօր բոլորն ունեն իրենց ընտանիքիները:
Տղաների մասնագիտության ընտրությունն ինչո՞վ է պայմանավորված:
- Ճիշտն ասած, որ գլխի ընկան, թե, որքան դժվար է արդեն իսկ ուշ էր (ծիծաղում է): Մեծ տղաս Արցախում է ավարտել ռազմական ուսումնարանը, այնուհետև ավարտեց Վազգեն Սարգսյանի անվան ուսումնարանը: Արդեն 10-ից ավել տարի է, ինչ բանակում է: Հոր նման շատ մեղմ  է բնավորությամբ, շատ սիրում է իր զինվորներին: Մյուս տղաս՝ միջնեկը, Հունաստանում է ավարտել ռազմաբժշկական մասնագիտությամբ: Նա ասում էր կամ դա է, կամ չեմ սովորելու: Նա ամենաչարն է որդիներիցս (ծիծաղում է ): Նրանք բոլորն էլ շատ համեստ են, երբեք չեն ասում ում տղներն են: Ինձ շատ դեպքերում խանգարել է Աշոտի կին լինելը (ծիծաղում է): Օրինակ, կրկնուսույց ընտրելիս, նրանք չէին ցանկանում մեզ հետ գումարով պարապել:
Ո՞րն եք համարում Ձեր կյանքի ամենամեծ ձեռքբերում:
- Իմ ամենամեծ ձեռքբերումն իմ ընտանիքն է, իմ երեխաները, որ կարողացել եմ նրանց ինչ- որ բանի հասցնել: Այս դեպքում մնացած բաները, հասարակական գործունեությունը և այլն, երկրորդ պլան է մղվում….

The Wife of "Bekor Ashot" on War and Peace
"Armedia" IAA presents an EXCLUSIVE interview with Nelly Ghulyan, the wife of the hero of Artsakh war, Bekor Ashot (Ashot Ghulyan). The interview was taken within the framework of the program "Stressing the role of women in Armenia and Nagorno-Karabakh in peacemaking and conflict resolution through media and art", which was carried out by NGO"Society without Violence", with the support of the Black Sea Regional Cooperation Foundation.
- A lot is said about war, many books are already written and are still being written, but what does war mean for you, for a woman?
- Catastrophe, cruelty, I can say, anxiety, a very bad thing. This conflict for my family began a little earlier. Probably, earlier than in 1988, when secret detachments were being created here, in which my husband took an active part. We did not believe in the Movement of the 80s, because in the 60's our Movement was suppressed. History has consistently shown that our movement was suppressed by the Turks, the Russians. When Ashot was away from home for a long time, I asked him: "What do you think should happen?" Once Ashot answered: "There will be a war."
Probably, from that time on everything changed inside me. First of all, there was a concern about my family, as our first child was already born, and I was expecting the second one. I was thinking all the time…We knew about war only from the Patriotic War, from books, films, newspapers, and when all this arose before my eyes, I did not tolerate such pictures. But, what could we do?! As the Armenian history showed, in such difficult times, a woman always took up arms and stood next to her man, she became a supporter in everything and inspired her husband. That's the way not only me, but all the women of Artsakh got involved in the war… (went into tears - ed.).
Following the example of Armenian women known in history, women's special groups were created here. Some of them, who had the opportunity to do so, even left their families, took up arms and fought shoulder to shoulder with men. Some of them died, the others are still alive. When we talked about this with my husband, he replied that women should stay at home, bring up their children and wait for their husbands. And that's what I did. When they started bombing from Shushi, we moved to the village of Khndzoristan, not far from Stepanakert, where my father and Ashot were born. Ashot moved there earlier, away from the eyes of OMON and the Russian army. There he became illegally engaged in the production of weapons, so he had to take us to the village. When we moved, our second child was already born. Another life began in the village. Occasionally they gathered together and Ashot taught the guys to make weapons, prepare explosives. At that time, my role was to welcome those guys, take care of them, feed them, wash their clothes if necessary, and wait for my husband to come home and spend several hours with our children. So it all continued this way until his death.
- And what does peace mean for you?
- (She’s thinking - ed.) Peace means everything to me. The condition of the present relative peace is the greatest happiness for us, the Artsakh people. Despite the fact that we were always, to some extent, confident that large-scale actions like those of the 90s will not repeat, nevertheless, the time, the April war showed that we were wrong. We should always be afraid of the Turks, be always vigilant, because the Turks do not forget anything...
- According to you, what is the role of women during wartime?
- A woman should be engaged in her own business, take care of home and children, be a supporter and inspire her husband. Since the beginning of the 1990s, when more widespread military operations began, and the population was evacuated from Martakert, as well as from other border regions, I could not tell Ashot to take us too, or something like that. That's what happened once. Ashot came and saw that I was gathering winter clothes, looked at me strangely and asked what I was doing. Then without waiting for my answer, he said that his family must stay there and live there. Ashot's family house was in the upper part of the village and all the other houses as well were clearly visible for us. He pointed to their side and said that people in all those houses look at the light of our house. If they see that the light goes out, then they will all lose their hope. And so he did not take us out of the village. When the planes arrived and bombed, we stayed at home, when they shot from Agdam, the shells reached our field. At such moments my elder son, who was 5 years old then, used to shout: "The plane, the plane!" - and we all fled to the basement. These planes became so regular that one day the child stood up and shouted: "Fuck the plane! I do not want to go to the basement, let it be what will be!" Later, after Ashot's death, we moved to Yerevan, as the third child was on its way (smiles - ed.).
- What did you feel during the war, when you stayed at home with your children?
- Honestly, the whole village felt good, when Ashot was there. And I felt calm. There was no special fear in me. During the whole war I was afraid only when Shushi was to be taken, because there was a chaos among the villagers. In the village, there were about 5,000 inhabitants. Our village was in a safer place, and people came to us from different regions, from Agdam and other places. Unusual fear was felt on May 7-8, when all of us were forced to go down to the basement, to a safer place.
- Have you ever tried to stop your husband when he left the house again?
- Of course, any woman would say that she wanted her husband to stay with her at home. (Smiling - Ed.) Of course, his answer was negative, he said: "How can I stay? After all, this is done for you!" My eldest son was born in 1986. In the 87th, when I took the child out for a walk, I heard speeches around us in Turkish (Azerbaijani - ed.). Near the university there were many Turkish students. They came from different regions, fell in love with Stepanakert and did not want to leave. That was the policy of Aliyev-father to fill Stepanakert with the youth (Azerbaijani - ed.). My husband then said that it had already begun and we must bring the matter to an end. I remember our parents and other aged people to ask skeptically what we could do. They said that they tried it more than once, but each time they were repressed. Then they realized that our guys were really standing firm this time.
- What is the role of women in creating peace?
- I think that a woman should take an active part in both political and public life. Whoever has an opportunity, should contribute to the preservation and development of freedom, achieved with great difficulties. That's what happened to me. My younger son was 5 years old, when I was offered a job in a kindergarten. To tell the truth, when I was a child, I did not like kindergarten at all. When Ashot moved us to the village, I constantly asked what I could do in the village as I had been studying at the university for 5 years. And he answered: you love children very much, so you will start to lead a kindergarten, as if he had a premonition. Ashot was no longer with us, when in 1998 I was offered to become the head of a kindergarten. Then I became a member of the NGO "Armenian Relief Alliance", and today I continue to work there. Twice I was elected to the community council, using my knowledge, skills, doing everything I could for the welfare of our population.
- Why did you agree to become the head of the kindergarten?
- I have pedagogical education. I really like children very much, and this was the main reason, despite the fact that in the beginning I did not understand anything about the arrangement of the kindergarten. Then I gradually learned, and it is already 18 years I have been working there.
- What difficulties have you faced during these 18 years?
- There were always difficulties. Humans should look at everything calmly. I was the one who was satisfied with everything I had. I was just content with what I had, and, thanks God! I learned everything in the village. I even started to make butter and cheese.
- Taking into consideration the difficulties you went through, what was your main advice to your children?
- The main advice I gave my children is to be honest in life. Their father was very honest, loving his homeland. I commanded the children to hold high the honor of their father. I have three sons and it seems to me that I raised good people.
- Is it difficult to be the mother of three boys?
- It's veeeery, very difficult (laughs- ed’s). Especially during school years. I remember that after the war we went to Yerevan. And disputes often arose between my sons and local guys. I heard their voices, restrained my tears, but did not go out into the yard telling myself: let them learn to defend themselves!
Let me say that the April war was much worse for me. After 25 years, when my sons are already grown up and two of them serve in the army as officers. One of them is a mayor, and the other is a military doctor. The war again touched them both directly. On April 2-3, the birth of our grandson was expected, the youngest one of all my grandchildren. But the kid turned out to be very smart and was born on March 26. The war very badly reflected on my daughter-in-law who had just given birth, and did not know where her husband was. And I did not know what to do, and just was nearby and helped her.
I remember, when the war broke out, it was Saturday. And the real hell began until April 5th. Despite the fact that a truce was established, there was a fear that there would be an attack again in early May. These days, even though I encouraged everyone, something burned me from inside.
- What were the main difficulties of the 90's?
- The main difficulties of those years were social ones. The shelves of the shops were empty, people were getting in line to buy something. My son was 4-5 years old, and he did not have trousers, because there were no trousers in stores. Children's food was brought from Moscow. But we did not think about anything, we just wanted the war to end soon.
There were many young women who lost their husbands in war, and who did not even have time to register their marriage at the registry office. Some of them then remarried, which I applaud. They had children with their second husbands, but their husbands also took care of the children from the first marriage of these women whose husbands died in the war. Everyone did what they could, but there was no begging. In those years there was no orphanage in Artsakh.
- Will you, please, share the story of your family?
- My parents and Ashot’s parents were from the same village. Ashot's mother died early. Their family lived in Baku. To support his four children (Ashot and his three sisters), Ashot's father moved to Stepanakert, exchanging his house with the Azerbaijanis living in Stepanakert. Then Ashot's father married again and moved to live with this woman in her village. Ashot, after the death of his mother, unable to get along with his stepmother, remained in Stepanakert with his sisters. Ashot, who was only 17 years old and was the eldest of the children, took care of the sisters alone. My father's family, at the request of my father-in-law, also cared about Ashot and his sisters. And thus we met each other. I studied in Yerevan, and could make my choice there (smiles - ed.), but that was my destiny. In 1985, we married, in 1986 our first child was born, and already in 1987 the Movement began. At that time we did not see Ashot at home. 3-4 times he was wounded, when testing the weapon. But, wherever he was, he certainly returned on the birthdays of the children. Ashot was no longer with us, when our youngest son was born in 1992. His name is Bekor. That's how I raised our sons, and today each of them has his own family.
- What is the choice of the profession of your sons determined by?
- To tell you the truth, when they realized how difficult it was, it was too late (laughs, ed.). The eldest son graduated from military school of Artsakh, then the Military Institute named after Vazgen Sargsyan. It is already more than 10 years he serves in the army. Like his father, he is very gentle and loves his soldiers very much. Our second son studied in Greece, as a military doctor. He said: "Either this, or I will not study at all." He is the naughtiest one of my sons (laughs - ed.). They are all very modest and never say, who their father is. In many cases, I was hampered by the fact that I was Ashot's wife (laughs - ed.). For example, when we hired tutors, they did not want to take money from us.
- What do you consider your greatest achievement in life?
- My greatest achievement is my family, my children, who I managed to help achieve something in life. In this case, everything else, any social activities and so on, are going to the second plan…