ԵՄ-Ուկրաինա վիզայի ազատականացման համաձայնագիրը կկնքվի մայիսի 17-ին
Ուկրաինայի իշխանությունները հույս ունեն, որ դեպի Եվրոպա ազատ վիզային ռեժիմի ուղևորություններն իրենց քաղաքացիների համար ուժի մեջ կմտնեն հունիսին, հաղորդում է BBC-ն:
Երկրի ղեկավար Պյոտր Պորոշենկոն հայտարարել է, որ վերջնական համաձայնագիրը կկնքվի Ստրասբուրգում հաջորդ շաբաթ:
«Մայիսի 17-ին, Ստրասբուրգում, ինչպես և պայմանավորվել էինք մեր եվրոպացի գործընկերների հետ, կկնքվի համապատասխան օրենսդրական ակտը: Սա կլինի երեք տարվա նախագահության ընթացքում երևի թե ամենակարևոր այցը»,- մասնավորապես նշել է Պորոշենկոն:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ԵՄ խորհուրդը հաստատել է Ուկրաինայի հետ առանց վիզային ռեժիմի անցման մասին որոշումը:

The EU Will Finally Approve the Visa-Free Regime for Ukraine on May 17
The President of the European Parliament and the Permanent Representative of Malta to the EU will finally approve the visa-free regime for Ukraine on May 17. President of Ukraine Petro Poroshenko plans to attend the signing ceremony in Strasbourg, the Ukrinform reports.
"The signing ceremony is tentatively scheduled for May 17 in Strasbourg. President of Ukraine Petro Poroshenko is expected to come to Strasbourg this day," the source said.
As reported, May 11, the Council of the European Union will finally approve without discussion the legislative resolution on the inclusion of Ukraine in the list of third countries, whose citizens will no longer have visa requirements.