Տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հերթական նիստը
Մայիսի 11-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հերթական լիագումար նիստը, հայտնում է ԱԺ պաշտոնական կայքը:
Բացելով նիստը՝ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորել է ներկաներին, հայ ժողովրդին ու նրա բարեկամներին մայիսյան եռատոնի կապակցությամբ:
Այնուհետև, խորհրդարանի նախագահը նշել է, որ ԱԺ-ը սկսում է մի նոր գործընթաց, որը սահմանադրական պահանջ է և ուղղված է գործող օրենսդրությունն այս տարվա փետրվարի 20-ի հանրաքվեով ընդունված Արցախի Հանրապետության Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելուն:
Անցնելով օրենսդրական աշխատանքին՝ խորհրդարանը քննարկել և առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքը: Նախագծի համահեղինակների հիմնավորմամբ՝ օրինագծով Ազգային ժողովի գործունեության կարգը համապատասխանեցվել է նոր Սահմանադրությամբ խորհրդարանին վերապահված գործառույթներին ու լիազորություններին: Ըստ այդմ, փոխվել է կանոնակարգի կառուցվածքը, համապատասխանաբար գլուխները միավորվել են ինը բաժիններում:
Քննարկումից հետո համահեղինակները, սահմանված կարգով, պատգամավորներին առաջարկել են 14-օրյա ժամկետում ներկայացնել առաջարկություններ և ցանկության դեպքում, միանալ համահեղինակներին ու մասնակցել նախագծի հետագա լրամշակման աշխատանքներին:
Նիստի երկրորդ հատվածում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Վերահսկիչ պալատի 2016թ. գործունեության տարեկան հաշվետվությամբ հանդես է եկել Վերահսկիչ պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանը:
Արցախի Հանրապետության հանրաքվեի կենտրոնական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Եղիշե Արզումանյանը պատգամավորներին է ներկայացրել Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագծի վերաբերյալ 2017 թվականի փետրվարի 20-ի հանրաքվեի կազմակերպման և անցկացման մասին հաղորդագրությունը:
Նիստը եզրափակվել է պատգամավորական հայտարարություններով, որոնցով հանդես եկան պատգամավորներ Հայկ Խանումյանը և Արմեն Սարգսյանը:

Состоялось пленарное заседание НС Арцаха
11-го мая состоялось очередное пленарное заседание Национального собрания Республики Арцах, сообщает официальная страница Национального собрания.
Открывая заседание, председатель НС Ашот Гулян поздравил присутствующих, армянский народ и его друзей с тройным майским праздником.
Затем председатель парламента отметил, что НС начинает новый процесс, который представляет собой конституционное требование и направлен на то, чтобы привести действующее законодательство в соответствие с принятой 20-го февраля текущего года Конституцией Республики Арцах.
В ходе заседания парламент рассмотрел и принял в первом чтении закон Республики Арцах "Регламент Национального собрания". По обоснованию соавторов проекта, в законопроекте порядок деятельности Национального собрания приведен в соответствие с возложенными новой Конституцией на парламент функциями и полномочиями. В соответствии с этим, была изменена структура регламента, главы были объединены в девять разделов.
После обсуждения соавторы в установленном порядке предложили депутатам в 14-дневный срок представить предложения и при желании присоединиться к соавторам и в дальнейшем участвовать в доработке проекта.
На заседании с годовым отчетом о деятельности Контрольной палаты Нагорно-Карабахской Республики за 2016 год выступил председатель Контрольной палаты Эрнест Аванесян.
В свою очередь заместитель председателя центральной комиссии по референдуму Республики Арцах Егише Арзуманян представил депутатам сообщение об организации и проведении 20-го февраля 2017 года референдума по проекту Конституции Республики Арцах.
Заседание завершилось депутатскими заявлениями, с которыми выступили  депутаты Айк Ханумян и Армен Саргсян.