ԱՄՆ-ին ընտրության առջև կանգնեցնելու թուրքական մոտեցումն իրեն չի արդարացնում
Մայիսի 16-17-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի նախագահների հանդիպումից օրեր առաջ Պենտագոնը հայտարարեց «Իսլամական պետության» (ԻՊ) դեմ պայքարող Սիրիայի քրդական ուժերին զինամթերք մատակարարելու որոշման մասին: Քրդական խնդրի հանդեպ խիստ «զգայուն» Թուրքիայի համար սա հերթական ազդակն էր առ այն, որ Միացյալ Նահանգները շարունակում է իր որդեգրած քաղաքականությունը Սիրիայում, այդ թվում նաև շարունակելով զինել և աջակցել քրդերին:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը շտապեց իր դժգոհությունը հայտնել՝ պնդելով, որ ԻՊ-ի դեմ պայքարը «չպետք է իրականացվի այլ ահաբեկչական խմբավորումների միջոցով»: Միացյալ Նահանգներում գիտակցում են Թուրքիայի «անհանգստությունը», բայց սեփական ռազմավարությունից չեն պատրաստվում հրաժարվել՝ քրդերին համարելով Սիրիայում ԻՊ-ի դեմ պայքարող ամենաարդյունավետ ուժերից մեկը, որը կարող է վճռորոշ դերակատարում ունենալ Ռաքքա քաղաքն ԻՊ-ից ազատագրելու հարցում:
Էրդողանը մտադիր է քրդերին զինելու հարցը քննարկել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ իր առաջին հանդիպման ընթացքում` հույս հայտնելով, որ «Թուրքիայի դաշնակիցները կկանգնեն Թուրքիայի, այլ ոչ թե ահաբեկչական խմբավորումների կողքին»: Բայց վերջին տարիների փորձն ապացուցում է, որ ԱՄՆ-ին ընտրության առջև կանգնեցնելու թուրքական մոտեցումն (ինչպես քրդերի հետ համագործակցության, այնպես էլ, օրինակ, Ֆեթուլլահ Գյուլենի արտահանձնման դեպքում) իրեն ամենևին չի արդարացնում. Միացյալ Նահանգներն իր ընտրությունն անում է ոչ Անկարայի օգտին:
Հասկանալի է, որ այս լարվածությունն իր ազդեցությունն է ունենալու Թրամփ-Էրդողան հանդիպման վրա(մայիսի 16-17), որի օրակարգն առանց այն էլ ենթադրվում է, որ հագեցած է լինելու` թուրք-ամերիկյան երկկողմ հարաբերություններ, մերձավորարևելյան զարգացումներ, տարածաշրջանում Թուրքիայի դերակատարություն և այլն:

Turkish Policy to Force the US Make a Choice Does Not Justify Itself
Just a few days before the meeting (May 16-17) of the presidents of the US and Turkey in Washington Pentagon announced about the supply of weapons to the Kurdish forces in Syria to fight against the "Islamic State" (ISIS). It became another signal for Turkey, which is too "sensitive" about the Kurdish issue, about the fact that the US continues its policy in Syria, including arming and supporting Kurdish forces in the country.
Turkey’s President Tayyip Erdogan hurried to express his dissatisfaction with this decision, claiming that the fight against ISIS "should not be carried out through other terrorist organizations". The United States is aware of Turkish troubles but is not going to change its strategy, considering the Syrian Kurds one of the most effective forces in Syria that can have a decisive role in liberating the town of Raqqa from ISIS.
Erdogan is going to discuss the issue of supplying Kurds with American weapons with the US President Donald Trump during their first meeting in Washington, expressing confidence that "Turkey’s allies would back Ankara, not the terrorist organizations". But the experience of the previous years shows that the Turkish policy to force the US make a choice (not only in case of Kurds, but also in case of Fethullah Gulen as well) does not justify itself: the US is making its choice not in favor of Ankara.
It is obvious that the current tensions will impact the meeting between Trump and Erdogan that have lots of issues to discuss: the Turkish-American relations, recent developments in the Middle East, the role of Turkey in the region and so on.