ԱՄՆ-ին ընտրության առջև կանգնեցնելու թուրքական մոտեցումն իրեն չի արդարացնում
Մայիսի 16-17-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի նախագահների հանդիպումից օրեր առաջ Պենտագոնը հայտարարեց «Իսլամական պետության» (ԻՊ) դեմ պայքարող Սիրիայի քրդական ուժերին զինամթերք մատակարարելու որոշման մասին: Քրդական խնդրի հանդեպ խիստ «զգայուն» Թուրքիայի համար սա հերթական ազդակն էր առ այն, որ Միացյալ Նահանգները շարունակում է իր որդեգրած քաղաքականությունը Սիրիայում, այդ թվում նաև շարունակելով զինել և աջակցել քրդերին:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը շտապեց իր դժգոհությունը հայտնել՝ պնդելով, որ ԻՊ-ի դեմ պայքարը «չպետք է իրականացվի այլ ահաբեկչական խմբավորումների միջոցով»: Միացյալ Նահանգներում գիտակցում են Թուրքիայի «անհանգստությունը», բայց սեփական ռազմավարությունից չեն պատրաստվում հրաժարվել՝ քրդերին համարելով Սիրիայում ԻՊ-ի դեմ պայքարող ամենաարդյունավետ ուժերից մեկը, որը կարող է վճռորոշ դերակատարում ունենալ Ռաքքա քաղաքն ԻՊ-ից ազատագրելու հարցում:
Էրդողանը մտադիր է քրդերին զինելու հարցը քննարկել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ իր առաջին հանդիպման ընթացքում` հույս հայտնելով, որ «Թուրքիայի դաշնակիցները կկանգնեն Թուրքիայի, այլ ոչ թե ահաբեկչական խմբավորումների կողքին»: Բայց վերջին տարիների փորձն ապացուցում է, որ ԱՄՆ-ին ընտրության առջև կանգնեցնելու թուրքական մոտեցումն (ինչպես քրդերի հետ համագործակցության, այնպես էլ, օրինակ, Ֆեթուլլահ Գյուլենի արտահանձնման դեպքում) իրեն ամենևին չի արդարացնում. Միացյալ Նահանգներն իր ընտրությունն անում է ոչ Անկարայի օգտին:
Հասկանալի է, որ այս լարվածությունն իր ազդեցությունն է ունենալու Թրամփ-Էրդողան հանդիպման վրա(մայիսի 16-17), որի օրակարգն առանց այն էլ ենթադրվում է, որ հագեցած է լինելու` թուրք-ամերիկյան երկկողմ հարաբերություններ, մերձավորարևելյան զարգացումներ, տարածաշրջանում Թուրքիայի դերակատարություն և այլն:

Турецкая политика – поставить США перед выбором – не оправдывает себя
За несколько дней до встречи президентов США и Турции в Вашингтоне (16-17 мая) Пентагон заявил о поставках вооружения курдским силам в Сирии, которые сражаются против "Исламского государства" (ИГ).  Для Турции, которая слишком "чувствительно" относится к курдской тематике, это стало очередным сигналом того, что Соединенные Штаты продолжают свою политику в Сирии, в том числе продолжая вооружать и поддерживать курдские силы в стране.
Президент Турции Тайип Эрдоган поспешил выразить свое недовольство этим решением, утверждая, что борьба против ИГ "не должна осуществляться посредством других террористических организаций". США в курсе "беспокойства" Турции, но не намерены отказываться от собственной стратегии, считая курдов одной из наиболее эффективных сил в борьбе против ИГ. По мнению США, курды могут сыграть решающую роль в освобождении города Ракка от ИГ.
Эрдоган намерен обсудить вопрос снабжения курдов американским оружием с президентом США Дональдом Трампом во время их первой встречи, выражая уверенность в том, что "союзники Турции заступятся за нее, а не за террористические организации". Но опыт прежних лет показывает, что турецкая политика – поставить США перед выбором (как в случае с курдами, так и в случае с Фетуллахом Гюленом) – не оправдывает себя: США делают свой выбор не в пользу Анкары.
Понятно, что нынешняя напряженность повлияет на встречу Трампа и Эрдогана, повестка которой и без того будет полной: турецко-американские двусторонние отношения, ситуация на Ближнем Востоке, роль Турции в регионе и так далее.