Չինաստանում հայտնաբերվել է Զիկա վիրուսով վարակվելու դեպք
Չինաստանի իշխանությունները հայտնել են Ցզյանսու նահանգում՝ երկրի արևելքում, Զիկա վիրուսով վարակման դեպք, հաղորդում է Չինաստանի Առողջապահության պետական հանձնաժողովը, փոխանցում է «ՐԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Վիրուսով վարակվածը 28-ամյա աղջիկ է Նանտուն քաղաքից, ով նոր էր վերադարձել Էկվադորից:  Նրա խոսքերով, ճանապարհին իր վրա հայտնվել է ցան, բարձր ջերմություն, հոդացավեր և այլ սիմպտոմներ: Նրա պնդմամբ, Էկվադորում ենթարկվել է մոծակների խայթոցների:
Անալիզների արդյունքներն աղջկա մոտ հաստատել են Զիկա վիրուսի առկայությունը: Ներկայումս նրա վիճակը նորմալ է, աղջիկը դուրս է գրվել հիվանդանոցից:

В Китае обнаружен случай заражения вирусом Зика
Власти Китая выявили в провинции Цзянсу на востоке страны случай заражения вирусом Зика, сообщает государственный комитет по делам здравоохранения и планового деторождения, передает РИА Новости.
Заболевшей оказалась 28-летняя девушка из города Наньтун, которая 28 апреля вернулась из Эквадора. По ее словам, в дороге у нее поднялась высокая температура, появилась сыпь, боль в суставах и другие симптомы. В Эквадоре, по словам пациентки, ее кусали комары.
Результаты анализов, сделанных 4 мая, показали положительный результат на вирус Зика, а 8 мая медики подтвердили диагноз. В настоящее время состояние пациентки нормализовалось, и ее уже выписали из больницы.