Սերժ Սարգսյանն ընդունել է կառավարության հրաժարականը
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրել, որով ընդունել է ՀՀ կառավարության հրաժարականը, տեղեկացնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը։
«Ղեկավարվելով 2005 թվականի փոփոխություններով Հայաuտանի Հանրապետության Uահմանադրության 55-րդ հոդվածի 4-րդ կետով և հաշվի առնելով, որ 2017 թվականի մայիսի 18-ին գումարվել է Հայաuտանի Հանրապետության նորընտիր Ազգային ժողովի առաջին նիստը` ո ր ո շ ու մ ե մ.
1. Ընդունել Հայաuտանի Հանրապետության կառավարության հրաժարականը:
2. Հայաuտանի Հանրապետության կառավարության անդամներին` շարունակել պարտականությունների կատարումը մինչև նոր կառավարության կազմավորումը:

The RA President Accepted the Resignation of the Government
The RA President Serzh Sargsyan has signed a decree on accepting the resignation of the Armenian Government, Panorama.am reports.
"Governed by Party 4 of Article 55 of the RA Constitution with then amendments of 2005, and taking into account the fact that on May 18, 2017 the first session of the newly elected National Assembly was convened, I decide:
1. To accept the resignation of the Government of the Republic of Armenia," reads part of the President’s decree.
The document also notes that the members of the Armenian government are to continue fulfilling their duties until the formation of a new government.