Հասան Ռոհանին հաղթում է Իրանի նախագահական ընտրություններում
Իրանի գործող նախագահ Հասան Ռոհանին մայիսի 19-ին կայացած նախագահական ընտրությունների առաջատարն է, գրում է BBC-ն՝ Իրանի ներքին գործերի նախարարությանը հղումով:
Մոտ 26 մլն քվեաթերթիկի մշակումից հետո Ռոհանիի օգտին էստացել է 14.6 մլն, մինչդեռ նրա գլխավոր մրցակից Իբրահիմ Ռաիսին, ով վայելում է երկրի հոգևոր առաջնորդի աջակցությունը՝  10.1 մլն ձայն:
Հաղորդվում է, որ Ռաիսին արդեն բողոքարկել է ընտրությունների արդյունքները՝ Ռոհանիի կողմնակիցներին մեղադրելով ընտրատեղամասերում քարոզչության մեջ:
Իրանի նախագահական ընտրություններին քվեարկել է ավելի քան 40 մլն մարդ, ինչը կազմում է գրանցված ընտրողների մոտ 70 տոկոսը։ Իրանի իշխանությունները նույնիսկ ստիպված են եղել երկարացնել քվեարկության ժամանակը:

Хасан Роухани лидирует на выборах президента Ирана
Действующий президент Ирана Хасан Роухани лидирует на прошедших 19 мая выборах главы страны, сообщает BBC со ссылкой на министерство внутренних дел.
После обработки почти 26 миллионов бюллетеней, Роухани получил 14,6 миллиона голосов, а его главный соперник, 56-летний Эбрахим Раиси, который, как считается, пользуется поддержкой верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи - 10,1 млн голосов.
Раиси уже подал жалобы, заявив о нарушениях в ходе процесса голосования. В частности, он обвинил сторонников Роухани в пропаганде на избирательных участках, запрещенной законом о выборах.
Иранским властям пришлось продлить время работы избирательных участков на пять часов из-за высокой явки, которая в итоге составила около 70%.
Согласно данным министерства внутренних дел Ирана, на избирательных участках проголосовали более 40 миллионов человек.