Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ:
Նիկոլ Փաշինյանը զրույցի սկզբում Իրանի նախագահին և ողջ ժողովրդին շնորհավորել է Ռամադանի սուրբ տոնի կապակցությամբ:
Զրուցակիցները տեղեկատվություն են փոխանակել կորոնավիրուսի համաճարակի վերաբերյալ իրենց երկրներում տիրող իրավիճակի և դրա դեմ պայքարի առումով ձեռնարկվող քայլերի մասին: Նրանք երկուստեք ցավակցություն են հայտնել համաճարակի պատճառով մահացածների համար: Նշվել է մարդկությանը պատուհասած այս վտանգին դիմակայելու համար միջազգային հանրության միասնական ջանքերի գործադրման և երկկողմ համագործակցության կարևորությունը:
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել, որ չնայած հաղորդակցության ոլորտում ժամանակավոր սահմանափակումներին, երկու երկրները շարունակում են առևտրատնտեսական համագործակցությունը: Երկուստեք կարևորվել է այդ ուղղությամբ հետագա քայլերի ձեռնարկումը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Հասան Ռոհանին, մասնավորապես, ընդգծել են առևտրատնտեսական համագործակցության նախաճգնաժամային ծավալների վերականգնման նպատակով համապատասխան միջոցների ձեռնարկման պատրաստակամությունը՝ պահպանելով ստեղծված իրավիճակով պարտադրված սահմանափակումները:

Prime Minister Nikol Pashinyan had a telephone conversation with President Hassan Rouhani of the Islamic Republic of Iran.
Nikol Pashinyan first congratulated President Rouhani and the Iranian nation on the occasion of Ramadan. The interlocutors exchanged information on the epidemiological situation in their respective countries and the steps to fight COVID-19. Both sides expressed condolences to the victims of the epidemic. They stressed the need for joint international efforts and bilateral cooperation to defy the major challenge facing mankind.
The parties expressed satisfaction that despite the standing logistics-related restrictions, Armenia and Iran continue their economic and trade cooperation. Both sides highlighted the implementation of further steps in this direction.
Nikol Pashinyan and Hassan Rouhani reaffirmed their readiness to take appropriate measures with a view to restoring the pre-crisis level of trade and economic cooperation, while maintaining the restrictions imposed due to the global pandemic.