Չեխիան հրաժարվել է ընդունել փախստականների՝ համաձայն ԵՄ քվոտաների
Չեխիան այլևս չի ընդունի փախստականների Իտալիայից և Հունաստանից համաձայն ԵՄ քվոտաներին: Այս մասին հայտարարել է երկրի ներքին գործերի նախարար Միլան Խովանեցը, հաղորդում է Parlamentní listy պարբերականը:
Պաշտոնյայի խոսքերով, փախստականների տեղաբաշխման համակարգը չի աշխատում, իսկ Եվրոպայում ահաբեկչությունների վերջին շարքից հետո անվտանգային իրավիճակը փոխվել է:
Ավելի վաղ Չեխիայի ՆԳ նախարարը չէր բացառել, որ երկիրը կարող է դուրս գալ փախստականների տեղաբաշխման ծրագրից՝ անտեսելով անգամ տնտեսական պատժամիջոցների հավանականությունը: Ապրիլի դրությամբ 2017 թվականի համար սահմանված քվոտայով նախատեսված 2600 միգրանտից Չեխիան ընդունել էր ընդամենը 12-ին:

Чехия отказалась принимать беженцев по квоте Евросоюза
Чехия больше не будет принимать беженцев из Италии и Греции по квоте Евросоюза. Об этом сообщил министр внутренних дел страны Милан Хованец, передает Rosbalt со ссылкой на издание Parlamentní listy.
Он пояснил, что, по мнению Праги, "система распределения беженцев не работает", а "ситуация с безопасностью изменилась" после недавней серии терактов в Европе.
В апреле глава чешского МВД не исключил выхода страны из программы ЕС по приему беженцев даже под угрозой экономических санкций. Тогда он говорил, что из установленной квоты в 2600 беженцев страна приняла 12 человек из Греции. Чехия прекратила проверку мигрантов в лагерях в Италии и Греции потому, что беженцы не хотели "оставаться на месте" на время проверок.