ԱՄՆ-ը փոխում է եվրոպական գործընկերների հետ ունեցած հարաբերությունների տրամաբանությունը
ԱՄՆ 45-րդ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախագահությունից ի վեր, ԱՄՆ-ի և իր եվրոպական գործընկերների միջև հարաբերությունները կարծես թե այնքան էլ հարթ չեն ընթանում: Այս առումով, թերևս ԱՄՆ եվրոպական գործընկերների սպասելիքները մեծ էին Թրամփի՝ արտերկիր կատարած առաջին այցից, որի ժամանակ նա մասնակցեց Բրյուսելում ՆԱՏՕ գագաթաժողովին և G7 վեհաժողովին: Ինչպես արևմտյան բազմաթիվ վերլուծական նյութերում էր շրջանառվում, ակնկալվում էր, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կօգտագործի եվրոպական իր գործընկերների հետ հանդիպման այս հնարավորությունները՝ վերահաստատելու ԱՄՆ աջակցությունը նրանց: Որքանո՞վ արդարացան ԱՄՆ եվրոպացի գործընկերների սպասելիքները և ի՞նչ եզրակացություններ կարող ենք անել ԱՄՆ-ի՝ իր եվրոպական դաշնակիցների հետ հետագա հարաբերությունների մասին:
ՆԱՏՕ գագաթաժողով
Ակնկալվում էր, որ Բրյուսելում կայացած ՆԱՏՕ գագաթաժողովի ժամանակ ԱՄՆ նախագահը հստակ կարտահայտեր իր դիրքորոշումն այս դաշինքի վերաբերյալ և ինչպես ԱՄՆ նախորդ նախագահները, կվերահաստատեր ԱՄՆ պատրաստակամությունը հավատարիմ մնալու դաշինքի պայմանագրի 5-րդ հոդվածին, առ այն, որ հարձակումը ՆԱՏՕ մեկ անդամի վրա համարվում է հարձակում նաև մյուս անդամների վրա: ՆԱՏՕ գագաթաժողովի ժամանակ ունեցած իր ելույթում, ԱՄՆ նախագահը, հավատարիմ մնալով նախկինում իր կողմից որդեգրած դիրքորոշմանը, հիմնական շեշտը դրեց ՆԱՏՕ անդամների կողմից կառույցի ֆինանսական պարտավորությունները կատարելու անհրաժեշտության վրա՝ ընդգծելով, որ կառույցի 28 անդամներից 23 դեռևս չեն վճարում կառույցի ֆինանսական հատկացումները: Թրամփը նաև ընդգծեց, որ վերջին 8 տարիների ընթացքում ԱՄՆ-ն ավելի շատ է ծախսել պաշտպանության վրա, քան մյուս ՆԱՏՕ երկրները միասին վերցրած: Ինչ վերաբերում է պայմանագրի 5-րդ հոդվածին, թեպետ իր խոսքում Թրամփն անդրադարձավ դրան, վերհիշելով, որ առաջին անգամ այն գործարկվել է 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ին՝ ԱՄՆ դեմ ահաբեկչական հարձակումներից հետո,  Թրամփը զերծ մնաց ուղղակի վերահաստատելուց ՆԱՏՕ պայմանագրի 5 հոդվածը: Համեմատության համար կարող ենք փաստել, որ իր առաջին ՆԱՏՕ գագաթաժողովի ժամանակ (2009թ., Ստրասբուրգ, Ֆրանսիա) ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբաման, ի տարբերություն Թրամփի, հստակ ընգծեց. «ՆԱՏՕ-ն հիմնվել է պարզ, բայց լուրջ հանձնառության վրա. հարձակումը մեկի վրա, հարձակում է բոլորի վրա»:
G7 վեհաժողով
G7 վեհաժողով վեհաժողովի ժամանակ ԱՄՆ-ի և իր եվրոպական գործընկերների միջև քննարկվող գլխավոր խնդրահարույց հարցը Կլիմայի վերաբերյալ Փարիզի համաձայնագրի շուրջ առկա անհամաձայնություններն էին: Վեհաժողովից հետո Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարեց, որ կլիմայի շուրջ բանակցությունները «բավարարող չէին», իսկ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր թվիթերյան էջում նշեց, որ Փարիզի համաձայնագրի վերաբերյալ որոշում կկայացնի հաջորդ շաբաթ:
Արդեն հունիսի 1-ին, Սպիտակ տան կողմից տարածված հայտարարության մեջ, ԱՄՆ նախագահը հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ը դուրս է գալիս Փարիզի համաձայնագրից, բայց սկսելու է բանակցություններ՝ վերադառնալու  այդ կամ արդեն նոր համաձայնագրին, պայմաններով, որոնք կլինեն « Միացյալ Նահանգների, ամերիկյան ընկերությունների, աշխատողների, մարդկանց և հարկ վճարողների համար արդար»: Իր խոսքում Թրամփը մանրամասն հիմնավորում է իր որոշումը՝ խոսելով թվերի լեզվով: Նա մասնավորապես նշում  է, որ  պայմանագրով նախատեսվող սահմանափակումները մինչև 2025 թվականը ԱՄՆ-ին կարժենան 2.7 միլիոն կորցված աշխատատեղեր:
Համեմատության համար նշենք, որ ԱՄՆ ներկայիս նախագահի՝ այս հարցում որդեգրած նման քաղաքականությունը, կտրուկ տարբերվում է նախորդ նախագահ Բարաք Օբամայի ունեցած քաղաքականությունից, ով կլիմայի շուրջ ձեռք բերած միջազգային համաձայնագիրը համարում էր պարգև՝ ԱՄՆ միջազգային առաջնորդության դիմաց (tribute to American leadership).
Մեկնաբանելով այս հարցում ԱՄՆ ունեցած քաղաքականության նման փոփոխությունը՝ պետք է փաստենք, որ այս դեպքում նույնպես Թրամփն, սեփական երկրի շահը գերադասում է միջազգային կլիմայի ոլորտում ունեցած ընդհանրական շահից, ինչպես նաև այս հարցում ԱՄՆ ունեցած առաջնորդի հեղինակությունից:
Այս համատեքստում թերևս պետք է անդրադառնալ նաև ԱՄՆ վերջին պաշտոնական դիմումին՝ վերանայելու ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում իր մասնակցության  հարցը: Հունիս 6-ին ՄԱԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Նիկի Քեյլին, բացատրելով ԱՄՆ նման դիրքորոշումը, խոսեց Խորհրդի Իսրայելի հանդեպ ունեցած բացասական դիրքորոշման մասին: Նշենք, որ Թրամփի ընտրությունից ի վեր, նա և իր վարչակարգը մի քանի անգամ արդեն հասցրել են դեմ արտահայտվել ՄԱԿ-ի գործունեությանը: Իր թվիթերյան գրառումներից մեկում Թրամփը ՄԱԿ-ը անվանել է «ակումբ, որտեղ մարդիկ հավաքվում, խոսում և լավ ժամանակ են անցկացնում»: Թրամփի վարչակարգն առաջարկել է կիսով չափ կրճատել ԱՄՆ կողմից ՄԱԿ-ին հատկացվող գումարը (նշենք, որ ԱՄՆ-ը տարեկան ՄԱԿ-ին վճարում է 10 միլիարդ դոլար, որը կազմում է կազմակերպության բյուջեի մոտ 22 տոկոսը):
Այսպիսով խոսելով Թրամփի՝ եվրոպացի գործընկերների հանդեպ վարած արտաքին քաղաքականության մասին, պետք է փաստենք, որ այդ քաղաքականության մեջ տրամաբանության հստակ փոփոխություն է նկատվում: Եթե ԱՄՆ նախկին վարչակարգն իր առաքելությունն էր համարում անհատույց պաշտպանել և հովանավորել իր եվրոպական գործընկերներին, ապա ներկայիս վարչակարգը ցանկանում է հրաժարվել ԱՄՆ այդ դերից՝ փոխարենը պահանջելով իր գործընկերներից տարբեր հարցերում ունենալ իրենց սեփական ներդրումը: Սա փոփոխություն է, որի հետ համակերպվելը եվրոպական գործընկերներին այնքան էլ հեշտ չի տրվի և որոշ ժամանակ դեռևս կշարունակի նրանց միջև անհամաձայնությունների պատճառ դառնալ:

Trump Changes the Logic of His Policy Towards Its European Allies
After the election of the US 45th president, the relations between the US and its European allies are not that smooth. The expectations of the European allies were great from the first foreign trip of the US current president, during which he participated at the NATO summit in Brussels and G7 summit. As it was noted in various European analytical articles, it was expected that the US president would use these opportunities to reaffirm the US support to its European allies. To what extent were the expectations of the European allies met and what conclusions can we draw about the future relations between the US and its European allies?
NATO Summit
It was expected that during the NATO summit in Brussels, the US president would express his clear stance on the alliance and like the US previous presidents would express his commitment to the Article 5 of NATO, according to which an attack against a NATO member state is considered an attack against other member states. However, during his speech at the NATO summit, Trump emphasized the need of NATO members to fulfill their financial obligations, underlining the fact that 23 of 28 NATO members do not pay their financial obligations to the alliance. Trump also noted that during the recent 8 years, the USA has spent more on defense than all other NATO states taken together. What refers to the Article 5, although in his speech Trump referred to it, noting that it was first used after September 11, 2001 terrorist attacks against the US, Trump refrained from directly confirming the Article 5 of NATO. To compare we can state that the US former president Barack Obama during his first NATO summit clearly underlined: "The NATO was founded on the basis of a simple but solemn commitment: an attack on one is an attack on all.” (Strasbourg, France, 2009)
G7 Summit
During G7 summit the main problematic issue discussed between the USA and its European allies was the disagreement on Paris climate agreement. After the summit German Chancellor Angela Merkel declared that the negotiations on climate were not "satisfactory," while the US president Donald Trump on his Twitter page noted that he would make a decision on the Paris agreement next week.
Already on June 1, the White House issued a statement, where the US president declared that the US withdrew from the Paris agreement. Still he noted that they would start negotiations on returning to the same or to a new agreement with the conditions that would be "just for the United States, American companies, employees, people and tax payers." In his speech Trump explained their decision in a detailed way in terms of numbers. He particularly noted that the limitations defined in the agreement will cost the US 2.7 lost jobs by 2025.
To compare we should note that such a policy of the current US president drastically differs from the policy employed by Barack Obama, who considered the international agreement on climate "tribute to American leadership".
Commenting on such a change in the US policy on the issue, we should note that in this case also Trump put the interest of his country on the first place in contrast to the common interest on the climate and the leadership role of the US on the issue.
In this context we should also refer to the last formal note by the US administration to review its participation in the UN Human Rights Council. On June 6, the US Ambassador to the UN, Nikki Haley, explaining the US such a stance, spoke about the negative stance of the Council against Israel. To note, since Trump’s election, he and his administration has posited against the UN and not once. In one of his Twitter posts, Trump called the UN "a club for people to get together, talk and have a good time." Trump suggested to cut the US financial contribution by nearly a half (to note, the annual contribution of the US to the UN is 10 billion dollar, which is 22 percent of the UN budget).
Thus commenting on Trump’s policy towards his European partners, we should note, that there is a clear change in it. If the previous US administration considers it its mission to protect and patronize his European counterparts gratuitously, the current US administration wanted to give up the US such a role, instead demanding from its European allies to have their own contribution in different issues. This is a change, which will be hard for the European allies to accept and which will be a point of disagreement between them for a long time.