Տաջիկստանի նախագահը նշել է Հայաստանի հետ փոխգործակցության հեռանկարային ուղղությունները
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով պաշտոնական այցով այսօր Հայաստանի Հանրապետություն է ժամանել Տաջիկստանի Հանրապետության նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը:
Տաջիկստանի նախագահն առավոտյան այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ ծաղկեպսակ դրել Հայոց մեծ եղեռնի զոհերի հուշարձանին և հարգանքի տուրք մատուցել Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին: Նախագահ Ռահմոնը հուշահամալիրի Հիշողության պուրակում նաև ջրել է իր տնկած եղևնին:
Հանրապետության Նախագահի նստավայրում այնուհետև տեղի է ունեցել Տաջիկստանի նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը, որից հետո կայացել է նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Էմոմալի Ռահմոնի առանձնազրույցը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ողջունել է հյուրին և նշել, որ նրա այցը Հայաստան նաև խորհրդանշական բնույթ է կրում, քանի որ այս տարի Հայաստանը և Տաջիկստանը տոնում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը:
Հանրապետության Նախագահի համոզմամբ, նման այցելությունները լավ հնարավորություն են վերլուծելու, ամփոփելու այն ուղին, որ երկու երկրներն անցել են 25 տարիների ընթացքում, մյուս կողմից, իհարկե, նաև մտքեր փոխանակելու երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարի, տարածաշրջանային և միջազգային արդի խնդիրների շուրջ:
Նախագահ Սարգսյանը կարևորել է Տաջիկստանի նախագահի այցի շրջանակներում ստորագրվելիք փաստաթղթերը, որոնք, ըստ նրա, կլրացնեն երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը, ինչի անհրաժեշտությունը կա, քանի որ համագործակցության ներկայիս մակարդակը չի համապատասխանում ոչ հայ և տաջիկ ժողովուրդների բարեկամության և ոչ էլ երկու երկրների միջպետական հարաբերությունների մակարդակին:
Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստ է ցանկացած ոլորտում ակտիվ համագործակցության և գոհունակությամբ է խոսել նախագահ Ռահմոնի այցի շրջանակներում Երևանում կազմակերպված գործարար համաժողովի ու միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի մասին:
Տաջիկստանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի Նախագահին հիասքանչ, հնագույն երկիր՝ Հայաստան, հրավերի և ջերմ հյուրընկալության համար: Նախագահ Ռահմոնը համակարծիք է եղել հայ գործընկերոջ հետ, որ այսօր ստորագրվելիք փաստաթղթերը լավ հնարավորություն են բոլոր ոլորտներում իրավապայմանագրային դաշտի հիման վրա զարգացնելու հարաբերությունները: Էմոմալի Ռահմոնը փոխգործակցության հեռանկարային ուղղությունների շարքում նշել է առևտրի, գյուղատնտեսական ապրանքների արտադրության և վերամշակման, սննդարդյունաբերության, թեթև արդյունաբերության, հանքարդյունաբերության, էներգետիկայի, հեռահաղորդակցության, գիտության և կրթության, առողջապահության ոլորտները: Տաջիկստանի նախագահն ընդգծել է, որ հենց այդ նպատակով իր գլխավորած պատվիրակության կազմում ընդգրկվել են գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ, որոնք մասնակցում են երևանյան գործարար համաժողովին:
Նախագահ Ռահմոնը դրվատանքով է խոսել հայաստանյան գործարար համայնքի մասին՝ նշելով, որ հատկապես գյուղատնտեսական ապրանքների վերամշակման ոլորտում Հայաստանը մեծ հաջողություններ ունի, և Տաջիկստանում կցանկանան նույնպիսի հմտություններ ձեռք բերել՝ հաշվի առնելով ոլորտի արդի տեխնոլոգիաները և նորարարությունները:
Տաջիկստանի նախագահի պաշտոնական այցի շրջանակներում Նախագահի նստավայրում մեկնարկել են ընդլայնված կազմով բանակցությունները՝ երկու երկրների պատվիրակությունների մասնակցությամբ:

Президент Таджикистана назвал перспективные сферы для сотрудничества с Арменией
По приглашению президента Сержа Саргсяна с официальным визитом в Республику Армения сегодня прибыл президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон.
В рамках визита президент Таджикистана, прежде всего, посетил Мемориальный комплекс "Цицернакаберд", возложил венок к памятнику жертвам Мец Ехерна и воздал дань уважения памяти невинных жертв Геноцида армян. Президент Рахмон также в Аллее Памяти мемориального комплекса полил посаженную им ель.
В резиденции президента затем состоялось официальная церемония встречи президента Таджикистана, после которой президенты Серж Саргсян и Эмомали Рахмон провели отдельную беседу.
Президент Серж Саргсян приветствовал гостя и отметил, что его визит в Армению также носит символичный характер, поскольку в этом году Армения и Таджикистан отмечают 25-летие установления дипломатических отношений.
По убеждению президента Республики, подобные визиты являются хорошей возможностью, чтобы проанализировать, обобщить тот путь, который две страны прошли в течение 25 лет, с другой стороны, конечно, также обменяться мнениями относительно перспектив развития двусторонних отношений, обсудить актуальные региональные и международные проблемы.
Президент Саргсян подчеркнул важность подготовленных к подписанию в рамках визита Президента Таджикистана документов, которые, по его словам, дополнят повестку двусторонних отношений, что необходимо, поскольку нынешний уровень сотрудничества не соответствует ни дружбе армянского и таджикского народов, ни уровню двусторонних межгосударственных отношений.
Президент Республики подчеркнул, что Армения готова к активному сотрудничеству в любой отрасли и с удовлетворением сказал об организованных в Ереване в рамках визита президента Рахмона бизнес-форуме и заседании межправительственной комиссии.
Президент Таджикистана выразил благодарность президенту Армении за приглашение и теплый прием в прекрасной и древней стране Армении.
Президент Рахмон выразил единодушие с армянским коллегой, что намеченные к подписанию сегодня документы являются хорошей возможностью для развития отношений во всех отраслях на основе договорно-правовой базы. Эмомали Рахмон в ряду перспективных направлений взаимодействия отметил торговлю, производство и переработку продукции сельского хозяйства, пищевую промышленность, легкую промышленность, горнорудную промышленность, энергетику, телекоммуникации, науку и образование, здравоохранение. Президент Таджикистана подчеркнул, что именно с этой целью в состав возглавляемой им делегации включены представители деловых кругов, которые участвуют в ереванском бизнес-форуме.
Президент Рахмон с восхищением говорил об армянском бизнес сообществе, отметив, что особенно в сфере переработки аграрной продукции Армения имеет большие успехи, и в Таджикистане хотели бы приобрести такие же навыки, учитывая современные технологии и инновации сферы.
В рамках официального визита президента Таджикистана в резиденции президента стартовали переговоры в расширенном составе с участием делегаций двух стран.