ՀԱՊԿ-ը ՄԱԿ հարցումով խաղաղապահ միլիցիա կստեղծի
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը ՄԱԿ-ի պատվերով աշխատանքներ է իրականացնում խաղաղապահ միլիցիայի հատուկ ստորաբաժանում ձևավորելու ուղղությամբ: Այս մասին РИА Новости-ին հայտնել է ՀԱՊԿ գլխավոր քատուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը:
«Այժմ մենք ՄԱԿ առաջարկով և խնդրանքով միլիցիայի հատուկ ստորաբաժանում ենք ստեղծում, որը կարող է մասնակցել խաղաղության պահպանման ՄԱԿ առաքելություններին», - ասել է նա:
Սեմերիկովի խոսքերով, այդպիսի ստորաբաժանումներում կընդգրկվեն կազմակերպության անդամ բոլոր պետությունների իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները:
Նա հիշեցրել է, որ ՄԱԿ-ը ՀԱՊԿ-ի խաղաղապահներին ճանաչել է իր չափորոշիչների համապատասխանող և հաստատել է, որ նրանք կարող են մասնակցել երրորդ երկրների տարածքում խաղաղության աջակցման գործողություններին:

ОДКБ по запросу ООН создает миротворческую милицию
ОДКБ по запросу ООН ведет работу по формированию специального подразделения миротворческой милиции постоянной готовности, которое будет участвовать в операциях по поддержанию мира, сообщил РИА Новости заместитель генсека организации Валерий Семериков.
"Сейчас мы создаем по предложению и по просьбе ООН специальное милицейское подразделение постоянной готовности, которое могло бы участвовать в операциях по поддержанию мира в миссиях ООН", — сказал собеседник агентства.
Он отметил, что сотрудников в такие подразделения будут набирать из представителей правоохранительных органов всех государств.
Он напомнил, что ООН признала миротворцев ОДКБ, соответствующих их стандартам, и подтвердила, что они могут принимать участие в операциях по поддержанию мира на территории третьих стран.