ՀԱՊԿ-ը ՄԱԿ հարցումով խաղաղապահ միլիցիա կստեղծի
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը ՄԱԿ-ի պատվերով աշխատանքներ է իրականացնում խաղաղապահ միլիցիայի հատուկ ստորաբաժանում ձևավորելու ուղղությամբ: Այս մասին РИА Новости-ին հայտնել է ՀԱՊԿ գլխավոր քատուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը:
«Այժմ մենք ՄԱԿ առաջարկով և խնդրանքով միլիցիայի հատուկ ստորաբաժանում ենք ստեղծում, որը կարող է մասնակցել խաղաղության պահպանման ՄԱԿ առաքելություններին», - ասել է նա:
Սեմերիկովի խոսքերով, այդպիսի ստորաբաժանումներում կընդգրկվեն կազմակերպության անդամ բոլոր պետությունների իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները:
Նա հիշեցրել է, որ ՄԱԿ-ը ՀԱՊԿ-ի խաղաղապահներին ճանաչել է իր չափորոշիչների համապատասխանող և հաստատել է, որ նրանք կարող են մասնակցել երրորդ երկրների տարածքում խաղաղության աջակցման գործողություններին:

CSTO Peacekeeping Forces Are Ready to Operate under the UN Mandate
The CSTO deputy secretary general Valery Semerikov declared that the Collective Security Treaty Organization (CSTO) was ready to send its peacekeepers to missions under the UN mandate, TASS reports.
"We conducted negotiations, and our aim was to get a certificate for our peacekeeping units , our CSTO peacekeeping contingent was certified to be ready for implementing the tasks performed in peacekeeping operations of UN missions or under the mandate of the UN Security Council," the CSTO official told.
"We have created a 3,500-strong contingent. UN observers noted our potential and now they are discussing how our potential can be used. They asked us to create a police peacekeeping unit of about 30-40 people that will be in constant readiness," he said.
"Our peacekeeping forces are ready to operate under the UN mandate, but we are yet to receive it," the official said, adding that the issue still needs to be formally sealed in a proper "regulatory act" with the United Nations.