Եվրասիական զարգացման բանկը 20 մլն դոլար կտրամադրի հայկական բանկին
Եվրասիական զարգացման բանկը «Արդշինբանկ» ՓԲԸ-ին երեք տարի ժամկետով 20 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով վերականգնվող վարկային գիծ է տրամադրել:
Ինչպես հայտնել են «Արմեդիա» ՏՎԳ-ին ԵԶԲ-ից, համապատասխան պայմանագիրը հունիսի 28-ին ստորագրվել է ԵԶԲ ակտիվների և պասիվերի կառավարիչ տնօրեն Դմիտրի Լադիկով-Ռոևի և «Արդշինբանկ» ՓԲԸ Խորհրդի նախագահ Մհեր Գրիգորյանի միջև:
Միջոցները նախատեսված են ԵԶԲ երկրներում «Արդշինբանկ» ՓԲԸ-ի հաճախորդների արտաքին առևտրային գործարքների ֆինանսավորման համար: Ամբողջ տրամադրվող վարկն ուղղված է լինելու արտահատման-ներմուծման գործարքների ֆինանսավոմանը ԵԶԲ երկրների միջև:
Համաձայնագիրը կնպաստի ԵԶԲ անդամ երկրների միջև փոխադարձ առևտրի խթանմանն ու այդ կերպ պայմաններ կստեղծի ինտեգրացիոն գործընթացների խորացման համար:
Նշենք, որ ԵԶԲ անդամ երկրներն են Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը և Տաջիկստանը:

ЕАБР предоставил армянскому банку 20 млн долларов
Евразийский банк развития (ЕАБР) предоставил ЗАО "Ардшинбанк" возобновляемую кредитную линию на сумму 20 млн долларов США сроком на 3 года.
Как сообщили ИАА "Армедиа" в  ЕАБР, соответствующее соглашение подписали 28 июня 2017 года Управляющий директор по активам и пассивам ЕАБР Дмитрий Ладиков-Роев и Председатель Правления ЗАО "Ардшинбанк" Мгер Григорян.
Средства предназначены для финансирования внешнеторговых операций клиентов ЗАО "Ардшинбанк" в государствах-участниках ЕАБР. Сто процентов предоставляемого кредита будет направлено на финансирование экспортно-импортных сделок между государствами-участниками ЕАБР. Финансирование может быть предоставлено в долларах США, евро, российских рублях или иной валюте государств-участников ЕАБР.
Соглашение окажет содействие расширению взаимной торговли между государствами-участниками ЕАБР и тем самым создаст предпосылки для углубления интеграционных процессов между ними.
Государствами-участниками Банка являются Республика Армения, Республика Беларусь, Республика Казахстан, Кыргызская Республика, Российская Федерация и Республика Таджикистан.