Ագրամունտի շուրջ աղմուկը սահմանափակում է ադրբեջանական լոբբինգի հնարավորությունները
ԵԽԽՎ նախագահ Պեդրո Ագրամունտին հեռացրեցին Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության խմբակցության կազմից, Վեհաժողովի կանոնակարգում կատարվել են նաև համապատասխան փոփոխություններ, որոնք հնարավորություն կտան հեռացնել Ագրամունտին ԵԽԽՎ նախագահի պաշտոնից:
Չնայած նրան, որ ադրբեջանական «խավիարային դիվանագիտության» ակտիվ դերակատար Ագրամունտի անձի շուրջ աղմուկը բարձրացավ վերջինիս՝ Սիրիա կատարած այցի արդյունքում, այն առիթ դարձավ կոռուպցիոն սկանդալներն ԵԽԽՎ օրակարգ բերելու ու այդ հարցին լուծում տալու համար: Ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ ԵԽԽՎ-ն Ադրբեջանի ձեռքերում այսօր դարձել է առավել կոռումպացված գործիքներից մեկը, որտեղ Բաքուն ջանք չի խնայում եվրոպացի պատգամավորներին կաշառելու միջոցով հակահայկական բանաձևերն առաջ մղելու, Ադրբեջանում տիրող մարդու իրավունքների խախատումների վրա աչք փակող հայտարարություններ կորզելու համար:
Ագրամունտի պատճառով բարձրացած այս աղմուկն առիթ հանդիսացավ, որպեսզի ԵԽԽՎ-ում կառուպցիայի հետաքննության մարմին ձևավորվի: Սա կարևոր քայլ է, որը կկանգնեցնի մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության և ժողովրդավարության արժեքների պաշտպանության համար ստեղծված կառույցը՝ Եվրոպայի Խորհուրդը, կառուպցիայի մեջ թաղված քաղաքական գործիքի վերածելու գործընթացը:
Այս գործընթացը կարևոր է ոչ միայն ԵԽԽՎ-ի համատեքստում: Տրամաբանական է, որ եվրոպական մակարդակով աղմուկ բարձրացրած Ադրբեջանի կոռուպցիոն գործարքները զգոնություն կհաղորդեն տարբեր կառույցներում ընդգրկված եվրոպացի պաշտոնյաներին, որոնք զերծ կմնան Ադրբեջանի հետ գործարքների մեջ մտնելուց՝ սեփական հեղինակությանը վնաս չհասցնելու համար:
Ուստի, կարող ենք փաստել, որ Ադրբեջանի համար աստիճանաբար ավելի ու ավելի բարդ է դառնում կեղծ փաստերով ու ոչ արդար ուղիներով սեփական շահերն առաջ մղել միջազգային հարթակներում: Չի բացառվում, որ մոտ ապագայում կտրուկ աճի միջազգային տարբեր կառույցների հայտարարությունների ու բանաձևերի թիվն՝ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների բարդ վիճակի, լրագրողների ու քաղ. ակտիվիստների հանդեպ բռնաճնշումների, ինչպես նաև հայերի հանդեպ ատելության սերմանման վերաբերյալ:

Шум вокруг Аграмунта ограничивает лоббистские возможности Азербайджана
Председателя ПАСЕ Педро Аграмунта отстранили из политической фракции Европейской партии народов, а в правовой базе парламентской ассамблеи сделали необходимые изменения, позволяющие отозвать Аграмунта с поста председателя.
Несмотря на то, что шум вокруг персоны активного клиента "икорной дипломатии" Азербайджана Аграмунта поднялся из-за его визита в Сирию, это стало причиной для внесения коррупционных скандалов в повестку ПАСЕ и решения этого вопроса. Ни для кого не секрет, что Парламентская Ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) стала одним из коррумпированных инструментов в руках Азербайджана, который не щадя сил продвигает антиармянские резолюции и заставляет европейских паламентариев закрывать глаза на ситуацию прав человека в Азербайджане, подкупая их.
Поднявшийся из-за Аграмунта шум стал поводом для того, чтобы в ПАСЕ был сформирован институт расследования коррупционных сделок. Это важный шаг, который остановит процес превращения Совета Европы, который был основан на принципах демократии, верховенства закона и прав человека, в погрязший в коррупции политический инструмент.
Этот процесс важен не только для ПАСЕ. Логично, что вызвавшие на общеевропейском уровне шум коррупционные сделки Азербайджана станут сигналом также для европейских парламентариев,  участвовавших в других международных межпарламентских организациях. Вряд ли кто-то отныне с легкостью согласится пойти на сделку с Азербайджаном, ставя под удар свою репутацию.
Следовательно, можно утверждать, что для Азербайджана становится постепенно все труднее  продвигать свои интересы на международных площадках нечестными путями и на основе ложных аргументов. Не исключено, что в ближайшем будущем можно будет наблюдать рост числа международных докладов и резолюций о нелегком положении прав человека, репрессиях в отношении журналистов и гражданских активистов в Азербайджане, а также о пропаганде армянофобии.