Թուրքիան պայմանավորվել է «Գազպրոմի» հետ «Թուրքական հոսքի» ֆինանսավորման վերաբերյալ
Թուրքիան պայմանավորվածություն է ձեռք բերել «Գազպրոմի» հետ իր տարածքում «Թուրքական հոսք» գազամուղի ֆինանսավորման վերաբերյալ։ Այս մասին РИА Новости-ին հայտնել է թուրքական Вotas պետական ընկերության տնօրեն Բուրհան Օզջանը Ստամբուլում կայացած 22-րդ Նավթային համաշխարհային կոնգրեսի ժամանակ:5
Օզջանը, սակայն, նշել է, որ չի կարող բացահայտել՝ ինչ գումարի մասին է խոսքը:
Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ «Թուրքական հոսքի» երկրորդ ճյուղի կառուցման թույլտվության շուրջ բանակցությունները դրական հունով են ընթանում, և որ որևէ լուրջ տարաձայնություն կողմերը չունեն:
Ռուսաստանը և Թուրքիան 2016 թվականի հոկտեմբերի 10-ին ստորագրել են միջկառավարական համաձայնագիր «Թուրքական հոսք» նախագծի վերաբերյալ: Փաստաթուղթը ենթադրում է Սև ծովի հատակով գազամուղի երկու գծի կառուցում՝ յուրաքանչյուրը 15,75 միլիարդ խորանարդ մետր հզորությամբ: Գծերից մեկը նախատեսված է թուրքական շուկա գազի մատակարարման համար, մյուսը՝ Թուրքիայից տարանցումով եվրոպական շուկա գազի մատակարարման համար:

Турция договорилась с Газпромом о финансировании "Турецкого потока"
Турция достигла договоренности с "Газпромом" по финансированию "Турецкого потока" на ее территории, сообщил РИА Новости генеральный директор турецкой государственной трубопроводной компании Вotas Бурхан Озджан.
"Мы уже договорились с ними по этому вопросу. Однако я не могу раскрыть цифры - в каком процентом отношении мы будем это делать", - сказал собеседник агентства.
По его словам, "процесс получения разрешений на вторую ветку "Турецкого потока" продолжается в положительном ключе, никаких подводных камней в нем нет".
Россия и Турция 10 октября 2016 года подписали межправительственное соглашение по проекту "Турецкий поток". Документ предполагает строительство двух ниток магистрального газопровода по дну Черного моря мощностью 15,75 миллиарда кубометров газа каждая. Одна нитка предусмотрена для поставок газа непосредственно на турецкий рынок, другая - для поставок газа транзитом через Турцию в европейские страны.