ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներն իրենց մոտեցումները վերանայելու խնդիր ունեն
Հուլիսի 11-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները հանդիպեցին Բրյուսելում։ Դատելով թե՛ կողմերի, թե՛ միջնորդների տարածած մամլո հաղորդագրությունից՝ հանդիման հիմնական ձեռքբերումը սեպտեմբերին կրկին հանդիպելու շուրջ պայմանավորվածությունն է ու նախագահների հանդիպում կազմակերպելու ցանկության մասին երկու կողմերի ղեկավարներին տեղեկացնելը։
ՀՀ ԱԳՆ տարածած հաղորդագրության մեջ ուշագրավ է դիտարկումը, որ քննարկվել են բանակցային գործընթացն առաջ մղելու նպատակով համապատասխան պայմանների ստեղծման շուրջ հարցերը։ Դա վերաբերում է քաղաքական երկխոսության համար նվազագույն պայմանների ապահովմանը, հետևաբար՝ Վիեննայի ու Սանկտ-Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների կատարմանը։
Ստեղծված իրավիճակում, և հատկապես հուլիսի 4-ին արձանագրված միջադեպից հետո բնական է, որ համանախագահների գլխավոր նպատակը կողմերի հանդիպում կազմակերպելն էր, քաղաքական գործընթաց վերադարձնելը։ Գործում է ավանդական «բանակցություններն ավելի գերադասելի են պատերազմից» բանաձևը։
Սակայն յուրաքանչյուր հանդիպմանն ու միջնորդների տարածաշրջանային այցին ուղեկցող կամ նախորդող սրացումներն ու ադրբեջանական սադրանքներն Արցախի ու Հայաստանի սահմաններին ցույց են տալիս, որ այս մոտեցումը ևս իրեն սպառում է։ Ադրբեջանը սանձազերծում կամ հրահրում է սրացում՝ բանակցային սեղանի շուրջ դրա հաշվին փորձելով դիվիդենտներ քաղել։ Ուստի, բանակցային գործընթացի արդյունավետությունը մեծ հարցեր է առաջացնում։
Բացի այդ, սրացումները կոշտացնում են կողմերի դիրքորոշումները և առաջանում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների մոտեցումների վերանայման անհրաժեշտություն։ Այսօրվա դրությամբ հասցեական հայտարարություները բավարար չեն, և դրանք իհարկե ինքնանպատակ չեն։ Այդ հայտարարություններին պետք է հաջորդեն հստակ քաղաքական քայլեր, որոնք կմեծացնեն Ադրբեջանի կանխատեսելիությունը։ Բնական է, որ միջնորդներն արբիտր չեն և չեն կարող պատժել այս կամ այն կողմին, բայց միևնույն ժամանակ կարող են ի պատասխան Ադրբեջանի շանտաժային քաղաքականության կոշտացնել իրենց քայլերը։ Զիջողականությունն ու զգուշավորությունը հայկական կողմերի ու միջնորդների կողմից մեծացնում են Բաքվի ախորժակը՝ ստեղծելով ամենաթողության միջավայր։ Ուստի, նման զարգացումը պետք է կասեցվի։
Այս համատեքստում բավական տրամաբանական կլինի, որ ի պաստասխան Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններից խուսանավելու Ադրբեջանի փորձերին՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագությունը բարձրացնի Արցախի հետ ուղիղ աշխատանքի ընդլայնման հարցը՝ ընդհուպ մինչև Ստեփանակերտում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության գրասնեյակի հիմնում։
Մի կողմից, դա իրոք անհրաժեշտություն է և անտրամաբանական է Արցախի հետ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագների շփումների խիստ սահմանափակ լինելը։ Մյուս կողմից, Ադրբեջանը պետք է հասկանա, որ չի կարող իր կամքը թելադրել միջնորդներին ու հայկական կողմերին և պայմանավորվածությունների չկատարումն իր համար քաղաքական հետևանքներ է ունենալու։

The Co-Chairs of the OSCE MG Should Review Their Approaches
The Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan met on July 11 in Brussels. According to the releases of the sides and the Co-Chairs, the main achievement of the meeting was the agreement to hold another meeting in September and the signal of the mediators about their wish to organize a meeting of the presidents.
In the press-release of the MFA of Armenia an interesting point was the one, which said that during the meeting the discussions were held on the modalities of advancement of the Karabakh negotiating process. That concerns the need to provide the minimal modalities for a dialogue, which means the realization of the Vienna and St. Petersbourg agreements.
In the present situation, especially, after the escalation on the borders on July 4, it is logical, that the main goal of the mediators was to organize a meeting of the sides, bring them back to the dialogue. We deal with traditional formula “negotiations are better than a war”.
But the escalations and Azerbaijani provocations on the borders with Artsakh and Armenia that take place in parallel with the meeting and regional visits of the Co-Chairs, show that this approach doesn’t work any more. Azerbaijan resorts to provokations and escalations to get dividends on the table of negotiations. So, the effectiveness of the negotiations is being put under question.
Besides, the escalations toughen the positions of the sides, and raise a need to review the approaches of the OSCE MG Co-Chairs. Adressed announcements are not enough anymore and are not an end in themselves. So, these announcements should be followed by political steps, that will increase the predictability of Azerbaijan. The Co-Chairs are not arbiters and they cannot punish any side, but at the same time, they can toughen their position in response to the blackmail policy of Azerbaijan. Pliancy and caution of the Armenian sides and mediators create an atmosphere of impunity in Azerbaijan. So, this process should be stopped.
In this context, it would be logical, that in response to the attampts of Azerbaijan to avoid Vienna and St.Petersburg agreements, the Co-Chairs of the OSCE MG raised an issue of widening the contacts with Artsakh, for example, by establishing the Co-Chairs’ office in Stepanakert.
On the one hand, that is a need, and its illogical that the mediators of the conflict are limited in their contacts with Artsakh. On the other side, Azerbaijan should understand, that it cannot dictate its will to the mediators and Armenian sides, and the ignorance of the agreements will have political consequences.