ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներն իրենց մոտեցումները վերանայելու խնդիր ունեն
Հուլիսի 11-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները հանդիպեցին Բրյուսելում։ Դատելով թե՛ կողմերի, թե՛ միջնորդների տարածած մամլո հաղորդագրությունից՝ հանդիման հիմնական ձեռքբերումը սեպտեմբերին կրկին հանդիպելու շուրջ պայմանավորվածությունն է ու նախագահների հանդիպում կազմակերպելու ցանկության մասին երկու կողմերի ղեկավարներին տեղեկացնելը։
ՀՀ ԱԳՆ տարածած հաղորդագրության մեջ ուշագրավ է դիտարկումը, որ քննարկվել են բանակցային գործընթացն առաջ մղելու նպատակով համապատասխան պայմանների ստեղծման շուրջ հարցերը։ Դա վերաբերում է քաղաքական երկխոսության համար նվազագույն պայմանների ապահովմանը, հետևաբար՝ Վիեննայի ու Սանկտ-Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների կատարմանը։
Ստեղծված իրավիճակում, և հատկապես հուլիսի 4-ին արձանագրված միջադեպից հետո բնական է, որ համանախագահների գլխավոր նպատակը կողմերի հանդիպում կազմակերպելն էր, քաղաքական գործընթաց վերադարձնելը։ Գործում է ավանդական «բանակցություններն ավելի գերադասելի են պատերազմից» բանաձևը։
Սակայն յուրաքանչյուր հանդիպմանն ու միջնորդների տարածաշրջանային այցին ուղեկցող կամ նախորդող սրացումներն ու ադրբեջանական սադրանքներն Արցախի ու Հայաստանի սահմաններին ցույց են տալիս, որ այս մոտեցումը ևս իրեն սպառում է։ Ադրբեջանը սանձազերծում կամ հրահրում է սրացում՝ բանակցային սեղանի շուրջ դրա հաշվին փորձելով դիվիդենտներ քաղել։ Ուստի, բանակցային գործընթացի արդյունավետությունը մեծ հարցեր է առաջացնում։
Բացի այդ, սրացումները կոշտացնում են կողմերի դիրքորոշումները և առաջանում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների մոտեցումների վերանայման անհրաժեշտություն։ Այսօրվա դրությամբ հասցեական հայտարարություները բավարար չեն, և դրանք իհարկե ինքնանպատակ չեն։ Այդ հայտարարություններին պետք է հաջորդեն հստակ քաղաքական քայլեր, որոնք կմեծացնեն Ադրբեջանի կանխատեսելիությունը։ Բնական է, որ միջնորդներն արբիտր չեն և չեն կարող պատժել այս կամ այն կողմին, բայց միևնույն ժամանակ կարող են ի պատասխան Ադրբեջանի շանտաժային քաղաքականության կոշտացնել իրենց քայլերը։ Զիջողականությունն ու զգուշավորությունը հայկական կողմերի ու միջնորդների կողմից մեծացնում են Բաքվի ախորժակը՝ ստեղծելով ամենաթողության միջավայր։ Ուստի, նման զարգացումը պետք է կասեցվի։
Այս համատեքստում բավական տրամաբանական կլինի, որ ի պաստասխան Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններից խուսանավելու Ադրբեջանի փորձերին՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագությունը բարձրացնի Արցախի հետ ուղիղ աշխատանքի ընդլայնման հարցը՝ ընդհուպ մինչև Ստեփանակերտում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության գրասնեյակի հիմնում։
Մի կողմից, դա իրոք անհրաժեշտություն է և անտրամաբանական է Արցախի հետ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագների շփումների խիստ սահմանափակ լինելը։ Մյուս կողմից, Ադրբեջանը պետք է հասկանա, որ չի կարող իր կամքը թելադրել միջնորդներին ու հայկական կողմերին և պայմանավորվածությունների չկատարումն իր համար քաղաքական հետևանքներ է ունենալու։

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ должны пересмотреть свои подходы
Министры иностранных дел Армении и Азербайджана 11-ого июля встретились в Брюсселе. Судя по сообщениям сторон и посредников, основным достижением встречи была договоренность о проведении следующей встречи и передача сигнала сторонам, что посредники хотят организовать встречу президентов .
В пресс-релизе МИД Армении занимательно то замечание, что обсуждались вопросы по формированию соответствующих условий для продвижения переговорного процесса. Это касается обеспечения минимальных условий для диалога, следовательно, выполнения венских и санкт-петербургских договоренностей.
В сложившейся ситуации, и особенно после эскалации 2-4 апреля, естественно, что основной целью сопредседателей является организация новой встречи, возвращение сторон к политическому процессу. Действует традиционная формула "переговоры лучше войны".
Однако сопутствующая каждому региональному визиту посредников эскалация и азербайджанская агрессия на границах Арцаха и Армении демонстрируют, что этот подход изжил себя. Азербайджан начинает или провоцирует эскалацию, пытаясь получить дивиденды за столом переговоров. Значит, эффективность переговорного процесса вызывает вопросы.
Кроме того, эскалация приводит к ужесточению позиций сторон конфликта, и возникает необходимость пересмотра подходов сопредседателей Минской группы. На сегодняшний день адресные заявления недостаточны, и они - не самоцель. За этими  заявлениями должны следовать четкие политические шаги, которые увеличат долю предсказуемости Азербайджана. Естественно, посредники не являются арбитрами и не могут наказывать ту или иную сторону, но в то же время они могут в ответ на шантаж со стороны Азербайджана ужесточить свои подходы. Уступчивость и осторожность армянских сторон и посредников увеличивают аппетиты Баку, создавая атмосферу вседозволенности. Следовательно, такое развитие событий должно быть пресечено.
В этом контексте было бы логичным, если бы в ответ на попытки Азербайджана уйти от выполнения венских и санкт-петербургских договоренностей сопредседатели МГ ОБСЕ подняли бы вопрос расширения прямых связей с Арцахом - вплоть до открытия представительства МГ ОБСЕ в Степанакерте.
С одной стороны, это действительно необходимо и нелогично, что посредники урегулирования конфликта ограничены в своих прямых связях с Арцахом. С другой стороны, Азербайджан должен понимать, что не может диктовать свою волю посредникам и невыполнение договоренностей будет иметь для него политические последствия.