2025թ.-ից ՀՀ-ն կկարողանա գազ ստանալ ԵԱՏՄ ներքին շուկայի սակագներով. փոխնախարար
Հայաստանը կկարողանա գազ գնել ԵԱՏՄ-ում ավելի շահավետ ներքին սակագներով: Այդ մասին հուլիսի 18-ին լրագրողներին է ասել ՀՀ տնտեսական զարգացման ու ներդրումների փոխնախարար Հովհաննես Ազիզյանը, փոխանցում է Panarmenian.net-ը:
Ըստ նրա, մինչև 2025թ. նախատեսվում է ավարտել ԵԱՏՄ եկրկների միջև գազի և էլեկտրաէներգիայի միասնական շուկայի ձևավորման աշխատանքները:
«Դրա շնորհիվ հայ գործարարները կկարողանան գազ ստանալ ԵԱՏՄ ներքին շուկայի գներով, ինչը թույլ կտա կրճատել էներգառեսուրսների վրա ծախսերն արտադրության ժամանակ և նվազեցնել արտադրանքի ինքնարժեքը: Դա թույլ կտա հայկական արտադրության ապրանքներն ավելի մրցունակ դարձնել ԵԱՏՄ շուկայում»,-ասել է Ազիզյանը:
Նա նշել է, որ միասնական շուկայի առկայությունը ենթադրում է շուկայական գների ձևավորում բորսայում սակարկությունների արդյունքում, որտեղ հայ գործարարները կկարողանան մասնակցել սակարկություններին և գազ գնել իրենց համար շահավետ գնով:
Փոխնախարարը նշել է, որ դա թույլ կտա ավելի տրամաբանորեն ձևավորել գնագոյացման գործընթացը:
Ըստ նրա, դեռ հայտնի չէ, թե որքանով դա կազդի վերջնական սպառողի վրա, սակայն նա ենթադրել է, որ այդպիսի ազդեցություն կլինի: «Գնագոյացումն արդեն կիրականացվի ԵԱՏՄ ներքին շուկայական մեխանիզմների հիման վրա: Ակնկալում ենք, որ արդյունքում սակագները կնվազեն, սակայն բոլոր մեխանիզմները դեռ քննարկման փուլում են: Նախատեսվում է համակարգը գործարկել 2025-ից»,-ասել է Ազիզյանը:

Армения к 2025 году сможет получать газ по более выгодным тарифам в ЕАЭС
Армения сможет получать газ и электроэнергию по более выгодным внутренним тарифам в рамках ЕАЭС. Об этом 18 июля сказал журналистам заместитель министра экономического развития и инвестиций Армении Ованнес Азизян, передает Panarmenian.net.
По его словам, до 2025 года планируется завершить работы по формированию единого рынка газа и электроэнергии между странами ЕАЭС.
Он отметил, что наличие единого рынка предполагает формирование рыночных цен на основе торгов на бирже, где армянские предприниматели смогут принять участие в торгах и получить выгодную для них цену на газ.
Как отметил замминистра, это позволит сформировать более логичный процесс
По его словам, пока неизвестно, насколько это повлияет на конечного пользователя, однако предположил, что влияние будет.
"Ценообразование уже будет происходить на основе внутренних рыночных механизмов в рамках ЕАЭС. Мы ожидаем, что это приведет к определенному снижению тарифов, однако пока все механизмы находятся на стадии разработки. Планируется, что система начнет действовать с 2025 года", - сказал Азизян.