Պաղեստինը նոր ինթիֆադա՞ է սկսում ընդդեմ Իսրայելի
Միջազգային բանակցություններում ԱՄՆ վարչակազմի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյսոն Գրինբլաթը հուլիսի 23-ին ուղևորվել է Իսրայել՝ Երուսաղեմի իրադարձությունների պատճառով առաջացած լարվածության թուլացման նպատակով, հայտնում Է CNN հեռուստաալիքը: ԱՄՆ վարչակազմի աղբյուրներից հեռուստաալիքի տեղեկություններով՝ Վաշինգտոնն ակտիվացրել է կոնսուլտացիաներն Իսրայելի, Պաղեստինի և Հորդանանի հետ:
Պաղեստինի և Իսրեյալի միջև լարվածության նոր ալիքի պատճառ է դարձել իսրայելական իշխանությունների կողմից Տաճարի լեռան մուտքերի մոտ անվտանգության միջոցառումների խստացումը: Մասնավորապես, Իսրայելը հուլիսի 14-ին Տաճարի լեռան բարձունքում պաղեստինցիների կողմից հրեա ուժայինների վրա հարձակմանն ի պատասխան մետաղաորոնողական սարքեր է տեղադրել սրբավայրի մուտքերի մոտ:
Սա լուրջ դժգոհություն է առաջացրել մուսուլմանների շրջանում: Շատ մուսուլմաններ ուրբաթօրյա աղոթքի ժամանակ մետաղաորոնողական սարքերի պատճառով հրաժարվել են Տաճարի լեռ բարձրանալ և աղոթքը անցկացվել է դրսում: Նշենք, որ Իսրայելն նաև արգելել էր մինչև 50 տարեկան մուսուլմանների մուտքը Տաճարի լեռ: Արդյունքում իսրայելցի ուժայինների և պաղեստինցիների միջև արդեն մի քանի օր է բախումներ են տեղի ունենում, որոնց հետևանքով 6 մարդ է զոհվել, կան հարյուրավոր տուժածներ:
Պաղեստինի առաջնորդ Մահմուդ Աբասն այս կապակցությամբ հայտարարել է, որ դադարեցնում է Իսրայելի հետ շփումները բոլոր մակարդակներով այնքան ժամանակ, քանի դեռ մետաղաորոնողական սարքեր կան Տաճարի լեռան մուտքերի մոտ: Աբբասը Թել-Ավիվին մեղադրել է մուսուլմանների համար սրբազան վայրերում իր վերահսկողությունը հաստատելու մեջ: Իսրայելում հերքում են այս մեղադրանքները՝ միևնույն ժամանակ ընդգծելով, որ չեն պատրաստվում չեղարկել անվտանգության խստացված միջոցառումները:
Նշենք, որ Տաճարի լեռան վրա գործում է ստատուս քվո, ինչը նշանակում է, որ սրբավայրը գտնվում է մուսուլմանական վարչակազմի կառավարման ներքո, սակայն աղոթելու իրավունք ունեն մուսուլմանները, այլև մյուս դավանական խմբերը: Տաճարի լեռան վրա են գտնվում Ալ-Ակսա մզկիթը և Տաճարի գմբեթը, որոնք կառուցվել են հրեական սրբավայրերի ավերակների վրա: Լեռը համարվում է հուդայականության գլխավոր սրբավայրը, իսկ մուսուլմանների՝ կարևորությամբ երրորդ սրբավայրը:
Միջազգային հանրությունը և հատկապես արաբական երկրները մտահոգություն են հայտնել մերձավորարևելյան հակամարտության նոր սրացման կապակցությամբ: Այսօր Ֆրանսիայի, Շվեդիայի և Եգիպտոսի նախաձեռնությամբ տեղի կունենան ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ, Հորդանանը նախաձեռնել է հարցի քննարկումն Արաբական պետությունների լիգայում, իսկ Թուրքիան՝ Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունում:
Փորձագետների մոտ լուրջ մտավախություն կա, որ պաղեստինա-իսրայելական այս բախումներ կարող են վերաճել հերթական ինտիֆադայի՝ հաշվի առնելով բանակցությունների փակուղային վիճակը:
Ինթիֆադա են անվանում պաղեստինցիների «ժողովրդական ապստամբությունները», որոնք նախկինում արդեն տեղի են ունեցել 2 անգամ: Առաջինը 1987-93 թվականներին, իսկ երկրորդը` 2000-2005-ին: Առաջին ինթիֆադան նաև անվանում են «քարերի պատերազմ», քանի որ պաղեստինցիներն իրենց ելույթների ժամանակ հիմնականում քարեր և ինքնաշեն զինամթերք են կիրառել: Պաշտոնապես այս ինթիֆադան ավարտվել է Օսլոյի համաձայնագրով, որի արդյունքում 1994 թվականին ստեղծվեց Պաղեստինի ինքնավարությունը:

Палестина начинает новую интифаду против Израиля?
Спецпредставитель администрации США на международных переговорах Джейсон Гринблатт в воскресенье отправился в Израиль с целью снижения напряженности, возникшей в связи с событиями в Иерусалиме, сообщает ТАСС со ссылкой на телеканал CNN. По сведениям его источников в администрации США, Вашингтон активизировал консультации с Израилем, Палестиной и Иорданией.
Новая волна напряженности между Палестиной и Израилем начилась после ужесточения мер безопасности на входах в Храмовую гору со стороны израильских властей. Введение израильскими властями дополнительных мер безопасности в Старом городе последовало за вооруженным нападением 14 июля на полицейский патруль. В результате вылазки погибли двое израильтян, еще один получил ранения.
Эти меры вызвали серьезное недовольство мусульман. 21 июля несколько сотен мусульман совершили вечернюю молитву у стен мечети Аль-Акса в Иерусалиме, девятый день отказываясь переступать ее порог в знак протеста против установки у проходов рамок металлодетекторов.  Отметим, что Израиль также запретил вход мужчин туда моложе 50 лет. В результате уже несколько дней продолжаются столкновения между палестинцами и израильской полицией. Сообщается, что нынешняя напряженность унесла жизни 6 человек, есть сотни пострадавших.
Палестинский лидер Махмуд Аббас объявил о заморозке контактов с Израилем на всех уровнях до тех пор, пока не будут удалены рамки-металлоискатели рядом с входом в мечеть Аль-Акса на Храмовой горе в Старом городе Иерусалима. Аббас обвинил Израиль в попытке взять под контроль место, священное как для мусульман, так и для иудеев. Израиль отрицает эти обвинения. Несколько дней назад официальный Израиль подчеркивал, что не собирается отменять строгие меры безопасности, но сегодня появилось сообщение о том, что Израиль решил убрать со входов на Храмовую гору в Иерусалиме металлоискатели, спровоцировавшие массовые протесты. Об этом сообщает Reuters.
Применительно к Храмовой горе статус-кво означает, что святыня находится под управлением мусульманской администрации, там вправе молиться только последователи ислама, а представителям других конфессий разрешено свободно ее посещать, передает РИА Новости.
В настоящее время на территории Храмовой горы расположены мусульманские культовые сооружения - мечеть Аль-Акса и Купол Скалы, который был построен на руинах еврейских храмов. Храмовая гора - наиболее священное место для иудаизма и третье по святости для ислама.
Международное сообщество, особенно арабские страны, уже  выразили озабоченность по поводу новой эскалации ближневосточного конфликта. Сегодня по инициативе Египта, Франции и Швеции созвано внеочередное совещание СБ ООН, при помощи Иордании инициировано обсуждение темы в Лиге арабских государств, через Турцию - в Организации исламского сотрудничества.
Эксперты обеспокоены тем, что израильско-палестинские столкновения могут перерасти в новую интифаду, учитывая тупик в переговорох.
Интифада - это "народное восстание" палестинцев против израильской оккупации. Обычно различают две палестинские интифады: первую и вторую (Интифада Аль-Аксы). Началом первой интифады принято считать 9 декабря 1987 года. Эту интифаду иногда также называют "войной камней", поскольку в ее начале палестинцы в основном использовали против израильтян камни и самодельное вооружение.
Официально интифада завершилась подписанием Соглашений в Осло между Израилем и ООП (август 1993), в результате которых в 1994 году была создана Палестинская национальная администрация. Вторая интифада началась в конце сентября 2000 года и закончилась примерно в 2005 году.