«Ադրբեջանը «Իսկանդեր»-ի հրթիռ խոցելու հնարավորություն չունի». Լևոն Մնացականյան
«Իսկանդեր»-ի հրթիռներ խոցելու հնարավորություն ոչ թե Ադրբեջանը, այլ առաջատար երկրները չունեն։ Անդրադառնալով Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի այն հայտարարություններին, թե իրենք ունեն «Իսկանդեր» ոչնչացնելու միջոցներ՝ Հանրային հեռուստաընկերության «Օրակարգից դուրս» հաղորդման շրջանակներում ասել է Արցախի պաշտպանության նախարար Լևոն Մնացականյանը, հաղորդում է panorama.am-ը:
Հարցին, թե «Իսկանդեր» ոչնչացնելու հակահրթիռային զենք չկա՞, Լևոն Մնացականյանն ասել է. «Իհարկե, ոչ»:
Դիտարկմանը, թե նույնիսկ ամերիկյան չափորոշիչներով THAAD-ը իվիճակի չէ դա իրականացնելու, նախարարն ասել է.«Իսկանդերի հրթիռի արձակման ժամանակ հետագծի բարձրությունը մինչև 100 կմ է, անկման անկյունը, կարելի է ասել, 90 աստիճանի մոտ։ Դեռևս այդպիսի հրթիռները խոցելու հնարավորություն ոչ թե Ադրբեջանը, այլ առաջատար երկրները չունեն»:
Այս համատեքստում հակադարձելով Զաքիր Հասանովի մեկ այլ հայտարարությանը՝ թե ապրիլյան պատերազմի օրերին իբր միայն իրենց բանակի 15-20 տոկոսն են օգտագործել, Լևոն Մնացականյանն ասել է. «Փորձենք հասկանալ այդ 15-20 տոկոս կազմը ինչ է իրենից ներկայացնում: Ադրբեջանի զինված ուժերի 15-20 տոկոսը իրենից ներկայացնում է տանկեր և հետևակի մարտական մեքենաներ, մինչև 250-300 հատ հրետանի և ականանետ՝ մինչև 45-500 հատ: Համազարկային ռեակտիվ համակարգեր՝ արդի և խոշոր տրամաչափի մինչև 60 հատ, հակատանկային միջոցներ մինչև 600-700 հատ և անձնականզմ՝ մինչև 20000 և ինքը դրա մասին հպարտությամբ ասում է: Այդքանն իրենք կիրառել են ապրիլյան գործողությունների ժամանակ և ունեցել ընդամենը մի վաշտի մարտական խնդրի համահունչ հաջողություն: Իսկ ինչ վերաբերվում է «Իսկանդեր»-ին ու նման վերաբերմունքին, ես կասեի հետևյալը. Մարդ, որը որ  ուշադրության չի արժանացնում նման հրթիռը, որի քաշը  համարյա թե 4000 կգ՝ 4 տոննա, որի մարտական մասը մինչև 480 կիլոգրամ է, կրակի ճշտությունը ընդամենը մի քանի մետր, և հեռահարությունը մի քանի հարյուր կիլոմետր, կոնկրետ չնշեմ, ու անտեսել նման միջոցը դա կամ միամտություն է կամ իրոք գործից անտեղյակ մարդու տպավորություն է թողնում իմ վրա: Եվ թե ինչ միջոցով է ոչնչացնելու «Իսկանդեր»ը կամ հայտարարում է, թե ինչպիսի հրթիռներ ունեն իրենք, դա ի՞նչ նշանակություն ունի, թե ինչ հրթիռներ ունեն: Ամեն մի նշանակետի, ամեն մի բնույթի նշանակետի համար գոյություն ունի իր հրթիռը, և որտեղ անհրաժեշտ լինի իր հրթիռնա արձակվելու, կարծում եմ՝ դա միմտություն է: Երևի վախի զգացողությամբ արված հայտարարություն է»:
Նախարարի խոսքով՝ ադրբեջանական կողմից այդպիսի հայտարարությունները նպատակ ունեն իրենց հասարակությանը հանգստացնելու, սակայն իրականության մեջ դրանք «միամտությամբ ձախողված փորձեր են»:
Հարցին, թե ի՞նչ կլինի, եթե հայկական կողմը գործի դնի բանակի 15-20 տոկոսը, Արցախի պաշտպանության նախարարն ասել է. «Եթե մենք կիրառենք մեր բանակի 15-20 տոկոսը, միանշանակ արդյունքը կլինի մի քանի անգամ  գերազանցող՝ ինչ-որ ունեցել ենք. կընդլայնվի, կխորանա անվտանգության գոտին և 15- 20 տոկոս կիրառելու դեպքում մենք կունենանք  մեկ այլ իրականություն։ Կարծում եմ, այդ 15-20 տոկոս կիրառելուց հետո մոտ մի հինգ, տասը տարի, միգուցե, նաև ավելին, հակառակորդը չի ձգտի վերսկսել ինչ-որ մի մարտական գործողություն»:

Министр обороны Арцаха ответил министру обороны Азербайджана
Возможностей сбивать ракеты комплексов "Искандер" нет не только у Азербайджана, но и у ведущих стран. Как передает Panorama.am, об этом заявил в эфире телепередачи "Оракаргиц дурс" ("Вне повестки") Общественного телевидения Армении министр обороны Республики Арцах, командующий Армией обороны, генерал-лейтенант Левон Мнацаканян.
Соответствующее заявление он сделал, коснувшись слов министра обороны Азербайджана Закира Гасанова в интервью РИА Новости о том, что азербайджанские "вооруженные силы (ВС) обладают противоракетным оружием, способным сбивать ракеты с размещенных в Армении комплексов "Искандер"".
В ответ на вопрос, существует ли противоракетное оружие, способное сбивать ракеты комплекса "Искандер", Мнацаканян сказал: "Конечно, нет".
В ответ на замечание, что даже противоракетные комплексы "THAAD" не могут сделать этого, министр сказал: "Максимальная высота траектории ракеты комплекса "Искандер" – более 100 км, угол атаки ракеты на завершающем отрезке близок к 90°. Пока возможностей сбивать подобные ракеты нет не только у Азербайджана, но и у ведущих стран".
В данном контексте Л.Мнацаканян коснулся и другого заявления Гасанова о том, что в Апрельской войне Азербайджан задействовал "где-то 15-20 процентов армии".
"Попытаемся понять, что из себя представляют эти 15-20% ВС Азербайджана. Это собой представляет следующее: танки и БМП, до 250-300 единиц, артиллерия и минометы – до 45-500 единиц. РСЗО – современные и крупнокалиберные – до 60 единиц, противотанковые средства – до 600-700 единиц, личный состав – до 20000. И он говорит об этом с гордостью. То есть они использовали все это во время апрельских боевых действий и добились успеха, сопоставимого успеху при выполнении боевой задачи всего одной ротой.
Что же касается комплексов "Искандер" и подобного отношения, я бы сказал следующее: если человек не удостаивает внимания ракеты со стартовой массой почти 4000 кг, массой боевой части 480 кг, точностью попадания всего несколько метров, то это либо наивность, либо он оставляет у меня впечатление человека, действительно ничего не смыслящего в этом деле", – сказал Л.Мнацаканян.
"Наверное, это заявление продиктовано чувством страха", – подчеркнул министр обороны Арцаха, добавив: цель подобных заявлений азербайджанской стороны – успокоить собственную общественность.
В ответ на вопрос, что будет, если армянская сторона задействует 15-20% своей армии, Левон Мнацаканян сказал:
"Если мы задействуем 15-20% нашей армии, результат, однозначно, в несколько раз превзойдет зарегистрированный нами ранее – расширится и углубится зона безопасности. В случае применения 15-20% у нас будет иная реальность: считаю, в течение около 5-10 лет, а может и больше, противник не будет стремиться к возобновлению каких-либо боевых действий".