Ղազախստանի ազգային ակադեմիական գրադարանում կբացվի հայ գրականության կենտրոն
Ղազախստանի ազգային ակադեմիական գրադարանում կբացվի հայ գրականության կենտրոն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ այս մասին հայտնել է գրադարանի գլխավոր տնօրեն Ումիտխան Մունալբաևան: Նա նշել, որ համագործակցության պատրաստակամությունը կա, ծրագրերը նախանշված են, մնում է մի քանի տեխնիկական հարցեր կարգավորել:
«Մենք պատրաստվում ենք այստեղ հայ գրականության կենտրոն բացել, ներկայացնել հայ գրականությունը: Ղազախստանում մեծ հայ համայնք է ապրում և տեղի հայերը կարող են օգտվել այդ ֆոնդից: Մենք սերտորեն համագործակցում ենք մեր հայ գործընկերների հետ: Ես պատրաստ եմ հնարավորություն ստեղծել հայ ստեղծագործողների համար, որ գան այստեղ հայ համայնքի հետ հանդիպեն, իրենց գրքերը ներկայացնեն», - ասել է Ումիտխան Մունալբաևան:
Նշենք, որ Հայաստանի ազգային գրադարանում 2016 թվականին բացվել է ղազախական գրականության կենտրոն, որը լավ հնարավորություն է գրքի միջոցով հայ ընթերցողին ներկայացնելու Ղազախստանի ձեռքբերումները և նվաճումները: Գրադարանի տնօրենը Հայաստանում եղել է և շատ տպավորված է Մատենադարանի հնարավորություններով, այնտեղ պահվող հարուստ գրականությամբ:

В Национальной академической библиотеке Казахстана откроется центр армянской литературы
В Национальной академической библиотеке Казахстана откроется центр армянской литературы. Как сообщает "Арменпресс", об этом заявила гендиректор этой библиотеки Умитхан Муналбаева. По ее словам, есть готовность к сотрудничеству, намечены программы, остается решить несколько технических вопросов.
"Мы готовимся открыть центр армянской литературы. Хотим представить армянскую литературу. В Казахстане проживает большая армянская диаспора, ее представители смогут пользоваться фондом центра. Мы тесно сотрудничаем с армянскими коллегами я готова создать возможность для армянских литераторов, чтобы они могли приезжать сюда, встретиться с армянской общиной, представить свои творения", - сказала гендиректор Национальной академической библиотеки Казахстана Умитхан Муналбаева.
Отметим, что в Национальной библиотеке Армении в 2016 году открылся центр казахской литературы, который является хорошей возможностью для армянских читателей ознакомиться с достижениями Казахстана в области литературы. Гендиректор Национальной академической библиотеки Казахстана Умитхан Муналбаева побывала в Армении, здесь она была впечатлена возможностями Матенадарана, его богатствами.