Քրդստանի հանրաքվեի հարցում Իրանի համեմատաբար մեղմ դիրքորոշումը պայմանավորված է սեփական ուժերի հանդեպ ունեցած վստահությամբ. Վ. Ոսկանյան
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանի հետ իրաքյան Քրդստանում սեպտեմբերի 25-ին նախատեսվող հանրաքվեի հարցում Իրանի դիրքորոշման և իրանական շահերի շուրջ:
- Ինչպիսի՞ն է Իրանի դիրքորոշումը Քրդստանի հանրաքվեի անցկացման հարցում և ինչո՞վ է այն պայմանավորված:
- Ակնհայտ է, որ անկախ Քրդստանի ձևավորումն Իրաքի հյուսիսային տարածքներում չի բխում Իրանի շահերից: Սա բացատրվում է մի շարք հանգամանքներով: Նախևառաջ, Իրանը կողմնակից է Իրաքի տարածքային ամբողջականության պահպանմանը: Երկրորդ, անմիջապես Իրաքի քրդաբնակ շրջանների հարևանությամբ՝ Իրանի տարածքում, նույնպես կա քուրդ բնակչություն, և քրդական ազգայնականության տարածումը դեպի Իրանի քրդաբնակ շրջաններ ակնհայտորեն չի բխում Թեհրանի շահերից և ծրագրերից: Մյուս կողմից, սակայն, պաշտոնական Թեհրանը, թե՛ դիվանագիտական և թե՛ ոչ դիվանագիտական խողովակներով օգտագործելով իր ունեցած կապերը և հնարավորությունները Իրաքի քրդաբնակ շրջաններում, ձգտում է այնտեղ հնարավորինս պահպանել ուժերի հավասարակշռությունը: Խոսքը վերաբերում է քրդական երկու քաղաքական կուսակցություններին՝ Քրդստանի ժողովրդավարական կուսակցությանը և Քրդստանի հայրենասիրական միությանը:
Եթե մենք հետևենք պաշտոնական մակարդակի հայտարարություններին, ապա Իրանի հայտարարությունները, որքան էլ առաջին հայացքից տարօրինակ թվան, այդքան էլ խիստ չէին: Ամեն դեպքում, դա չենք կարող համեմատել Թուրքիայի, մասնավորապես այդ երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի, ես կասեի, ծայրահեղական հայտարարության հետ: Այս համատեքստում, կարծես թե, Իրանն ինչ-որ առումով ծայրահեղականության դրսևորումները թողել է թուրքական կողմին: Սա Իրանի կողմից խելամիտ քաղաքականություն է՝ հաշվի առնելով նաև Իրաքյան Քրդստանի ինքնավարության նախագահ Մասուդ Բարզանիի՝ Թուրքիայի հետ ունեցած թե՛ քաղաքական և թե՛ տնտեսական կապերը: Բնական է, որ իրանցիները փորձում են հնարավորինս սասանել այդ կապերը՝ իրենց դիրքորոշումն ինչ-որ առումով ավելի մեղմ ձևակերպելով:
- Դուք անդրադարձաք Քրդստանի անկախության հանրաքվեի անցկացումից Իրանի համար բխող մարտահրավերների: Իսկ չկա՞ն, արդյոք, այս հարցից բխող հնարավորություններ Իրանի համար:
- Գիտեք, Իրանն ամեն դեպքում կողմ չէ, որ Իրաքը մասնատվի: Իրանցիներն Իրաքում ունեն հսկայական ազդեցություն թե՛ Բաղդադում, թե՛ Էրբիլում և թե՛ Սուլեյմանիայում: Այս առումով նրանց համար այս պետության մասնատումը ամենևին շահեկան  չէ: Կրկնեմ, որ կան վտանգեր, որ այսպես կոչված անկախացման գործընթացի  արձագանքները կարող են տարածում ստանալ  նաև Իրանի քրդաբնակ շրջաններում: Այս հեռանկարը հաշվի առնելով՝ իրանցիները բավականին լրջորեն և խելամտորեն են կառավարում իրավիճակը սեփական երկրում՝ տեղի քուրդ բնակչությանը տրամադրելով մշակութային մի շարք հնարավորություններ և արտոնություններ: Ինչպես գիտենք, նախորդ տարվանից քրդերենը դասավանդվում է Իրանի Քրդստան նահանգի մայրաքաղաք Սանանդաջի համալսարանում: Քրդերենը հնչում է նաև տեղական հեռուստատեսությամբ, ռադիոյով, Իրանում քրդերենով հրապարակվում է պարբերական մամուլ: Այս առումով իրանցիները հստակորեն կառավարում են իրավիճակը սեփական երկրի քրդաբնակ շրջաններում:
Մյուս կողմից էլ իրանցիներն առանձին կապեր են պահպանում թե՛ բարզանիական և թե՛ թալաբանիական ուժերի հետ: Վերջին խոսուն փաստերից մեկն էլ այն էր, որ թալաբանիների ողջ ընտանիքը Քրդստանի անկախության հանրաքվեի մտադրության մասին հայտարարությունից հետո ժամանեց Իրան և ճշգրտեց իրանական դիրքորոշումն այս հարցում: Իրաքյան Քրդստանի ներսում կան տարբեր մոտեցումներ, նույնիսկ ներքրդական մոտեցումները չափազանց տարբեր են: Այստեղ մի կարևոր հանգամանք կա, որի վրա պետք է ուշադրություն դարձնել: Դա Քրդստանի տարածքում բնակվող փոքրամասնությունների իրավունքների՝ նախևառաջ կյանքի իրավունքի խնդիրն է, խոսքը վերաբերում է թե՛ եզդիաբնակ  և  թե՛ ասորաբնակ տարածքներին, որոնք գտնվում են մշտական վտանգի տակ: Այս առումով, եթե քրդական իշխանությունը կարողանա ապահովել այս փոքրամասնությունների իրավունքները, և կրկնեմ՝ կյանքի իրավունքը, այս տարածքներում, որոնք հայրենիք են նշված փոքրամասնությունների համար, ապա դա կլինի լուրջ ձեռքբերում:
Ինչևէ, պետք է սպասել՝ տեսնելու՝ արդյո՞ք հանրաքվեի մասին հայտարարությունը միտված էր տարբեր խաղացողների՝ և՛ տարածաշրջանում, և՛ տարածաշրջանից դուրս, դիրքորոշման ճշգրտմանը, թե իրոք կա լուրջ մտադրություն անցկացնելու այս հանրաքվեն և արդյունքում ունենալու Քրդստանի անկախ պետականություն Իրաքի հյուսիսում:
- Դուք ասացիք, որ հարցի շուրջ Իրանի արտահայտած պաշտոնական դիրքորոշումն սպասվածից ավելի մեղմ էր: Ի՞նչ եք կարծում, կա որևէ տարբերություն Իրանի արտահայտած պաշտոնական դիրքորոշման և ունեցած իրական դիրքորոշման միջև:
- Առանց իրանական աջակցության և առանց իրանական ներկայության քրդական ինքնավարությունում բազմաթիվ խնդիրներ կարող  են ծագել: Գաղտնիք չէ, որ Իսլամական պետություն ահաբեկչական կազմակերպության դեմ պայքարի ընթացքում այս մասին բարձրաձայնել են նաև իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյաները, իրանական ռազմական ներկայությունն Էրբիլի մատույցներում վճռորոշ դերակատարություն ունեցավ՝ կանխելով ԻՊ-ի մուտքը քաղաք: Այս առումով, թերևս, իրանցիներն ունեն իրավիճակի վրա ազդելու ամենամեծ լծակները տարածաշրջանային պետությունների շարքում: Բնական է, որ իրանական դրիքորոշումների մեղմությունը պայմանավորված է, նախևառաջ, այս պետության` սեփական ուժերի հանդեպ ունեցած վստահությամբ: Պետք է նկատել, որ տարբեր այլ խնդիրների դեպքում նույնպես  իրանցիները կարծես թե ծայրահեղական, այսպես ասած, բարձրագոչ  հայտարարություններ անելու «իրավունքը» թողնում են թուրքական կողմին: Սա բխում է Իրանի շահերից, քանի որ արդյունքում Իրանը չի փչացնում իր հարաբերությունները տարբեր խաղացողների հետ:

Ирановед: мягкая позиция Ирана по референдуму в Курдистане обусловлена уверенностью в собственных силах
Ирановед Вардан Восканян поговорил с ИАА "Армедиа" о предстоящем 25 сентября референдуме в Иракском Курдистане и о позиции и интересах Ирана по данному вопросу.
- Какова позиция Ирана по вопросу проведения референдума по Курдистану и чем она обусловлена?
- Очевидно, что формирование независимого Курдистана на севере Ирака не исходит из интересов Ирана. Это объясняется рядом обстоятельств. Во-первых, Иран является сторонником территориальной целостности Ирака. Во-вторых, на территории Ирана, непосредственно примыкающей к курдонаселенным районам Ирака, также есть курдское население, и распространение курдского национализма в сторону курдонаселенных районов Ирана, очевидным образом, не входит в круг интересов и планов Тегерана. Однако с другой стороны официальный Тегеран - как по дипломатическим, так и по другим каналам -используя имеющиеся у него связи и возможности, стремится по возможной мере сохранить равновесие сил в курдонаселенных районах Ирака. Речь идет о двух курдских политических партиях – о Демократической партии Курдистана и о Патриотическом союзе Курдистана.
Если следить за реакцией на официальном уровне, то заявления Ирана, как это на первый взгляд не будет казаться необычным, не являются особо жесткими. Во всяком случае, мы не можем сравнить их с заявлениями Турции, в частности, я бы сказал, с экстремистскими заявлениями президента этой страны Реджепа Тайипа Эрдогана. В данном контексте, кажется, Иран в определенном смысле экстремистские проявления оставил турецкой стороне. Это разумная политика со стороны Ирана, с учетом, конечно, имеющихся у президента автономного Иракского Курдистана Месуда Барзани политических и экономических связей с Турцией. Естественно, иранцы, более мягко формулируя свою позицию, тем самым пытаются по возможности пошатнуть эти связи.
- Вы обратились к вызовам, которые вытекают из референдума по независимости Курдистана. А есть ли здесь какие-либо возможности для Ирана?
- Знатете, Иран - не сторонник расчленения Ирака. Иранцы в Ираке имеют гигантское влияние - как в Багдаде, Эрбиле, так и в Сулеймании. В этом смысле расчленение этого государства вовсе не выгодно. Повторюсь, есть опасность, что эхо т.н. процесса независимости может иметь распространение и на курдонаселенные районы Ирана. Учитывая эту перспективу, иранцы очень серьезно и разумно управляют ситуацией в своей стране, предоставляя местному курдскому населению определенный ряд культурных возможностей и привилегий. Как известно, начиная с прошлого года курдский язык стал преподаваться в университете столицы Иранского Курдистана - Санандаджи. Курдский язык звучит также на местном телевидении, радио. В Иране издается периодика на курдском языке. В этом смысле иранцы четко управляют ситуацией в курдонаселенных районах собственной страны.
А с другой стороны, иранцы сохраняют отдельные связи с силами как Барзани, так и Талабани. Последним фактом, красноречиво говорящем об этом, является то, что вся семья Талабани после того, как было заявлено о намерении провести референдум по независимости, прибыла в Иран, что и более четко определило иранскую позицию в данном вопросе. Дело в том, что внутри Иракского Курдистана есть различные подходы, даже внутриполитические подходы чрезвычайно различны. Здесь есть одно важное обстоятельство, на которое необходимо обратить внимание. Это - вопрос прав национальных меньшинств на территории Курдистана, в том числе и права на жизнь. Речь идет как о территориях, населенных езидами, так и о территориях, где проживают ассирийцы – все они вечно находятся под угрозой. В смысле сказанного, если курдские власти смогут обеспечить права названных нацменьшинств и, повторюсь, право на жизнь на этих территориях, которые являются для них родиной, то это будет серьезным достижением.
Как бы то ни было, необходимо ждать - для того, чтобы увидеть, направлено ли заявление о референдуме на уточнение позиций различных игроков как в регионе, так и вне него, или есть серьезное намерение провести этот референдум, в результате которого на севере Ирака будем иметь независимую государственность Курдистана...
- Вы сказали, что официальная позиция Ирана по данному вопросу мягче ожидаемой. Есть ли различие между официально выраженной и реальной позициями Ирана?
- Без иранской поддержки и без иранского присутствия в курдской автономии могут возникнуть многочисленные проблемы. Не секрет, что в процессе борьбы с террористической организацией "Исламское государство" (ИГ) иранское военное присутствие в окрестностях Эрбиля сыграло решающую роль в том, что ИГ не вошло в город, о чем говорили и высокопоставленные иранские чиновники. В этом смысле среди региональных стран, возможно, только иранцы имеют самые сильные рычаги, чтобы влиять на ситуацию. Поэтому естественно, что мягкость иранской позиции обусловлена, в первую очередь, уверенностью, которой это государство обладает в отношении собственных сил. Необходимо отметить, что и в случае иных проблем иранцы "право" на экстремистские, так сказать, высокопарные заявления, кажется, оставляют турецкой стороне. Это исходит из интересов Ирана, поскольку в результате Иран не портит свои отношения с различными игроками.