Մեծ Բրիտանիան հույս ունի Brexit-ից հետո սերտ հարաբերություններ պահպանել ԵՄ հետ
Մեծ Բրիտանիան դուրս կգա ԵՄ կազմից 2019 թվականին` միաժամանակ դուրս գալով ԵՄ ընդհանուր շուկայից: Այս մասին The Sunday Telegraph-ում հրապարակված իրենց համատեղ հոդվածում հայտնել են ֆինանսների նախարար Ֆիլիպ Համոնդը և արտաքին առևտրի նախարար Լիամ Ֆոքսը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք հարգում ենք բրիտանացիների կամքը, և 2019 թվականի մարտին Միացյալ Թագավորությունը դուրս կգա Եվրոպական միության կազմից: Մենք դուրս կգանք Մաքսային միությունից և ազատություն կստանանք` որպես անկախ, բաց առևտրական գերտերություն ամենաշահավետ համաձայնագրերը քննարկելու ողջ աշխարհի հետ», - ասվում է հոդվածում:
Համոնդը և Ֆոքսն ընդգծել են, որ Brexit-ից հետո գործարար համայնքին վստահություն հաղորդելու համար անհրաժեշտ անցումային շրջանը «չի կարող հավերժ լինել»: Նրանք հայտարարել են, որ այդ շրջանում Մեծ Բրիտանիան արդեն չի լինի ընդհանուր շուկայում, այդ իսկ պատճառով «հանդես կգա որպես երրորդ կողմ և չի լինի ԵՄ պայմանագրերի մասնակից»:
Միևնույն ժամանակ Համոնդը և Ֆոքսն ակնարկել են, որ անցումային շրջանում Մեծ Բրիտանիայի սահմանները «պետք է շարունակեն գործել»: «Երբ անցումային շրջանն ավարտվի, մենք ուզում ենք, որպեսզի Միացյալ Թագավորության և Եվրոպական միության միջև գործեն մեխանիզմներ` հիմնված այն պայմանավորվածությունների վրա, որոնք կապահովեն ԵՄ հետ առավելագույն ամուր կապեր` պահպանելով սերտ հարաբերությունները անվտանգության, առևտրի և կոմերցիոն գործունեության ոլորտներում», - ընդգծել են նախարարները:

Великобритания надеется на тесные связи с ЕС после Brexit
Великобритания покинет Евросоюз в марте 2019 года, одновременно выйдя из Таможенного союза и общего рынка ЕС. Об этом, как передает ТАСС, сообщили министр финансов Филип Хаммонд и министр внешней торговли Лиам Фокс в совместной статье, которую опубликовала на своем сайте The Sunday Telegraph.
"Мы уважаем волю британского народа, и в марте 2019 года Соединенное Королевство покинет Европейский союз. Мы выйдем из Таможенного союза и получим свободу для обсуждения самых выгодных торговых соглашений со всем миром как независимая, открытая торговая держава", - сказано в статье.
Хаммонд и Фокс также подчеркнули, что необходимый для придания уверенности деловому сообществу переходный период после Brexit "не может быть бесконечным". Министры заявили, что во время этого периода Великобритания уже не будет находиться в Таможенном союзе и общем рынке, а потому предстанет в роли "третьей стороны и не будет участником договоров ЕС".
Но при этом Хаммонд и Фокс дали понять, что границы Великобритании во время переходного периода "должны продолжать функционировать". "Когда же переходный период завершится, мы хотим, чтобы между Соединенным Королевством и Европейским союзом заработали механизмы, основанные на договоренностях, которые бы поддерживали максимально тесные отношения с ЕС, сохраняя тесные связи в сферах безопасности, торговли и коммерческой деятельности", - подчеркнули министры.