ԱԳՆ. Հայաստանը հստակ դիրքորոշում ունի՝ կապված Ադրբեջանին զենք վաճառելու հետ
Ցանկացած երկրի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու հետ կապված Հայաստանը հստակ դիրքորոշում ունի և այն չի փոխվել, քանի որ այդ զենքն օգտագործվում է ոչ միայն ռազմական թիրախներ խոցելու, այլ նաև խաղաղ բնակչության դեմ: Նման հայտարարությամբ հանդես է եկել ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը՝ մեկնաբանելով օգոստոսի 14-ին իսրայելական «Հաարեց»-ում հրապարակված այն տեղեկությունը, որ ադրբեջանական կողմը պահանջել է իսրայելական անօդաչու թռչող սարքեր արտադրող ընկերությունից դրանք փորձարկել հայկական դիրքերի վրա, հայտնում է «Արմենպրես»-ը:
«Խնդիրների մասին տեղյակ ենք, հետևում ենք դրանց: Գործընթացներ են ընթանում: Արցախի անվտանգության հետ կապված բոլոր գործընթացներին մենք ուշադիր հետևում ենք» - ասել է Բալայանը:
Անդրադառնալով Հայաստան-Իսրայել հարաբերություններին՝ ԱԳՆ խոսնակը նշել է. «Եթե ուշադրություն դարձնենք մեր դիվանագիտական շփումների աշխարհագրությանը, ապա այնտեղ ինչ-որ դինամիկա կնկատենք»:

МИД: Армения имеет четкую позицию в вопросах продажи оружия Азербайджану
Армения имеет свою четкую позицию в вопросах продажи оружия Азербайджану любой страной. Эта позиция неизменна, поскольку данное оружие используется не только в целях поражения военных объектов, но и при обстрелах мирного населения. Как передает "Арменпресс", с таким заявилением выступил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян, комментирую опубликованный 14-го августа в газеете "Хаарец" материал о том, что азербайджанская сторона требовала испытать покупаемые у Израиля БПЛА на армянских позициях.
"Мы знаем о проблемах и следим за ними. Идут определенные процессы. Мы внимательно следим за всеми процессами, касающимися безопасности Арцаха",- сказал пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян.
Комментируя отношения между Арменией и Израилем, Тигран Балаян сказал: "Если вы обратите внимание на географию наших дипломатических контактов, то заметите в них определенную динамику".