Ռուսաստանում Ղարաբաղի հարցին առանձնահատուկ ուշադրություն են դարձնում. Զախարովա
Ռուսաստանը միշտ աջակցել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում լարվածության նվազեցմանն ուղղված միջոցառումներին։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, հաղորդում է ՌԴ ԱԳՆ։
Նրա խոսքով՝ կոնկրետ քայլերի անհրաժեշտության մասին բազմիցս հայտարարել են համանախագահները, խոսվել է Վիեննայի (2016 թվականի մայիս) և Սանկտ Պետերբուրգի (2016թ. հունիս) գագաթնաժողովներում։ «Դրա հետ մեկտեղ՝ միջնորդների առաջարկած միջոցառումների իրագործումը կախված է հակամարտող կողմերի բարի կամքից։ Մեր կողմից անում ենք հնարավոր ամեն բան՝ իրադրությունը կայունացնելու և բանակցային գործընթացի շարունակության համար պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ։ Հենց նման մոտեցումն է գերիշխել այս տարվա ապրիլին Մոսկվայում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման ժամանակ»,-նշել է նա։
Զախարովան նաև հայտնել է, որ այժմ համանախագահներն աշխատում են Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման շուրջ նոր գագաթնաժողով նախապատրաստելու ուղղությամբ։ Այդ նպատակով այս տարվա հուլիսին Բրյուսելում նրանք բանակցություններ են վարել Հայաստանի ե Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ։ Խորհրդակցություները կշարունակվեն Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի գլխավոր վեհաժողովի հերթական նստաշրջանի շրջանակում՝ սեպտեմբերի երկրորդ կեսին։ Դրանց արդյունքում կարվի համապատասխան հայտարարությունը։
«Կցանկանայի ևս մեկ անգամ ընդգծել այն, ինչի մասին մենք մշտապես ասում են բոլոր մակարդակներում՝ Ռուսաստանում ղարաբաղյան հարցին առանձնահատուկ ուշադրություն են հատկացնում, այն մեր արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների թվում է և ՌԴ-ի արտաքին քաղաքականության հայեցակարգում է»,-նշել է դիվանագետը։

В России карабахской теме уделяется особое внимание: Мария Захарова
Россия всегда поддерживала меры, направленные на снижение напряженности в зоне нагорно-карабахского конфликта. Об этом на брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, сообщается на официальном сайте МИД РФ
По ее словам, о необходимости конкретных шагов в этом направлении неоднократно заявляли сопредседатели, говорилось на саммитах в Вене (май 2016 г.) и Санкт-Петербурге (июнь 2016 г.). "Вместе с тем реализация предложенных посредниками мер зависит от доброй воли сторон конфликта. Со своей стороны делаем все возможное, чтобы стабилизировать ситуацию и создать условия для продолжения переговорного процесса, направленного на достижение урегулирования. Именно такой подход преобладал на встрече министров иностранных дел Азербайджана и Армении в Москве в апреле этого года", - отметила она.
Захарова также сообщила, что сейчас сопредседатели работают над подготовкой очередного саммита по НКУ. С этой целью в июле этого года они провели переговоры в Брюсселе с министрами иностранных дел Азербайджана и Армении. Консультации будут продолжены "на полях" очередной сессии Генассамблеи ООН в Нью-Йорке во второй половине сентября. По их итогам будет сделано соответствующее заявление.
"Хотела бы еще раз подчеркнуть то, о чем мы регулярно говорим на всех уровнях: в России карабахской теме уделяется особое внимание, она относится к числу наших внешнеполитических приоритетов и фигурирует в Концепции внешней политики РФ", - отметила дипломат.