Ռուսաստանում Ղարաբաղի հարցին առանձնահատուկ ուշադրություն են դարձնում. Զախարովա
Ռուսաստանը միշտ աջակցել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում լարվածության նվազեցմանն ուղղված միջոցառումներին։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, հաղորդում է ՌԴ ԱԳՆ։
Նրա խոսքով՝ կոնկրետ քայլերի անհրաժեշտության մասին բազմիցս հայտարարել են համանախագահները, խոսվել է Վիեննայի (2016 թվականի մայիս) և Սանկտ Պետերբուրգի (2016թ. հունիս) գագաթնաժողովներում։ «Դրա հետ մեկտեղ՝ միջնորդների առաջարկած միջոցառումների իրագործումը կախված է հակամարտող կողմերի բարի կամքից։ Մեր կողմից անում ենք հնարավոր ամեն բան՝ իրադրությունը կայունացնելու և բանակցային գործընթացի շարունակության համար պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ։ Հենց նման մոտեցումն է գերիշխել այս տարվա ապրիլին Մոսկվայում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման ժամանակ»,-նշել է նա։
Զախարովան նաև հայտնել է, որ այժմ համանախագահներն աշխատում են Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման շուրջ նոր գագաթնաժողով նախապատրաստելու ուղղությամբ։ Այդ նպատակով այս տարվա հուլիսին Բրյուսելում նրանք բանակցություններ են վարել Հայաստանի ե Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ։ Խորհրդակցություները կշարունակվեն Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի գլխավոր վեհաժողովի հերթական նստաշրջանի շրջանակում՝ սեպտեմբերի երկրորդ կեսին։ Դրանց արդյունքում կարվի համապատասխան հայտարարությունը։
«Կցանկանայի ևս մեկ անգամ ընդգծել այն, ինչի մասին մենք մշտապես ասում են բոլոր մակարդակներում՝ Ռուսաստանում ղարաբաղյան հարցին առանձնահատուկ ուշադրություն են հատկացնում, այն մեր արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների թվում է և ՌԴ-ի արտաքին քաղաքականության հայեցակարգում է»,-նշել է դիվանագետը։

Russia has always supported measures to reduce tension in the Nagorno-Karabakh conflict area, spokesperson for Russian foreign office Maria Zakharova said.
“The co-chairs have repeatedly talked about the need for specific steps in this regard and this was also stated at the Vienna (May 2016) and St Petersburg (June 2016) summits. At the same time, the implementation of measures proposed by mediators hinges on the good will of the parties to the conflict. For our part, we are doing all we can to stabilise the situation and create conditions for continuing the negotiating process to bring about a [political] settlement. This approach prevailed at a meeting of the Azerbaijani and Armenian foreign ministers in Moscow in April,” she told a briefing on Thursday.
Zakharova said the co-chairs are making preparations for the next summit on Nagorno-Karabakh. To this end, they held talks with the Azerbaijani and Armenian foreign ministers in Brussels in July. Consultations will continue on the sidelines of the upcoming session of the UN General Assembly in New York in the second half of September. A corresponding statement will be made as a result.
“I would like to reiterate what we constantly say at all levels: Russia devotes special attention to the Nagorno-Karabakh issue. It is among our foreign policy priorities and is mentioned in Russia’s Foreign Policy Concept,” she added.