Իրանում ՀՀ դեսպանը քննարկել է Իրանում Հայաստանի բուհերի դիպլոմների ճանաչման հարցը
Օգոստոսի 20-ին ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանը հանդիպում ունեցավ Իրանի մեջլիսի կրթության և հետազոտության հանձնաժողովի նախագահ Մեհդի Զահեդիի հետ` քննարկելու ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության ու ԻԻՀ գիտության, տեխնոլոգիաների և հետազոտությունների նախարարության միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը, հայտնում են ԱԳՆ պաշտոնական կայքից:
Հանդիպման ընթացքում դեսպան Թումանյանն անդրադարձավ Իրանում ՀՀ բուհերի դիպլոմների ճանաչման խնդրին:
Մոհամմադ Մեհդի Զահեդին շնորհակալություն հայտնեց հուլիս ամսին Հայաստանի Հանրապետություն իր գլխավորած պատվիրակության այցը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար` ցանկություն հայտնելով ՀՀ ԱԺ իր գործընկերոջը հրավիրելու Թեհրան:
Խոսելով գիտության ոլորտում երկկողմ համագործակցության զարգացման մասին՝ ԻԻՀ մեջլիսի կրթության և հետազոտության հանձնաժողովի նախագահն իր պատրաստակամությունը հայտնեց աջակցելու միջխորհրդարանական համագործակցության ակտիվացմանը:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձ կատարեցին կրթության և գիտության ոլորտներում երկկողմ համագործակցության մի շարք կարևոր այլ հարցերի:

В Иране обсуждается вопрос признания дипломов, выдаваемых вузами Армении
В ходе встречи посла Армении в Иране Арташеса Туманяна с председателем научно-исследовательской комиссии Меджлиса (парламента) ИРИ Махди Захеди обсуждался вопрос признания в Исламской Республике дипломов, выдаваемых вузами РА.
Как сообщает Panorama.am со ссылкой на пресс-службу МИД РА, собеседники обсудили ход реализации договоренностей, достигнутых между министерством образования и науки Армении и министерством науки, исследований и технологий Ирана.
Обратившись к развитию двустороннего сотрудничества в сфере образования, Махди Захеди выразил готовность помочь с активизацией межпарламентского сотрудничества Армении и Ирана.