Բաքվում ձերբակալել են Turan գործակալության ղեկավարին
Ադրբեջանում Turan լրատվական գործակալության ղեկավար Մեհման Ալիևը ձերբակալվել է հարկերի վճարումից խուսափելու և պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու կասկածանքով, հաղորդում է BBC-ն:
Լրագրողների պաշտպանության միջազգային կոմիտեն (CPJ) Turan-ը ճանաչել է Ադրբեջանում միակ անկախ լրատվական գործակալությունը և իշխանություններին կոչ է արել դադարեցնել նրա աշխատակիցների վրա հարձակումները: Human Rights Watch-ի իրավապաշտպանները ևս պետությանը կոչ են արել չմիջամտել գործակալության աշխատանքին:
Ալիևին տարել են Բաքվի Յասամալի շրջանի ոստիկանական վարչության մեկուսարան: Նա լրագրողներին հայտնել է, որ խափանման միջոցի ընտրության դատական նիստը պետք է տեղի ունենա 48 ժամվա ընթացքում:
Նշվում է, որ Ալիևին պետական փաստաբան են առաջարկել, սակայն նա հրաժարվել է և հայտարարել, որ ինքն իր փաստաբանն ունի:

Director of Turan Agency Detained in Baku
Azerbaijan's independent Turan News Agency says its director has been detained by authorities as a suspect in a tax-evasion and abuse-of-power investigation, rferl.org reports.
The move on August 24 comes after the director, Mehman Aliyev, on August 18 told RFE/RL that the authorities had frozen all of the outlet's bank accounts amid a criminal probe the news agency said was politically motivated.
International rights groups decried what they called "trumped-up charges" against Turan and said they are part of a broader crackdown on independent media and critical voices in Azerbaijan.
The news outlet, which was established in 1990, publishes reports in Azerbaijani, English, and Russian and cooperates with leading international news agencies.
Turan quoted Aliyev's lawyer, Fuad Agayev, as saying the director voluntarily went to the Tax Ministry's Department of Tax Crimes office for questioning before he was detained and taken to the Yasamal district police department.