Բաքվում ձերբակալել են Turan գործակալության ղեկավարին
Ադրբեջանում Turan լրատվական գործակալության ղեկավար Մեհման Ալիևը ձերբակալվել է հարկերի վճարումից խուսափելու և պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու կասկածանքով, հաղորդում է BBC-ն:
Լրագրողների պաշտպանության միջազգային կոմիտեն (CPJ) Turan-ը ճանաչել է Ադրբեջանում միակ անկախ լրատվական գործակալությունը և իշխանություններին կոչ է արել դադարեցնել նրա աշխատակիցների վրա հարձակումները: Human Rights Watch-ի իրավապաշտպանները ևս պետությանը կոչ են արել չմիջամտել գործակալության աշխատանքին:
Ալիևին տարել են Բաքվի Յասամալի շրջանի ոստիկանական վարչության մեկուսարան: Նա լրագրողներին հայտնել է, որ խափանման միջոցի ընտրության դատական նիստը պետք է տեղի ունենա 48 ժամվա ընթացքում:
Նշվում է, որ Ալիևին պետական փաստաբան են առաջարկել, սակայն նա հրաժարվել է և հայտարարել, որ ինքն իր փաստաբանն ունի:

В Баку задержан директор информагентства Turan
Руководитель азербайджанского информационного агентства Turan Мехман Алиев задержан по подозрению в уклонении от уплаты налогов и злоупотреблении должностными полномочиями, передает BBC.
Международный Комитет защиты журналистов (CPJ) назвал Turan единственным независимым информагентством в Азербайджане и призвал власти прекратить нападки на его работников. Правозащитники из Human Rights Watch также призвали государство не вмешиваться в работу агентства.
Как сообщают местные СМИ, Алиев был доставлен в СИЗО управления полиции Ясамальского района Баку. Сам он сообщил журналистам, что суд об избрании меры пресечения должен состояться в течение 48 часов.
Также сообщается, что Алиеву предложили государственного адвоката, однако он отказался и заявил, что у него есть свой защитник.