Էնդրյու Շոֆերը պաշտոնապես ստանձնել է Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահի պաշտոնը
Ամերիկացի դիվանագետ Էնդրյու Շոֆերը պաշտոնապես ստանձնել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահի պաշտոնը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է ԱՄՆ պետդեպի խոսնակ Հեզեր Նոյերթի հայտարարության մեջ: Հայտարարության մեջ նշվում է եվրոպական ու միջազգային կազմակերպություններում աշխատելու Շոֆերի մեծ փորձը: Նախքան ՄԽ համանախագահի պաշտոնում նշանակվելը նա զբաղեցրել է Վիեննայում միջազգային կազմակերպություններում Միացյալ Նահանգների առաքելությունների ժամանակավոր հավատարմատարի պաշտոնը:
2015 թվականի օգոստոսից մինչև 2017 թվականի հունվար նա եղել է առաքելության ղեկավարի տեղակալը: 2014 թվականի օգոստոսից մինչև 2015 թվականի օգոստոս նա Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունում աշխատել է որպես խորհրդական:  2011-2014 թվականներին Շոֆերը զբաղեցրել է Կիպրոսում ԱՄՆ  փոխդեսպանի պաշտոնը: Աշխատել է նաև Քուվեյթում, Բահրեյնում և Ռուսաստանում ԱՄՆ դեսպանություններում:
Վաշինգտոնում նա աշխատել է պետդեպարտամենտի Իրաքի բաժնում, եղել է քաղաքական հարցերով պետքարտուղարի տեղակալի օգնականը:
«Միացյալ Նահանգները շարունակում է հավատարիմ մնալ Մինսկի խմբի գործընթացին՝ օգնելու կողմերին հասնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական ու խաղաղ կարգավորման: Ինչպես նշվում էր հունիսի 19-ի և հուլիսի 6-ի հայտարարություններում՝ ԱՄՆ-ն աջակցում է խնդրի արդար կարգավորմանը, որը պետք է հիմնված լինի միջազգային օրենքի վրա, ինչը ներառում է Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը՝ ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և ինքնորոշման սկզբունքների մասին: Էնդրյու Շոֆերն ակնկալում է աջակցել կողմերին հասնելու այս նպատակին»,- ասվում է ԱՄՆ պետդեպի խոսնակի հայտարարության մեջ:
Նա հայտնել է նաև, որ Շոֆերի կողմից պաշտոնը ստանձնելու վերաբերյալ պաշտոնապես տեղեկացվել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի կառավարություններին:

Andrew Schofe Official Appointed as the US Co-Chair of the OSCE Minsk Group
"The United States is pleased to announce the appointment of Mr. Andrew Schofer as the next U.S. Co-Chair of the OSCE Minsk Group for Nagorno-Karabakh. Mr. Schofer brings extensive experience in Europe and International Organizations to the position, and most recently served as Chargé d’ Affaires, a.i. for the U.S. Mission to International Organizations in Vienna (UNVIE). From August 2015 until January 2017, he served as the Deputy Chief of Mission at UNVIE. From August 2014 to August 2015, he served as the Counselor for IAEA Affairs at UNVIE. Prior to his assignments in Vienna, Mr. Schofer served as Deputy Chief of Mission at the U.S. Embassy in Nicosia, Cyprus from 2011 to 2014, and has also worked overseas at the U.S. Embassies in Kuwait City, Kuwait; Manama, Bahrain; and Moscow, Russia. Mr. Schofer’s Washington assignments included postings on the Iraq Desk in the Bureau of Near Eastern Affairs, and as Special Assistant to the Under Secretary for Political Affairs, where he was primarily responsible for the Middle East and Counterterrorism portfolios.
The United States remains firmly committed to the Minsk Group Process and helping the sides reach a lasting and peaceful settlement to the Nagorno-Karabakh conflict. As expressed in the June 19 and July 6 statements, the United States supports a just settlement that must be based on international law, which includes the Helsinki Final Act; in particular, the principles of non-use of force, territorial integrity, and self-determination. Andrew Schofer looks forward to helping the sides achieve this goal.
We have informed the governments of Armenia and Azerbaijan of Andrew Schofer’s appointment. Andrew Schofer will assume his new position effective immediately."