Նազարբաևն առաջարկել է G20-ի նմանությամբ ԻՀԿ-15 կազմակերպություն ստեղծել
Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը իսլամական երկրների խմբին առաջարկել է G20-ի նմանությամբ միավորվել գիտության և տնտեսության զարգացման կազմակերպության մեջ: Ինչպես հայտնում է NEWS.am-ը՝ նա այս մասին հայտարարել է սեպտեմբերի 10-ին՝ գիտության և տեխնոլոգիաների հարցերով Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) առաջին գագաթնաժողովի ժամանակ:
«Կարծում եմ, որ անհրաժեշտ է ֆորում ստեղծել, ինչպիսին է G-20-ը, ոչ պաշտոնական խումբ իսլամական աշխարհում գիտության և տնտեսության զարգացման նպատակով: Իսլամական համագործակցության կազմակերպության 15 առաջատար երկրներից կարելի էր ստեղծել ԻՀԿ-15 կազմակերպությունը»,- ասել է Նազարբաևը:

Назарбаев предложил исламским странам объединиться в аналогичную G20 группу
Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев предложил группе исламских государств объединиться по аналогии G20 в организацию по развитию науки и экономики.
Такую идею он высказал в ходе первого саммита Организации исламского сотрудничества (ОИС) по науке и технологиям.
"Я думаю, что надо создать форум, как G20, неофициальную группу для развития науки и экономики в исламском мире. Из передовых 15 государств Организации исламского сотрудничества можно было создать организацию ОИС-15", — сказал в воскресенье Назарбаев, передает РИА Новости.
Он отметил, что развитие науки и технологий является важным направлением. По его мнению, следует проводить регулярные форумы и встречи, которые будут способствовать сближению исламского мира с Западом.