Փարիզը՝ 2024 թվականի Օլիմպիական խաղերի մայրաքաղաք
Պերուի մայրաքաղաք Լիմայում կայացել է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի վեհաժողովը, որի ընթացքում որոշվել են 2024 և 2028 թվականների ամառային օլիմպիական խաղերի մայրաքաղաքները: Այս մասին հայտնում են Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեից:
ՄՕԿ-ի նախագահ Թոմաս Բախը հայտարարել է, որ 2024 թվականին 33-րդ օլիմպիական խաղերը հյուրընկալելու է Փարիզը, իսկ 2028-ին՝ Լոս Անջելեսը.
«Սրանք երկու հզոր պետությունների երկու մեծ քաղաքներ են, որոնք ունեն հսկայական օլիմպիական պատմություն: Երկու քաղաքներն էլ մեծ խանդավառությամբ են մոտենում Խաղերին և նպաստում են օլիմպիական ոգու բարձրացմանը», - ասել է Բախը:
Ե´վ Փարիզը, և´ Լոս Անջելեսն օլիմպիական խաղերն ընդունելու կրկնակի փորձ ունեն: Ֆրանսիան օլիմպիականներին հյուրընկալել է 1900 ու 1920 թթ, ԱՄՆ-ը` 1932 ու 1984 թթ.:

Paris - the Capital of the Summer Olympic Games 2024
Paris and Los Angeles have been named as hosts of the 2024 and 2028 summer Games respectively by the International Olympic Committee, BBC reports.
Both cities had wanted to host the 2024 event, before LA agreed to wait an extra four years after the IOC made guarantees on funding.
The Paris Games, which had fallen short with bids for 2008 and 2012, will mark 100 years since it was last held in the French capital. Los Angeles hosted it in 1932 and 1984.
Paris and Los Angeles had been the only two candidates for the 2024 Games after Hamburg, Rome and Budapest withdrew from the race.
The IOC voted in June to award the 2028 Games at the same time as 2024. IOC President Thomas Bach said the votes for both cities were "unanimous".