ԵՄ-ն չի պահանջում Հայաստանից ընտրություն կատարել
Հայաստանն ու Եվրամիությունն ունեն լուրջ ընդհանուր շահեր: Նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Եվրոպական Հանձնաժողովի արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության հարցերով խոսնակ Մայա Կոսիանչիչը, փոխանցում է «Ամերիկայի Ձայն»-ը: «Մենք հավատարիմ ենք ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքներին, օրենքի գերիշխանությանը: Այս արժեքները գտնվում են նոր համաձայնագրի և մեր համագործակցության հիմքում», ասել է Կոսիանչիչը՝ հավելելով, որ այդ նոր համաձայնագիրը կողմերը կարող են ստորագրել արդեն մոտ ապագայում:
Եվրամիության ներկայացուցչի խոսքով, մասնավորապես, նոր համաձայնագիրը Հայաստանի հետ սերտ համագործակցության հիմք է ստեղծում մի շարք ոլորտներում, այդ թվում էներգետիկ, տրանսպորտի, շրջակա միջավայրի, առևտրի և ներդրումների ընդլայնման հեռանկարներ: Համաձայնագիրը կբացի նաև համագործակցության նոր դռներ հայ արտադրողների համար: Բացի այդ, համաձայնագիրը նաև նոր խթան կհանդիսանա Երևանի և Բրյուսելի քաղաքական հարաբերությունների զարգացման համար:
Կոսիանչիչը նշել է նաև, որ Բրյուսելը Հայաստանից չի պահանջում կողմերի միջև ընտրություն կատարել. «Մենք չենք պահանջում մեր գործընկերներից ընտրություն կատարել Եվրամիության և այլ գործընկերոջ միջև: Մենք իրոք հետաքրքրված ենք Հայաստանի պետականության ամրության և կայունության մեջ»:

ЕС не требует, чтобы Армения сделала выбор
Армения и Евросоюз имеют серьезные общие интересы. С таким заявлением выступила пресс-секретарь Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности Майя Косьянчич, сообщает "Голос Америки". "Мы привержены демократии, правам человека и верховенству закона. Эти ценности лежат в основе нового соглашения и нашего партнерства", - отметила Косьянчич, добавив, что уже скоро стороны могут подписать это новое соглашение.
По словам представителя ЕС, новое соглашение открывает возможности для сотрудничества в разных сферах: энергетика, транспорт, окружающая среда, торговля. Кроме того, новое соглашение открыает возможности для расширения инвестиций.
Косьянчич также отметила, что Брюссель не требует от Армении выбирать между сторонами: "Мы не требуем от своих партнеров делать выбор между ЕС и остальными партнерами. Мы действительно заинтересованы в укреплении и устойчивости государственности Армении".